ArchitekturaPoradnik Inwestora

Wszystko o elewacjach Ep.3 – Elewacje imitujące drewno cz.2

Dzisiaj kolejna dawka elewacyjnych inspiracji! Marzysz o efekcie naturalnego drewna na ścianie Twojego domu, ale obawiasz się, że tradycyjne deski są zbyt trudne w utrzymaniu? A kompozyty i thermodrewno mimo wszystko Cię nie przekonują? Jest na to rozwiązanie! Zapraszam do dalszej części posta gdzie przedstawię Wam niezwykłe materiały na elewacje imitujące drewno. :)

elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,
Projekt: Verdigris / Zdjęcie: Sharon Risedorph Photgraphy

Wszystko o elewacjach
– elewacje imitujące drewno

W pierwszym poście cyklu, przybliżyłam Wam wszystkie aspekty związane z wyborem tradycyjnych desek drewnianych na elewację. Dowiedzieliśmy się tam, że drewno, pomimo że jest materiałem stosunkowo niedrogim, to koszty jego przygotowania oraz montażu i utrzymania elewacji do najniższych już nie należą. Dodatkowo, oprócz pieniędzy, elewacja z drewna tradycyjnego pochłania dużo naszego czasu i energii na prawidłowe jej utrzymanie. Dlatego w kolejnym poście, przedstawiłam dwie elewacyjne alternatywy – thermodrewno i kompozytowe deski elewacyjne. Są to materiały, które nie wymagają aż tyle uwagi co ich naturalny pierwowzór, jednak również nie są pozbawione wad. Stąd dzisiejszy wpis, gdzie poznamy inne sposoby na elewacje imitujące drewno – zapraszam! :)


Wszystko o elewacjach – laminaty HPL


Pod tajemniczym skrótem HPL, kryje się angielskie high pressure laminate, co właściwie opisuje nam czym jest ten materiał. Jest to kilkanaście warstw papieru impregnowanego żywicą sprasowanych w warunkach wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury. Mogą mieć różny rdzeń (bakelit, utwardzona płyta wiórowa, aluminium) oraz różne wykończenie (fornir, papier dekoracyjny).W zależności od użytych surowców zmieniają się szczegółowe parametry materiału, jednak ogólne cechy pozostają niezmienne.

Najbardziej charakterystyczną cechą laminatów jest to, że wykorzystuje się je w formie paneli, a te mogą osiągać powierzchnię nawet 4m2 (albo więcej, jednak wymaga to już zastosowania innego rodzaju montażu). Pozwala to uzyskać niemal dowolny efekt na elewacji, na przykład przez ograniczenie podziałów, czy podkreślenie nimi proporcji budynku. Dodatkowo, w panelach możemy wycinać wzory tworząc ażurowe moduły lub nieregularne kształty.

elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,
Projekt: Piotr Kluj + Paweł Litwinowicz / Zdjęcie: Jeremi Buczkowski

Elewacje imitujące drewno – laminaty HPL

Laminowane płyty elewacyjne były jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z budynkami usługowymi. Coraz częściej jednak stosuje się je na elewacjach domów jednorodzinnych. To między innymi zasługa ogromnego wyboru wzorów i faktur pozwalających na odwzorowanie prawie każdego materiału. Miłośnicy naturalnego rysunku drewna również znajdą tu coś dla siebie. Najbardziej przekonująco wyglądają panele wykończone okładziną drewnianą, są nie do odróżnienia od litego drewna. Jednak fakturowane panele z papieru dekoracyjnego także mogą wyglądać przekonująco. Wybierać możemy też sposób wykończenia elewacji – matowy lub błyszczący.

Dużą zaletą laminatów jest ich wytrzymałość. Nie straszne im zmiany pogody ani promieniowanie UV. Są też cieńsze, lżejsze i bardziej elastyczne, a dzięki temu nadają się na wykończenie łuków i zaokrągleń. Nie ma też co martwić się impregnacją, nie jest tu potrzebna. Jedyne co musimy zrobić to od czasu do czasu umyć elewację.

elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,

Elewacje imitujące drewno – laminaty HPL

Również montaż nie powinien przysparzać problemów, chociaż mimo wszystko lepiej zlecić go sprawdzonej firmie wykończeniowej. Tak jak w przypadku wcześniej opisywanych przeze mnie elewacji, laminowane płyty elewacyjne montuje się na specjalnym ruszcie, najczęściej aluminiowym. Do wyboru mamy montaż widoczny (na nity) lub niewidoczny (na kleju). Ze względu na większe wymiary płyt, a co za tym idzie mniejszą ilość elementów, montaż przebiega stosunkowo szybko.

