Zieleń i Ogród

Wszystko o elewacjach Ep. 10 Beton, zielone elewacje – oryginalne materiały elewacyjne

Nasza przygoda z elewacjami dobiega końca. To już ostatni post i ostanie oryginalne materiały elewacyjne. Dlatego na pożegnanie mam dla Was kilka bardzo wyjątkowych rozwiązań, które są w stanie całkowicie zmienić oblicze każdego budynku! ;) Zapraszam!


Oryginalne materiały elewacyjne – beton architektoniczny!

To co kiedyś uchodziło za synonim niedbalstwa, dziś jest pożądanym efektem. Beton architektoniczny to jeden z ostatnich trendów elewacyjnych. Nic w tym dziwnego – surowość betonowej faktury dodaje budynkom prestiżu i nowoczesności. Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na taką elewację?

Beton architektoniczny na elewacje występuje w formie dużych płyt, o różnych wymiarach w zależności od producenta. Zazwyczaj można też zamówić swój indywidualny wymiar albo po prostu docinać większe płyty bezpośrednio przed montażem.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Duże betonowe płyty – elegancko i z klasą.
(Zdjęcie: Tamas Bujnovszky / Projekt: ZSK Architects – Zsolt Zsuffa)

Płyty mają grubość zazwyczaj kilkunastu milimetrów, a ich waga uzależniona jest od składu mieszanki, z której są zrobione. To z kolei definiuje nam sposób montażu. Lżejsze płyty na niewielkie wysokości, (np. na cokole) możemy montować na specjalnym kleju, oczywiście po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jeśli wybierzemy cięższe płyty lub chcemy wyłożyć nimi większą część elewacji, należy zastosować montaż na kotwach lub stworzyć specjalną podkonstrukcję w formie rusztu.

Beton jest nie tylko szaro szary. :)


Należy również pamiętać, że beton betonowi nie równy! :) Jego skład różni się w zależności od konkretnego producenta. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, aby płyty miały niską nasiąkliwość i były mrozoodporne. Poza tym nie zapominajmy, że nie każdy beton architektoniczny nadaje się elewacje. Niektóre płyty mają niższe parametry i mogą być stosowane jedynie we wnętrzach.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Ciemny beton architektoniczny świetnie współgra z nowoczesną bryłą i naturalnym drewnem.
(Projekt: Urban Project Rzeszów)

Wybrzydzać możemy natomiast wybierając kolor betonu. Tak – kolor betonu! :D Możecie być zaskoczeni jak wiele odcieni ma ten szlachetny materiał. Oczywiście beton architektoniczny do wnętrz ma bardziej różnorodną paletę, jest to jednak związane z mniejszym działaniem promieni UV. W przypadku elewacji będą to przede wszystkim biele, szarości i brązy, z różnym rodzajem przebarwień i „zacieków”. Szczególnie te drugie nadadzą budynkowi niezwykle piękny industrialny charakter.

Do wyboru mamy też stopień porowatości betonu, a także fakturę płyt, która może być całkiem gładka, chropowata albo nawet imitować odcisk powstały po deskowaniu. Równie ciekawy efekt uzyskamy stosując tzw. beton 3D. Takie płyty mają przestrzenny wzór, przypominający geometryczną płaskorzeźbę. Zamontowane na elewacji stanowią jej nietuzinkową ozdobę, na której obserwować możemy piękną grę światła i cienia.

Beton architektoniczny mimo swojej trwałości, tak jak każdy inny materiał wymaga pielęgnacji. Producenci zazwyczaj zalecają specjalne środki przeznaczone do konkretnego materiału. Elewacje trzeba też myć w zależności od potrzeby co kilka lat, przy użyciu np. myjki ciśnieniowej.

