Dom z budynkiem gospodarczym w sielskim stylu – Dom Marzeń A0272
Jeśli chęć posiadania budynku gospodarczego można zaliczyć do marzeń, należy ono z pewnością do marzeń praktycznych. Jednakże marzenie to, a w zasadzie potrzeba często dochodzi do głosu kilka lat po wybudowaniu domu. Myślimy wtedy, że w sumie przydałoby się dodatkowo takie miejsce na działce, które pozwoliłoby nam utrzymać porządek. Czasem jednak o budowie budynku gospodarczego jesteśmy przekonani już na etapie projektowania domu. W rezultacie możemy dokładnie zaplanować wygląd i funkcję tego obiektu tworząc spójne stylistycznie założenie. Tak było na przykład w omawianym dzisiaj domu marzeń. Dom z budynkiem gospodarczym w sielskim stylu, czyli Dom Marzeń A0272!
Dom z budynkiem gospodarczym w niezwykle sielskim stylu – projekt indywidualny – Dom Marzeń A0272
Zacznijmy od początku. Ponieważ dzisiejszym tematem jest dom z budynkiem gospodarczym, warto pochylić się nad ogólnymi kwestiami ich projektowania. Po pierwsze – funkcja. Zastanów się jak chcesz wykorzystywać swój budynek gospodarczy, bo jak obydwoje wiemy, że coraz rzadziej jest on powiązany z gospodarką w tego słowa znaczeniu. ;] Obiekty te, w nowych założeniach często pełnią funkcję garażu lub schowka na narzędzia i maszyny ogrodowe, na przykład kosiarki. Czasem również są miejscem składowania opału. Funkcji może być wiele, jednak niemal zawsze są to pomieszczenia, których nie chcielibyśmy lub nie możemy mieć w domu.
Po drugie – usytuowanie na działce. W zależności od wybranej funkcji należy wybrać odpowiednie umiejscowienie budynku gospodarczego względem domu oraz dojazdu. Ma to szczególe znaczenie w przypadku, kiedy obiekt ten pełni funkcję garażu lub wiaty. Dlaczego? Z obserwacji wiem, że garaż, który ma niewygodny wjazd to po prostu garaż, z którego nie będziesz korzystać. ;] Zastanów się też, czy wolisz mieć blisko do budynku gospodarczego z domu, czy może wolisz, żeby był on bliżej ogrodu?
Po trzecie – stylistyka. Czy warto lekceważyć styl budynku gospodarczego? Cóż, decyzja jak zawsze należy do Was. Wydaje mi się jednak, że era „blaszaków” już dawno minęła i coraz bardziej zależy nam na nie tylko na wyglądzie naszego domu, ale również tego co dzieje się wokół niego. Jeśli utrzymamy architekturę domu i budynku gospodarczego w jednej stylistyce otrzymamy spójne i eleganckie założenie, które będzie długo cieszyć nasze oczy.
Dom z budynkiem gospodarczym w niezwykle sielskim stylu – projekt indywidualny – zobacz jego elewacje i układ pomieszczeń.
Dzisiejszy dom z budynkiem gospodarczym utrzymany jest w tradycyjnej stylistyce, a jej elementy przywodzą na myśl idylliczną chatkę, w której wiedzie się spokojne i beztroskie życie. ;] Taki efekt dają przede wszystkim drewniane detale: okiennice, balustrady, wykończenia okapu i ścian szczytowych, lukarny. Biały tynk jest dla nich tłem, jednocześnie kontrastując z ciemnym wykończeniem dachu. Całość osadzona jest na kamiennym cokole, co sprawia wrażenie solidności i ponadczasowości. I jak już wspomniałam, usytuowany obok budynek gospodarczy dzieli tę samą stylistykę i te same rozwiązania materiałowe. Razem stanowią kompletne i eleganckie założenie.
Przejdźmy jednak do wnętrza domu. Główne wejście usytuowane jest od strony drogi dojazdowej, a po jego przekroczeniu znajdujemy się w niewielkim przedsionku, który prowadzi nas ku otwartej strefie dziennej. Zajmuje ona niemal całą powierzchnię parteru i łączy w sobie kuchnię, jadalnię, salon oraz komunikację. Ponadto w centralnym miejscu ulokowano kominek, a ze strefy tej możemy również wyjść na uroczą zewnętrzną werandę z widokiem na ogród. Dach nad nią podtrzymuje piękna drewniana konstrukcja, dodająca niepowtarzalnego charakteru. Natomiast, pozostałą część parteru zaadaptowano na sypialnię dla gości oraz łazienkę.
Wychodząc schodami znajdziemy się na poddaszu, czyli prywatnej strefie domowników. Zaproponowano tu trzy sypialnie oraz garderobę i łazienkę. Wnętrza doświetlają stylizowane lukarny w kształcie wolego oka. Ponadto z głównej sypialni wyjść możemy na wkomponowany w ścianę szczytową balkon.
Budynek ten skrywa jeszcze jedną kondygnację – kondygnację podziemną. Nie jest to jednak zwykła piwnica. ;] Oprócz pomieszczeń technicznych takich jak kotłownia, pralnia, suszarnia – znajdziemy tu również spiżarnię oraz siłownię i saunę! Co myślicie o takim wykorzystaniu przestrzeni?
Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni
Poziom -1:
- Komunikacja 12 m2
- Spiżarnia 6,6 m2
- Siłownia 19,9 m2
- Sauna + łazienka 8,9 m2
- Pralnia 4,1 m2
- Suszarnia 12,6 m2
- Pom. gospodarcze 12,6 m2
- Kotłownia 6,5 m2
- Suma: 83,2 m2 + Garaż 36 m2
Parter:
- Wiatrołap 3,8 m2
- Aneks kuchenny 8,6 m2
- Salon z jadalnią 38,1 m2
- Komunikacja 5 m2
- Sypialnia 19,9 m2
- Łazienka 8,9 m2
- Suma: 84,3 m2
Poddasze:
- Komunikacja 9,9 m2
- Sypialnia 12,5 m2
- Łazienka 9,2 m2
- Sypialnia 12,6 m2
- Garderoba 6,6 m2
- Sypialnia 14,4 m2
- Suma: 65,2 m2
Razem: 232,7 m2 + Garaż 36 m2
Powierzchnia budynku gospodarczego 29,7 m2
Zobacz również inne podobne projekty:
- Projekt stylowego domu z budynkiem gospodarczym
- Amerykański projekt domu z garażem w piwnicy
- Mały dom na małą działkę, projekt indywidualny
- Piękny projekt domu o małej powierzchni zabudowy
Pani Dyrektor pozdrawia gorąco wszystkich entuzjastów architektury i nie tylko! ;] Zachęcam Was również do odwiedzenia naszego facebooka oraz instagrama. Do zobaczenia!