Sufit Katedralny w domu – salon podwyższony, otwarty do więźby, przestronny.

Sufit katedralny

Moda80% domów, które projektujemy w moim biurze, to domy z tzw. cathedral ceiling w salonie czyli te, które nad salonem kondygnacji żadnej nie mają i otwarte są aż pod sam dach. Przeciwników tego typu rozwiązań jest bardzo wielu. Ci, którzy z początku chcieliby bardzo otwartej przestrzeni nad salonem rezygnują często zbici argumentem „ogrzewania” i zimnego salonu. Jak z tym ogrzewaniem – prawda czy mit?

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-33

Podniesiony sufit nad wejściem, komunikacją i antresola z doświetlem.

Zastanowimy się więc wspólnie nad tym, czy otwarty salon, kuchnia, hall czy sypialnia –  przestrzeń nad tymi pmieszczeniami zwana pustką czy katedralnym sufitem jest dobra, czy nie i jakie są plusy i minusy takiego roziązania.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-8

Rozwiązanie najbardziej standardowe, czyli przeszklona ściana szczytowa – pamiętaj – TYLKO OD POŁUDNIA!

Gdzie?Na początku opoweim Ci, gdzie sufit katedralny stosuje się najczęściej. W której części domu/willi dobrze jest mieć piękną wolną przestrzeń nad salonem i dlaczego takie a nie inne pomieszczenia otrzymują tego typu rozwiązanie.

 1. SALON. To raczej zrozumiłe, bo to domowe „miejsce reprezentacyjne”. Najwięcej podniesionyh sufitów katedralnych najdziemy właśnie w domowych salonach.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-7

Surowy, lekko modernistyczny salon.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-13

Salon z sufitem katedralnym w stylu modern-retro.

 1. KUCHNIA. Również dlatego, że 80% kuchni połączona jest z salonem (tworzy tzw. aneks). Zrozumiałe jest więc, że i kuchnia z jadalnią znajdą się w polu oddziaływania przestrzeni otwartej katedralnego sufitu.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-9

Amerykańska kuchnia z pięknym doświetlem połaciowym w dachu. I nie, nie pytaj mnie „jak to myją” – zapytaj siebie, jak chodzisz w butach na szpilce albo jak wytrzymujesz w pracy pod krawatem i odpowedź na pytania „jak myją” znajdzie się sama ;]

 1. FOYER. Czyli hall, sień, przedsionek, wiatrołap – miejsce, w którym otwierasz drzwi, patrzysz a tam … piękne, reprezentacyjne schody i wolna przestrzeń aż po samą więźbę dachową. W przestrzeni wejściowej otwartej pod sam strop sytuuje się włąśnie wspomniane REPREZENTACYJNE SCHODY. Temat schodów w ujęciu reprezentacyjnym to coś, czego inwestor najczęściej pragnie, nie zdaje sobie jednak sprawy z tego ile przestrzeni potrzeba aby schody stały się reprezentacyjne.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-27

Lekki i nowoczesny design strefy wejsciowej z sufitm katedralnym.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-31

Tak, to są schody reprezentacyjne.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-24

A to przestrzeń wejściowa z pięnym doświetlem nad drzwimi. Takie otwarcia również wymagają gabarytu i skali. To nie są drzwi o wymiarze 90mc!

 1. SYPIALNIA. Sypialnię z wysokim sufitmem wubiera 5% inwestorów. Często jest tak dlatego, że „sama wychodzi” taka czyli wtedy, gdy jest na poddaszu, na szerokości całej ściany szczytowej i masz troszkę więcej fantazji, albo nie chcesz mieć strychu.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-16

To zuepłnie wyjątkowa sypialnia i takie projektowanie wymaga przemyślenia od samego początku.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-17

Bardziej standardowe rozwiązanie – sypialnia na poddaszu a poddasze … bez strychu ponad ;]

Jak?Jak otwierać sufit by miało to sens? Jakie wielkości pomieszczeń są w tym przypadku dobre, a które przez swój zły wymiar wyglądałyby smiesznie?

 1. Na ścianie szczytowej. Otwarcie „w trójkąt” jest najpopularniejsze, szczególnie w niewielkich domach (czyli tych do 150m2 pow. zabudowy).
 2. Domy amerykańskie i ich układ dość skomplikowanej więźby daje dużo możliwości do otwarcia przestrzeni nad salonem czy kuchnią w niekonwensjonalny sposób.
 3. WYMIAR POMIESZCZENIA. Jeśli Twój salon ma niewielkie wymiary – 20m2 – daj sobie spokój. Otwarcie salonu po więźbę zaczyna dobrze wygądać, kiedy salon to min. 40m2. Oczywiście im więcej, tym lepiej.
 4. Proporcjonalnie. Jeśli koniecznie chcesz, by Twój salon miał choćby te 3,6m wysokości powiększ go do 30m2. Jeśli chcesz, by wysoki był na 5m uniknij efektu studni i połącz salon z kuchnią i jadalnią – wtedy otwarcie przestrzeni sufitu ma większy sens.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-29

Katedralny sufit nad częścią komunikacji parteru.

Dla kogo?Komu służy salon o powiększonych gabarytach? Do jakiego domu pasuje i po co w ogólne powiększać? Czy tego stupu pomieszczenia o dużej kubaturze to takie w których Ty czułbyś się dobrze?

ZALETY pomieszczeń z podniesiunym sufitem zwanym katedralnym.

