Ziemianka jako dom- czyli dom pod ziemią – Earth House. Ep.6
W poście o nowoczesnych ziemiankach napisałam Wam, że przygotuję kilka postów, w których dokładnie przedstawię kilka wybranych ziemianek. Od tego czasu pisałam już o ziemiance mieszkalnej w Vals w Szwajcarii. Dzisiaj pora na kolejnego posta w temacie ziemianek z tych wcześniej przeze mnie pokazanych.
Zastanawialiście się kiedyś czy można mieszkać pod ziemią? ;] Jeden z moich czytelników – Bluesol – w poście zbiorczym o różnych domach w ziemi napisał mi:
hm, nie piszesz tak na prawdę, czy owe ziemianki Ci się podobają. Lekko przerażający jest ten przykład z Korei, beton i tylko widok na niebo. nie podobają mi się, myślę, ze kreują wyobcowanie…
Co ja na to? Przede wszystkim „obcowanie” (z czymkolwiek i jeśli nie jest mi obojętne) daje mi swoisty pakiet przeżyć i emocji, które odbieram jako „zbiór przemyśleń”. Spotykając Inwestorów odsuwam swój pakiet uczuć, ponieważ współpraca jest dobra wtedy, kiedy „odbieram to, co nadają oni – odczytuję jaki jest ich pakiet uczuć czy zbiór przemyśleń”. W przypadku architektury więc staram się być słuchającym i obserwującym raczej, niż tym, który utwierdza w swoim przekonaniu. Nie wydaję więc wyroku na tę formę, bo doskonale czuję, co ktoś chciał przez nią uzyskać ;] (powyższa impresja nie dotyczy „wanny z kolumnadą” :P)
Jestem oswojona z surowym betonem, więc atrium wydaje się mi wręcz „czystą pustelnią”, jednak nie ukrywam, przypomina mi trochę książkę, którą czytałam jakieś 3 lata temu –
„To oślepiające, nieobecne światło” – Tahar Ben Jelloun: Recenzja: „18 lat pod ziemią, w celi wielkości grobu. Bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, bez nadziei na odzyskanie wolności. Z tej perspektywy przemawia Salim, narrator powieści. Skazany za udział w zamachu na króla Hassana II, podobnie jak jego towarzysze, żołnierze armii marokańskiej, został osadzony w tajnym więzieniu Tazmamart. Spośród kilkudziesięciu skazańców wolności dożyło…”
Oczywiście nie ma nic wspólnego z więzieniem, ale pustelnią mogłaby być dobrą.
Kolejne skojarzenie: Haruki murakami „Kronika Ptaka nakręcacza” nie pamiętam już kto, ale ktoś został wrzucony do studni i czekał w niej na jeden promień słońca …
Zobaczcie Earth House czyli dom pod ziemią – ziemianka mieszkalna:
Po lekturze posta o Ville Vals już pewnie wiecie, że jest to możliwe ;] jednak przykład, który chciałam Wam pokazać dzisiaj jest jeszcze bardziej 'ziemiankowy’ :P chcecie zobaczyć dlaczego? Zapraszam zatem do obejrzenia domu bo tym razem u jest to ziemianka 'z krwi i kości’ ;] Całkowicie usytuowana pod ziemią ziemianka jest dziełem biura architektonicznego BCHO Architects. Earth House, bo tak się nazywa ten dom, to … DOM ZIEMI/DOM ZIEMNY ;] Jesteście pewnie ciekawi
- Jak wygląda wewnątrz?
- Jak jest zbudowany taki dom pod ziemią?
- Jak jest użytkowany?
- Czy można w ogóle mieszkać w takim domu pod ziemią?
Zapraszam zatem do obejrzenia zdjęć tego nietypowego budynku
– zobaczcie jak wygląda dom pod ziemią!
Dom architekta Tak, dokładnie ;] Earth House czyli dom pod ziemią to dom architekta. Koreański architekt, Byoung Soo Cho – właściciel BCHO Architects, wybudował ten dom dla siebie. Zlokalizowany jest on nieopodal Seulu i stanowi bardzo oryginalny domek weekendowy ;] Któż inny jak nie architekt byłby tak odważny? Może Ty? (Jeśli Szukasz inspiracji domków letniskowych, a ten pod ziemią, mimo wszystko, Ci nie odpowiada? Zapraszam do posta tutaj.)
My natomiast wracamy do naszego Earth House.
Bryła budynku ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 14 x 17 m. Pomieszczenia, ze względu na formę ziemianki oraz uwzględniając zazwyczaj niewielki wzrost Koreańczyków, również są niewysokie. Jak zaraz zobaczycie budynek ma bardzo surowy, wręcz ascetyczny wyraz, nie bez powodu…
Dom pod ziemią posiada charakterystyczne patio. Jednak w odróżnieniu od Ville Vals nie stanowi ono głównego doświetlenia budynku. Przy patio, które ma kształt kwadratowej dziury o wymiarach 7 x 7 m, umieszczone zostały schody prowadzące na jego wewnętrzny dziedziniec. W ten sposób schody nie zostały niepotrzebnie wyeksponowane, nie zakłócają spójnej i surowej formy obiektu.