Chciałoby się powiedzieć, że laminat to materiał pozbawiony wad. Niestety, za jakością zazwyczaj idzie cena i nie inaczej jest w tym przypadku. Za 1 m2 elewacji zapłacimy około 500 zł (wraz z ociepleniem, rusztem oraz robocizną). Cena ta może się jednak wahać w zależności od użytych do produkcji surowców oraz sposobu wykończenia. Mimo wszystko uważam, że warto. Efekt jaki można osiągnąć poprzez dobrze zaprojektowaną elewację z laminatów jest zniewalający. Duże i małe powierzchnie paneli zestawione ze sobą w odpowiednich proporcjach potrafią stworzyć całkiem nowy budynek.

elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,
Zdjęcie i projekt: Haas Modern Architecture + Design

Co więcej, jest to materiał niewymagający skomplikowanej pielęgnacji. Wytrzymały na pogodę, szkodniki i starzenie się. Jednak z racji, że laminaty jako materiał na elewację domów jednorodzinnych są stosunkowo nowym rozwiązaniem, można napotkać trudności w znalezieniu odpowiednich fachowców do zrealizowania takiego przedsięwzięcia.


elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,

Wszystko o elewacjach – siding / okładzina z tworzywa sztucznego

Teraz dla kontrastu przedstawię Wam jedno z tańszych rozwiązań elewacji imitujących drewno. Mowa tu o okładzinie z tworzywa sztucznego, czyli tak zwanym sidingu. Przywędrował on do nas w latach 90-tych na skrzydłach miłości do wszystkiego co zachodnie. :) I trzeba przyznać, że znalazł bardzo podatny grunt. Trudno się jednak dziwić, bezkonkurencyjna cena oraz łatwy i szybki montaż przekonał do siebie wiele osób. Problem w tym, że o ile siding jest wręcz charakterystycznym elementem amerykańskich przedmieść, to w polskich realiach nierzadko wygląda absurdalnie. Dlatego kojarzony jest często z brakiem gustu i tandetą.

To co sprawiło, że mimo tych wszystkich uprzedzeń siding jest wciąż stosowanym rozwiązaniem to przede wszystkim cena. Deskę elewacyjną kupimy już za 20 zł za m2! Oczywiście należy doliczyć koszty stelażu, na którym będziemy montować elewację oraz gwoździ lub wkrętów. Mimo to, jest to wciąż jedno z najtańszych możliwych rozwiązań.

Elewacje imitujące drewno – siding

Czy jednak za tak niską cenę możemy dostać elewację, której z czasem nie będziemy się wstydzić? Siding powinien spełnić nasze oczekiwania w kwestii wytrzymałości, odporności na warunki atmosferyczne i na szkodniki. Nie wymaga malowania czy impregnacji, chociaż należy go przynajmniej raz do roku umyć. Montaż prezentowany jest jako jeden z prostszych, powinna poradzić sobie z nim nawet osoba z podstawowymi umiejętnościami budowlanymi. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to kwestie estetyczne.


Elewacje imitujące drewno – siding

Przede wszystkim siding nie będzie pasował do każdego budynku. W zależności od bryły i jej rozczłonkowania możemy stworzyć dom jak z amerykańskiego filmu lub elewacyjnego potworka. Przed decyzją najlepiej poradzić się projektanta, aby uniknąć rozczarowania. Skoro jednak rozmawiamy o elewacjach imitujących drewno, warto również zwrócić uwagę na tą kwestię. Deski elewacyjne z tworzywa sztucznego są zazwyczaj fakturowane, wytłaczany jest w nich rysunek słojów i sęków. Jednak każdy kto chociaż raz widział siding na własne oczy wie, że nie jest to najbardziej wiarygodna imitacja. O ile patrząc z daleka możemy się nabrać, to bliskie spotkanie z taką fasadą nie pozostawi żadnych wątpliwości.

Jeśli w Twoim projekcie to właśnie cena gra kluczową rolę, warto przemyśleć takie rozwiązanie. Uważam jednak, że istnieją szlachetniejsze materiały, w które warto zainwestować. W końcu elewacja to wizytówka naszego domu i to od niej zależy jaki będzie jego charakter.

elewacje imitujące drewno, siding, laminaty, sposoby na elewacje, inspiracje,

Elewacje imitujące drewno cz.2
– podsumowanie

Dzisiaj przedstawiłam Wam dwa ciekawe rozwiązania elewacji imitujących drewno. Laminaty są materiałem drogim, lecz z pewnością wartym swojej ceny. Wybierając wykończenie z forniru otrzymamy obłędny efekt litego drewna. W opozycji do laminatów przedstawiła nam się okładzina z tworzywa sztucznego, czyli tzw. siding. Jest to rozwiązanie przede wszystkim tanie, jednak kwestie estetyczne często pozostawiają wiele do życzenia. Tylko od nas zależy co postawimy na pierwszym miejscu – wygląd czy cenę. Ja ze swojej strony jedynie zachęcam do zdawania sobie sprawy z mocy jaką ma elewacja! Można nią naprawić nawet najbardziej „nieludzki” budynek, ale też odwrotnie – nawet najszlachetniejszą bryłę budynku można zepsuć źle dobraną elewacją. Dlatego bądźmy rozważni i tak też wybierajmy „sukienkę” dla naszego domu. ;)

Śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco. :)
Linki całej serii o elewacjach znajdziecie tutaj:

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidulanych w 3D!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button