 • Lepszy mikrokimat pomieszczenia – nie ma w nim duszno czy „zawiesiście” żeby nie wiem co ;];]
 • Uczycie „przestrzeni”– to wartość niezprzeczalna ale niemierzalna. Jeśli dobrze czujesz się w muzeum, galerii, klubie czy urzędzie, wiesz o czym mówię.
 • Reprezentacyjność. Pomieszczenia do 2,8m h nie są reprezentacyjne ani ani. Przekraczając granicę ok 3,4m h masz możliwość mówić o tym, że salon jest reprezentacyjny (plus wymiar 40m powierzchni:P)
 • Możliwość zagospodarowania pięknych wysokich ścian – np. biblioteczką, stworzenie tam galerii ze sztuką, zdjeciami etc.
 • LAMPY! Kiedy do dyspozycji masz 5-7 metrów wysokości kupić możesz wyjątkowo piękne oświetlenie ;]
 • OKNA – te przepiękne duże okna, które oglądasz na zachodnich portalach – tak, w salonie z katedralnym sufitem możesz zafndować sobie iście katedralne okna.
 • KOMINEK i KOMIN. Katedralny sufit daje Ci ogromne pole do popisu przy aranżacji ściany kominkowej.
 • DOŚWIETLENIE. Nie tylko pięnymi oknami na ścianach. Otwierając przestrzeń pomieszczenia pod dach doświetlać możesz oknami połaciowymi w dachu ;]
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-4

Przepiękna konstrukcja współczesnej więźby i katedralny sufit jadalni ;]

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-32

Strefa schodów, kmunikacji i antresoli – wszystkie pomieszczenia z sufitem katedralnym.

WADY pomieszczeń z podniesiunym sufitem zwanym katedralnym. Już na wstępie powiem, że te WADY to tak na prawde nie wady tylko TEMATY do ROZWIĄZANIA. Wiadomym jest, że aby mieć „coś więcej” trzeba równie więcej postarać się.

 • Będziesz musiał przemyśleć temat AKUSTYKI w pomieszczeniu! Nie masz ochoty na tę halowo-kościelną. Do takiego salon dobrać należy materiały akustyczne – na ściany i sufit i/lub specjalne panele. Wszystko to po to, byś czu się tam komfortowo. (Tak, te panele nie są tanie).
 • Będziesz musiał przemyśleć tema OGRZEWANIA. To jasne, że większa kubatura powietrza potrzebuje więcej energii do rozgrzania. Aby nie narazić się na wielkie koszty i to, że nie będziesz w salonie chciał przebywać, NIGDY nie sytuuj wysokiego salonu od wschodi u od północy!! TYLKO POŁUDNIE i ZACHÓD, czyli klasyka gatunku, która pomoże Ci zaoszczędzić trochę i sprawi, że w pomieszczeniu będziesz chciał przebywać ;] Jak ogrzewać więc? Sposobów jest wiele i tak, kiedyś przyłożę się i je opiszę dla Ciebie. U nas w biurze temet ten rozwiązuje instalator sanitarny i w zależności od potrzeb inwestora dobiera typ ogrzewania.
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-22

Katedralny sufit i jego kolejna zaleta – możesz z łatwością stworzyć wewnętrzne atrium w domu – pomosty, schody i doświetla wokół salonu np ;]

PD Architekt pozdrawia Was, poleca to rozwiązanie dla tych, którzy projektują dom powyżej 200m2 pow. użytkowej i budżecie inwestyji conajmniej 400tys w górę.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.9/10 (10 votes cast)
Sufit Katedralny w domu - salon podwyższony, otwarty do więźby, przestronny., 9.9 out of 10 based on 10 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

7 komentarzy

 1. Witam, czy można prosić o trochę więcej informacji jak zaprojektować salon z sufitem katedralnym, lub jakich należy użyć rozwiązań aby być pewnym, że będzie dobra akustyka w takim wnętrzu?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie nie widząc projektu. Każda sytuacja jest zupełnie inna. Wszystko zależy od powierzchni, kubatury, formy etc.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. PIĘKNE! takie tez budujemy. A jak oświetlić sufit katedralny, który jest dodatkowo skośny? jakie lampy, jak podwiesić?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. To nie są drzwi o wymiarze 90mc!

  To nie są drzwi o wymiarze 90mc! (Co to za wymiar?)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Witam
  Jesteśmy na etapie poszukiwań naszego wymarzonego domu, a raczej inspiracji bo projekt będzie indywidualny. Zakochałam się w zdjęciu drugim gdzie jest podwyższony sufit nad wejściem i komunikacją , ponieważ chcieliśmy antresolę to jest właśnie ta którą chciałabym mieć w naszym domu :) – moje pytanie czy posiada Pani może więcej z zdjęć z wnętrza tego domu ?
  Będę bardzo wdzięczna za przesłanie linku lub zdjęć na e-maila.

  Pozdrawiam serdecznie
  Ewelina

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Wiesz że właśnie pustka nad salonem był jednym z ważniejszych czynników przy wyborze naszego projektu domu? Może nierozsądne ale jakie piękne:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Współczesne piękne stajnie i stadniny. Wszytko o architekturze dla koni. Ep.1z5

Stajnie...Pierwsze nasze wyobrażenie o stajni, które przychodzi nam na myśl, to zwykły, a nawet obskurny budynek, przykryty dwuspadowym dachem..generalnie nic nadzwyczajnego. Cóż...

Zamknij