Domy Stylowe i HistoryczneProjekty Domów Indywidualnych

Dom w stylu śródziemnomorskim – klimat fiesty gdziekolwiek mieszkasz

Przyjemny chłód bijący z wnętrza domu podczas upalnego popołudnia. Zapach morskiej bryzy, odgłosy fiesty. Te wszystkie obrazy nieodzownie wiążą się ze stylem śródziemnomorskim. I chociaż nierzadko do morza mamy daleko, a klimat nie rozpieszcza temperaturami to samą architekturą możemy przybliżyć gorącą Hiszpanię do siebie. Jak więc wygląda dom w stylu śródziemnomorskim? I na czym polega jego niesłabnąca popularność? Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części posta. Zapraszam! ;)

Dom w stylu śródziemnomorskim – klimat fiesty gdziekolwiek mieszkasz!


Styl śródziemnomorski nie ma sztywnych ram, które jednoznacznie definiowałyby jego założenia. To wypadkowa wielu uwarunkowań kulturowych i geograficznych, spotkać tu można wpływy zarówno włoskie i hiszpańskie, jaki i greckie. Niemało z jego cech jest bezpośrednio związanych z klimatem w jakim znajduje się budynek, dlatego w miarę rozprzestrzeniania się stylu na inne kraje, zmieniały się jego niektóre atrybuty.

Są jednak cechy niezmienne, które sprawiają, że patrząc na dom od razu wiemy, że jest on w stylu śródziemnomorskim. A ponieważ tych cech jest niemało – rzadko występują wszystkie razem. Wystarczy kilka charakterystycznych elementów (oczywiście dobrze razem zestawionych), aby stworzyć architekturę jak z nad hiszpańskiej plaży.

Jakie są to elementy? Przede wszystkim jest to plan złożony z jednego lub kilku wydłużonych prostokątów. Takiemu prostemu, horyzontalnemu układowi towarzyszą różnego rodzaju zabiegi, które rozrzeźbiają bryłę. Bowiem właśnie gra detali to kwintesencja tego stylu.

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Gdybyśmy odjęli wszystkie ozdobne detale, otrzymalibyśmy prosty układ prostopadłościennych brył. (Zdjęcie: Affinity Construction Group)

Architektura, która czerpie z tradycji

Tradycyjne domy w stylu śródziemnomorskim są stosunkowo niewielkie i mają prostą, zachowawczą formę. Charakterystyczne grube mury miały chronić przed upałem za dnia i oddawać ciepło podczas chłodniejszych nocy. Również ze względów klimatycznych decydowano się na małe okna, często nawet bez szyb, a jedynie z drewnianymi okiennicami. Przed nieproszonymi gośćmi chroniły żeliwne kraty, nierzadko przybierające niezwykle piękne, ozdobne formy. Z czasem zastąpiły je podziały okien na mniejsze kwatery, jednak wciąż możemy spotkać kute kraty pełniące rolę jedynie dekoracyjną.


W stylu śródziemnomorskim? A może hiszpańskim eklektycznym?

Styl śródziemnomorski rozprzestrzeniał się na inne kraje wraz z kolonizatorami, a przede wszystkim z Hiszpanami, których to wpływy na architekturę Nowego Świata widać po dzień dzisiejszy. Stany takie jak Floryda i Kalifornia, czyli tereny dawnych kolonii hiszpańskich, z czasem zaczęły się wykształcać swoją własną odmianę stylu śródziemnomorskiego nazywaną stylem hiszpańskim kolonialnym lub eklektycznym. Dzisiaj jest to styl utożsamiany z luksusem i sielanką, coraz częściej adaptowany także do zimniejszych stref klimatycznych. Wszędzie znajdzie się bowiem miejsce na dobrą architekturę. ;)

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Biel to sztandarowy kolor architektury śródziemnomorskiej. Ma to również swoje uzasadnienie w ciepłym klimacie podzwrotnikowym. (Zdjęcie: Taralon Homes)

Dach i okna najpiękniejszą ozdobą domu

Jak już wspomniałam styl śródziemnomorski ukochał sobie detale. To one najczęściej decydują o charakterze budynku. Jednym z nich jest dach. Wielospadowy, tradycyjnie kryty ceramiczną dachówką. Zazwyczaj ma bardzo mały kąt nachylenia, co sprawia, że z poziomu człowieka wydaje się wręcz być dachem płaskim. Ta tendencja jednak zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych na danym terenie. Chociaż okapy rzadko są daleko wysunięte, to bardzo ważna jest podbitka dachowa. Najczęściej drewniana, bardzo ozdobna, ze stylizowanymi elementami więźby wystającymi ze ściany kolankowej. To jeden z typowych atrybutów stylu śródziemnomorskiego.

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Jak widzicie, z tej perspektywy dach wydaje się być niemal płaski, zaś ozdobne elementy podbitki tworzą charakterystyczną „koronkę”. (Zdjęcie: Benny Chan)

Elewacje domów budowanych w basenie Morza Śródziemnego tradycyjnie budowano z palonej cegły i pokrywano białym stiukiem. Często używano do budowy również lokalne odmiany kamienia. Z czasem zmieniały się materiały i technologie budowania, jednak wiele kwestii pozostało niezmiennych. Jednolita kolorystyka i brak podziałów sprawiają, że białe fasady odbiera się jako masywne i ciężkie. Przeciwwagę stanowią tu już wyżej wspomniane detale. Jeden z nich to po prostu okna. Jeśli są małe, zazwyczaj umieszcza się je po trzy w jednakowych odstępach. Większe, wielokwaterowe, podkreśla się w bryle łukami i wyszukaną sztukaterią. To samo tyczy się drzwi wejściowych, które nierzadko bogate rzeźbione, były największą ozdobą domu. Czasem jedyną ozdobą dla okien są okiennice lub kraty, o których mówiłam wcześniej. Wtedy, stolarka okienna przybiera często fantazyjne kolory, na przykład turkusy, zielenie czy odcienie granatu.