Ile kosztuje elewacja z betonu architektonicznego? Płyty elewacyjne mają bardzo dużą rozpiętość cenową. Wiele zależy od ich składu, faktury, koloru, wagi i wymiarów. Za metr kwadratowy tego materiału zapłacimy od 150 do 220 zł. Cenę może podnieść sposób montażu, najwięcej zapłacimy za montaż na ruszcie lub kotwach, mniej za montaż na kleju. Płyty betonowe są materiałem stosunkowo ciężkim i wymagającym precyzji, dlatego warto wybrać sprawdzoną ekipę budowlaną.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Surowy minimalizm przełamany ciepłem drewnianego ażuru – to jest to!
(Zdjęcie: Mike Baker / Projekt: Auhaus Architecture)

A może imitacja betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny doczekał się także swoich imitacji. Powstają niezwykłe panele elewacyjne na bazie specjalnych mieszanek, które pozwalają stworzyć płyty cieńsze i dużo bardziej elastyczne. Wyglądem nie odbiegają od zwykłego betonu, a ich montaż jest łatwy i szybki. Dostępne są również różnego rodzaju tynki dekoracyjne imitujące beton swoją fakturą i kolorem. Warto przemyśleć wszystkie opcje. :)

Beton ma w sobie coś szlachetnego. Świetnie komponuje się ze szkłem i z zielenią. Odznacza się wysoką trwałością i poza podstawową pielęgnacją jest praktycznie bezobsługowy. Jeśli marzy Ci się elegancka i surowa elewacja, beton architektoniczny jest materiałem dla Ciebie!


Oryginalne materiały elewacyjne – zielone elewacje!


Coś o czym wielu z nas marzy – ogród na ścianie! Nie sposób odebrać temu rozwiązaniu uroku. Nawet na bardzo małej działce możemy pomieścić ogrom różnorodnych roślin. A jak wygląda posiadanie zielonej elewacji od strony bardziej technicznej?

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Intensywna zieleń w połączeniu z białym tynkiem – tutaj nie trzeba nic więcej.
(Zdjęcie: Hiroyuki OKI / Projekt: MM++ architects)

Zanim zaczniemy pragnę zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię. Mam świadomość, że zielone elewacje to w budownictwie jednorodzinnym temat dopiero raczkujący. Ze względu na wysokie koszty i dużą zależność od warunków atmosferycznych takie rozwiązania pojawiają się głównie na wielkokubaturowych budynkach użyteczności publicznej, biurowych oraz niekiedy przy budownictwie rezydencjonalnym. W naszym klimacie zewnętrzne ogrody wertykalne to zupełna nowość i ten stan prawdopodobnie nie zmieni się przez następne kilka lat. Mimo to, uważam, że warto lepiej zapoznać się z tematem i oczywiście zainspirować się! A dodatkowo na koniec przedstawię również tańsze, jednak nie mniej piękne alternatywy dla zielonych elewacji, które sprawdzą się w naszym klimacie. Zapraszam!

Teraz wróćmy na chwilę do faktycznych ogrodów na ścianie. Jak wygląda montaż takiej elewacji?

Fasady z roślin są w większości przypadków rozwiązaniem systemowym, to znaczy, że jedna firma dostarcza nam zarówno konstrukcję, jaki i podłoże i same rośliny oraz odpowiednie akcesoria. Dlatego to jak dokładnie wygląda montaż zielonej elewacji zależy głównie od jej producenta. Zazwyczaj tworzy się aluminiową lub stalową podkonstrukcję w formie rusztu. Na niej umieszcza specjalne donice, bądź (co jest częściej spotykane) na specjalnych panelach z tworzyw sztucznych przytwierdza się specjalną włókninę, w której zamieszkają nasze rośliny. Ma ona formę „kieszeni” do których po montażu wkłada się sadzonki roślin, jednak można spotkać też rozwiązania, w których gotowe „kawałki ogrodu” montuje się od razu na elewacji.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Zielona elewacja w której główną rolę grają sukulenty – miła odmiana wśród miejskiej dżungli.
(Zdjęcie: Fernando Guerra | FG+SG / Projekt: Luís Rebelo de Andrade + Tiago Rebelo de Andrade + Manuel Cachão Tojal)

Zielona elewacja, wertykalny ogród – co musisz wiedzieć?


Między panelem a ścianą zewnętrzną zostawia się miejsce na dylatację oraz na system nawadniający i odwadniający. To system rurek doprowadzony do każdej kieszonki z roślinami, zapewniający im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Większość producentów oferuje również elektroniczną kontrolę nawodnienia zielonej elewacji.