Z patio możemy dostać się już bezpośrednio do wnętrza domu, jednak przez drzwi o wymiarach… no właśnie, zaraz napiszę dla Was o użytkowaniu tego budynku ;];] teraz natomiast zobaczmy do czego służy mieszkańcom patio ;]
Wnętrze Przejdziemy do wnętrza tego niezwykłego domu. Wewnątrz znajdują się tylko i wyłącznie pomieszczenia niezbędne do przebywania w tym miejscu kilku dni. Znajdziemy tam: kuchnię, łazienkę, dwie sypialnie oraz … bibliotekę ;] na książki zawsze znajdzie się miejsce, bo któż nie lubi czytać;] jeszcze w takim miejscu! Wewnątrz ten nowoczesny dom pod ziemią jest równie oszczędny i ascetyczny jak i na zewnątrz.
Użytkowanie Wracamy do pytania: Jak w ogóle mieszka się w takim domu? Jak taki dom pod ziemią funkcjonuje? W przypadku Earth House wszystkie zewnętrzne otwory drzwiowe mają wysokość… UWAGA – 1,5m!!! Oprócz tego, inaczej niż w przypadku Ville Vals – patio nie stanowi sposobu na doświetlenie wnętrza domu (od strony patio znajduje się tylko jedno okno). W takim razie… w jaki sposób pomieszczenia są doświetlone?
ŚwiatłoOtóż nasza ziemianka jest doświetlona przez niewielkie otwory okienne w formie szczeliny po drugiej stronie domu patrząc od patio. Nie myślcie sobie, że „tak wyszło architektowi”, nie, nie, nie, nic z tych rzeczy;] otóż, jak już wspominałam Inwestor i Pomysłodawca jest jednocześnie architektem więc nie można mieć chyba zgodniejszej konsultacji;] Otóż właściciel Earth House stwierdził, że dom pod ziemią ma stanowić miejsce kontemplacji- więc zarówno światło, jak i widok świata zewnętrznego miał zostać zminimalizowany, aby w jak najmniejszym stopniu na tę kontemplację miały wpływ.
Projekt, bo pewnie jesteście ciekawi jak Dom pod ziemią wygląda od kuchni. Właśnie z tego powodu Pani Dyrektor przygotowała dla Was rysunki techniczne, rzuty, przekroje i zagospodarowania terenu pokazujące jak taki obiekt funkcjonuje w miejscu, w którym powstaje. W przypadku naszej ziemianki jest to tym bardziej ciekawe, że została wybudowana… pod ziemią ;];]
Detal Na sam koniec zostawiłam dla Was detal – czyli coś, co świadczy o warsztacie nie tylko projektanta, ale również wykonawcy i inwestora. Zobaczcie, jak ważny jest detal w projekcie – to taka wisienka na torcie w ostatnim etapie budowy;]
A jak wyglada sytuacja prawna w przypadku takich budynkow? Pozwolenie na budowe itd?
Oczywiście że tak. Projekt ten nie jest poza normatywny, wiec raczej odstępstwa nie potrzeba ale PnB konieczne no i jeśli spełni warunki MPZP albo WZ
uważam,że ma pani dobry gust.jestem kierowcą,zewsząd otaczają mnie ludzie,nie mam z tego powodu przyjemnosci mimo,że jestem człowiekiem potrzebującym towarzystwa innych ale odrobina ciszy,zastanowienia sie nad własnym losem jest możliwa tylko w podobnym lub takim miejscu.światło z nieba jest jak w kopulistym domu ze świetlikiem to depresja sie nie zaroi w umyśle.lepiej nie mieć sąsiadów niż mieć byle jakich.oszczędny energetycznie dom,wiec praktyczny,na dodatek pod ziemią nie przeszkadzają fale radiowe,np.radarów,nadajników gps,nadajników do obróbki psychotronicznej(brak ogłupiaczy).Nic nie zaszkodzi wybrać sie wieczorem na romantyczny spacer przy świetle zachodzącego słońca po lampce dobrego wina w odzieży termochronnej żeby snajper termowizją nie wychaczył ciepła ciała.
Czegoś równie absurdalnego dawno nie widziałem!
Polecam powieść Kobo Abego „Kobieta z wydm” aby poczuć atmosferę dziury w ziemi .
Kiedys, gdy bylam mlodsza, plywalam zaglowka w okolicach Sardynii i na jednej z okolicznych malych wysepek napotkalismy na „domy w ziemi”, nie pamietam nazwy wyspy, ale te domy zapadly mi glenoko w pamiec. Z plazy wspinalismy sie na okoliczne wzgorza, ktore wydawaly sie puste, wyspa byla bardzo kamienista inprzecinaly ja drogi przy ktorych staly mury otaczajace domy. Jednak wychylajac sie za mur okazalo sie, ze domy byly zbudowane jakby w specjalnie wydrazonych dolach. Nigdy wczesniej ani pozniej czegos takiego nie spotkalam.
Bardzo ciekawa obserwacja! Uwielbiam takie, szczególnie z daleka!