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Piękne, rozbudowane okna są największą ozdobą tego budynku. W stylu śródziemnomorskim z powodzeniem łączy się różne wielkości i kształty okien, jednocześnie zachowując spójność założenia. (Zdjęcie: Bernard Andre Photography)

Fiesty nie da się zamknąć w czterech ścianach!

Łuki pojawiają się także w formie arkadowych krużganków oraz różnego rodzaju werand, zadaszonych balkonów i tarasów. To kolejny charakterystyczny element stylu śródziemnomorskiego. W przeszłości służyły nie tylko jako miejsce do wypoczynku i fiesty, ale były po prostu przedłużeniem powierzchni użytkowej budynku oraz jego głównym korytarzem. Razem tworzyły romantyczny układ i dziś nieodzownie kojarzą nam się z architekturą sielskich włoskich miasteczek. Balustrady są zazwyczaj drewniane, chociaż spotkać można też takie z kutego żelaza. Część konstrukcyjną tradycyjnie stanowiły drewniane belki lub (szczególnie we Włoszech i Grecji) proste kolumny.


Patrząc na to, jak wiele wagi przykłada się w stylu śródziemnomorskim do tego co dzieje się na zewnątrz, oczywistym jest, że z nie mniejszą pieczołowitością traktuje się ogród. Ten często przybiera formę dziedzińca lub podwórza i bezpośrednio łączy się z wnętrzem domu. Bogata roślinność dodatkowo zaciera granicę między tym co w środku, a tym co już nie. Tradycyjny dziedziniec ograniczony jest ścianami budynku i grubym murem z ozdobną bramą wejściową, a na środku znajduje się sadzawka. Jednak w przypadku mniejszych domostw podwórze jest zredukowane, lub nie ma go w ogóle.

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Piękny, tradycyjny dziedziniec w stylu śródziemnomorskim. Utrzymanie całości w tej samej stylistyce pozwala na zachowanie spójności wnętrza z zewnętrzem. (Zdjęcie: Greenbank Gardens)

Styl śródziemnomorski w naszym klimacie? Jak najbardziej!

Nie musisz mieszkać w klimacie podzwrotnikowym, aby cieszyć się śródziemnomorską architekturą. Oczywiście, gdyby idealnie skopiować dom z nad jednej z hiszpańskich plaż i przenieść go do nas, szybko okazałoby się to złym pomysłem. My nie popełniliśmy tego błędu – zobacz projekt niezwykłego domu jednorodzinnego prosto z biura Pani Dyrektor! Zaprojektowany indywidualnie, dostosowany zarówno do potrzeb inwestorów, jak i wymagań jaki stawia przed nami polski klimat. Pokażę go w dwóch wersjach, która spodoba Wam się bardziej?

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Dom indywidualny zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim. Atmosfera fiesty w naszym klimacie! :)

W pierwszej wersji postawiliśmy na ceramiczną dachówkę i białe detale dekoracyjne. W drugiej, ociepliliśmy bryłę budynku drewnianymi elementami, a ciemna blacha dodała całości kontrastu. Jednak bez względu na to który wariant rozpatrujemy, nie mamy wątpliwości, że mówimy o domu w stylu śródziemnomorskim właśnie. Ozdobna podsufitka, wystająca więźba, niski dach, okna podkreślone w bryle budynku i podzielone na kwatery. Łuki, zadaszone balkony i tarasy, jasna kolorystka. Te wszystkie elementy podzwrotnikowej stylistyki bez problemu odnajdziecie w naszym projekcie.

dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
dom w stylu śródziemnomorski, włoski rzymski grecki hiszpański, stylizowany, sielski, projekt indywidualny, tarasy
Dom jest dostosowany do warunków środowiskowych naszego klimatu, jednocześnie zachowując niepowtarzalną stylistykę basenu Morza Śródziemnego.

Także wnętrze budynku jest spójne z śródziemnomorskim stylem elewacji. Parter ma otwarty plan, gdzie kuchnia, jadalnia i salon, przenikają się wzajemnie tworząc jedną strefę. Otacza ją zadaszony taras – kwintesencja stylu. Piętro to pokoje sypialne, z których możemy wyjść na duże balkony. W takim domu fiesta może trwać niezależnie od pogody!



Na dzisiaj żegnamy hiszpańskie plaże. Mam nadzieję, że styl śródziemnomorski zainspirował Was mocno i wpuścił nieco słońca do wciąż mocno wiosennej polskiej pogody. A już niedługo kolejne projekty i kolejne posty, śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

A jeśli chcecie wiedzieć więcej o projektowaniu indywidualnym w naszym biurze – zapraszam tutaj i tutaj!

Zobacz także:

Może coś cię zainteresuje? YouTube czeka na ciebie!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

4 Comments

  1. Dzień dobry!
    Czy można uzyskać układ wnętrz opisywanego domu w stylu śródziemnomorskim?

    Pozdrawiam
    Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button