W zależności od klimatu, jak również od specyficznych warunków danej działki (nasłonecznienie, sąsiedztwo innych budynków) należy wybrać odpowiednie gatunki roślin. W wyjątkowo trudnym klimacie uzyskanie bujnego pionowego ogródka może być utrudnione, dlatego, aby nasza elewacja nie straszyła, jako najbardziej zewnętrzną warstwę można zastosować dekoracyjne ażurowe przesłony. Rośliny z czasem zaczną wybijać się ponad nie i stworzą ciekawy efekt przenikania.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Specjalnie dla niedowiarków mówiących, że w naszym klimacie zielona elewacja nie przetrwa – piękny wertykalny ogród na ścianie jednego z warszawskich budynków.
(Zdjęcie: Bartłomiej Senkowski / Projekt: FAAB Architektura)

Ile kosztuje taka elewacja? To już kwestia zupełnie indywidualna, bowiem każdy budynek jest inny i wymaga stworzenia oddzielnego projektu. To coś więcej niż pomalowanie ściany zielonym tynkiem, to budowa całkiem nowego tworu, który żyje, rozwija się i wymaga pielęgnacji. Nie jest to z pewnością rozwiązanie tanie, jednak na pewno warte swojej ceny. Czy może być coś piękniejszego, niż mieszkać w domu, który zdaje się być utkanym przez naturę? :)

Zieleń na ścianie – nie tylko w formie elewacji!

Tak jak obiecałam, przedstawię Wam teraz roślinne alternatywy dla zielonych systemów elewacyjnych. Chcąc mieć ogród na ścianie wcale nie trzeba ogromnych nakładów finansowych. Wystarczy pomysł i trochę cierpliwości. :) Oto lista sposobów na elewację blisko natury:

  1. Bluszcz. Albo winobluszcz dla ścisłości. Temat opisałam dokładnie w poście tutaj. Zajrzyj szczególnie jeśli myślisz, że bluszcz zawilgoci Twoją elewację.
  2. Wszelkiego rodzaju pnącza i inne rośliny, które lubią się wspinać. Możesz stworzyć dla nich specjalną ażurową konstrukcję, która sama w sobie będzie ozdobą. A jeśli wolisz minimalizm – wielu gatunkom wystarczą przezroczyste żyłki, które kupisz w każdym sklepie budowlanym.
  3. Donice z roślinnością. Mogą być uwzględnione już przy projektowaniu budynku np. jako część balkonu. Możesz też sam zaadaptować wszelakie parapety, gzymsy i murki dla Twoich zielonych przyjaciół. Pięknie wyglądają również wiszące donice. Możliwości jest mnóstwo! A jeżeli zależy Ci na pionowej rabatce, wykorzystaj stare palety lub drewniane skrzynie. Odrobina zmysłu majsterkowicza i masz swój własny pionowy ogród.

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Winobluszcz na jednym z warszawskich budynków. Ten prawdopodobnie ma już wiele lat, dlatego jest tak rozrośnięty i gęsty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bluszczach – kliknij w zdjęcie. A jeżeli interesują Cię inne sposoby na wertykalny ogród – zajrzyj tutaj. ;)

Na dzisiaj to wszystko. Mam nadzieję, że w tych 10 postach powstałych w ramach cyklu „Wszystko o elewacjach” udało mi się zawrzeć jak największą ilość przydatnych dla Was informacji. Mam też świadomość, że nie pochyliłam się nad każdym dostępnym materiałem elewacyjnym, ale… byłoby to zwyczajne niemożliwe. :) Cały czas powstają nowe rozwiązania, jedne materiały wychodzą z mody, inne do niej wracają. Ja wybrałam dla Was moim zdaniem te najbardziej popularne, ponadczasowe i oczywiście te najpiękniejsze! Bo nie ma czegoś takiego jak zły materiał elewacyjny – umiejętnie dobrany tynk jest sto razy lepszy od nieumyślnie położonej kamiennej elewacji. Dlatego ubierajcie Wasz dom z głową, a na pewno nie pożałujecie podjętej decyzji. A w razie wątpliwości – zapraszam do moich poprzednich postów. :)

oryginalne materiały elewacyjne, beton architektoniczny, wertykalne ogrody, zielone elewacje, pnącza, płyty betonowe
Już niedługo nowy post, tym razem o najpiękniejszych ogrodzeniach pod słońcem! Śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco! :)

Zobacz także inne opisane przeze mnie oryginalne materiały elewacyjne:

Może zainteresują cię nasze filmiki na YouTube?

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button