Dawno temu w Domu ep. 4 – dwa drewniane domy z podkarpacia

W czwartym już odcinku z serii Dawno temu w Domu chciałam pokazać Ci dwa drewniane domy.

Pierwszy z nich – zdjęcia czarno białe – to dom z Dynowa, drugi z Tarnawy Dolnej. Domy drewniane, które Ci pokazuję podobają mi się szczególnie dlatego, że mimo to iż są niewielkie posiadają bardzo ładnie zachowane proporcje. Przenieśmy się dzisiaj w czasie- jak to wyglądało dawno temu w domu ;]

Z resztą… dlaczego pokazuję Ci moje stare domki? Stare domy, których niedługo nie będzie to przykład niezłej architektury. Patrząc na nie można się wiele nauczyć. Na przykład o „mierzeniu sił na zamiary”.

Chciałbyś mieszkać w domu?

Nie buduj więc takiego, na którego utrzymanie będziesz musiał brać kredyt albo pochłonie wszystkie Twoje oszczędności w przeciągu trwania budowy!

Wybierz projekt małego domu, zachowaj zasady wznoszenia domów energooszczędnych (np. brak balkonów i minimum przeszkleń od północy) a budując go nie oszczędzaj na ociepleniu i urządzeniach do pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł ;]

Pooglądaj jak mieszkali ludzie w galicyjskich miasteczkach na początku ubiegłego wieku ;]

ZAINSPIRUJ SIĘ!

dawno temu w domu

Dom podzielony był na funkcje – w jednej części mieszkali ludzie drugą albo zamieszkiwało bydło albo właściciel miał w niej warsztat. To troszkę tak jak dziś działalność gospodarcza w domu – prawda?

dawno temu w domu

Dom ten dziś pokryty jest szkodliwym eternitem kiedyś zapewne na dachu miał inny materiał. Może niekoniecznie słomę bo konstrukcja troszkę wątła – może była to drewniana dachówka??

drewniany_dom_z_bali_tradycyjny_architektura_drewniana_regionalna_polska_4

Elewacja frontowa (od ulicy) – ta jest niezwykle proporcjonalna. Nie przeszkadza mi właściwie okno które nie jest w osi ;]

dawno temu w domu

Pisałam w treści trochę o zasadach budowy domu energooszczędnego.. Myślisz, że elewacja bez okien jest północną w tym przypadku?Zgadłeś ;] Może dawniej nie nazywało się to „energooszczędny” ale wszyscy wiedzieli jak zrobić by dom zimą był tańszy w utrzymaniu i ciepły.

dawno temu w domu

Podoba Ci się ten domek? Dla mnie to bardzo dobry przykład malutkiego drewnianego domu. Na parterze zapewne jest tylko izba dzienna z kuchnią ;] Budując dom dzisiaj i inspirując sie tą realizacją zaproponowałabym salon z aneksem i łazienkę na parterze a na górze sypialnię jedną, albo dwie??
Nie jestem pewna czy był to dom czy warsztat, czy część większego obiektu – nie chciałam wchodzić na czyjeś podwórko, ale w takim kształcie wygląda perfecto ;] Ściany jego wzniesione zostały w konstrukcji zrębowej.

dawno temu w domu

Przyjrzyj się uważnie połączeniom ciesielskim – nazywa się to połoczeniem na węgieł słowiański  zwany inaczej jeszcze „jaskółczym ogonem”. Jeśli marzysz o drewnionym domu ta inspiracja moze być dla Ciebie!

Kochani dziś upadł Autosan – 180 lat tradycji w branży motoryzacyjnej/produkcyjnej. Jakoś te domki pasowały mi do dzisiejszych doniesień i klimatu – to bardzo przykre, że ludzie zostają bez pracy i większych nadziei na inną nową nie mówiąc już o lepszej…

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia i zapowiada zmianę miejsca zamieszkania od stycznia ;P To równoznaczne jest z większą ilością newsów i postów architektonicznych dla Was ;];]
dawno temu w domu

Na koniec jeszcze detal wykonania ściany elewacyjnej cześci stajennej domu w Dynowie.

Jeśli masz ochotę na więcej odcinków z serii Dawno temu w Domu- koniecznie zobacz

Kliknij aby zobacz bazę projektów domów indywidualnych 3D na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Dawno temu w Domu ep. 4 - dwa drewniane domy z podkarpacia, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl