GstarCad 64 bit – o rozwoju funkcji i po co komu aplikacja mobilna do dwg Ep.3z3
WspomaganieProgramy do wspomagania projektowania to temat rzeka. Architekt M. z mojego biura otworzył ostatnio przewód doktorski w tym temacie wiec jest mi tym bardziej bliski. Słucham opinii, szukam rozwiązać, poznaję kompletnie nowe programy o których nie miałam pojęcia. Dziś jednak jak obiecałam już dawno dawno temu piszę po raz trzeci – GstarCAD 64 bit. Zapraszam!
Moja przygoda z tematem GStarCADa:
- pisałam o tym kiedy odkryłam GStarCADa jako taniej alternatywy dla AutoCADa i podjęłam się jego testowania,
- o tym, gdy wciągnęłam znajomych do testowania i oceniania programu i jego funkcji oraz sprawności i przydatności
- dziś oprócz tego, co nowego po mojej ostatniej aktualizacji – nieustanne zmiany i poprawki w programie sprawiają że wciągnęłam się w obserwowanie „jakie nowe funkcje GstarCADa zostały tym razem poprawione, jakie dodatek i może zaprogramowano całkiem coś innego?”
- kilka słów o podglądzie plików dwg na smartfonie i do czego może się to przydać ;]
Zapraszam do przemyśleń:
64 BityO co dokładnie chodzi w 64 bitach? Nawet jeśli macie komputer który doładowany jest 8 procesorami a wgraliście wersję oprogramowania 32-bitowego program nie wykorzysta maksymalnej mocy komputera – maksymalnie użyje 2GB. W wersji 32 bitowej użyjecie pomimo posiadania 8 rdzeni tylko jeden. Zaopatrując się w 64 bitową wersję GstarCADa Wasz komputer działać będzie na pełnych obrotach co poprawi sprawność i wydajność programu! Oczywiście 32-bitowa wersja nadal jest wspierana przez producenta z myślą o klientach którzy 64 bitowej wersji nie mają albo nie potrzebują.
To, że pokazała się wersja 64 jest bardzo ważne, bo praca architekta wymaga dość częstej aktualizacji sprzętu – czytaj – kupowania nowych komputerów a 64-rki ma już wiele pracowni (bo grafika, bo rendery etc..)
HatchPolepszanie funkcji kreskowania/wypełniania zwanego Hatsh to też bardzo podstawowe zagadnienie. Dodanie różnych rodzajów Hatch’ów i brak konieczności robienia ich samemu to również fajny temat.
Aby zobrazować Wam przezroczystości w programach CADowskich o jakich marzę przedstawię Wam to w sposób następujący:
Dla mnie Hatch mógłby być ulepszany do bólu. Pamiętam AutoCada z 2005 roku i dramat z rozpływającymi się haczami, z niedociągniętymi haczami, z uciekającymi haczami etc. Tego problemu w GstarCADzie nie ma i nie będzie a polepszanie tej opcji jest dla mnie dużym priorytetem.
AutoCAD również nie ma przezroczystości ani dla haczów ani dla obiektów rastrowych (a przynajmniej nie działa to tak jakby się chciało znając Photoshopa). Zobaczcie poniżej o czym mówię:
Marzę dalej o tym, by np – zrobić kolor na zagospodarowaniu i nie musieć zrzucać go na warstwę niżej i niżej i niżej tym bardziej kolory się nakładają. Łatwiej byłoby mi mieć efekt jak z mieszania kolorów powyżej, ale tego chyba jednak się póki co nie doczekam ani w AutoCadzie ani GstarCADzie. Pewnie programiści wychodzą z założenia, że nikomu i na nic się to nie przyda.
FunkcjePozostałe opcje takie jak wygodny i przydatny PEDIT działają tak samo jak w klasycznym Cadzie. To miłe bo jak już kiedyś pisałam – niestety Politechniki uczą studentów przyzwyczajenia do AutoCada (Prócz Rzeszowskiej, gdzie o dziwo Cada nie używa się a naucza jedynie Archicada).
Zaglądnęłam na stronę aktualizacji GstarCADa w poszukiwaniu większej informacji o aktualizacjach dla wersji 8 i a tam na samym końcu posta napisane jest, że najnowsza wersja jest bardziej stabilna. Ja osobiście z brakiem stabilności nie miałam problemów, ale moje biuro korzysta w 80% z Archicada więc rozumiem, że doniesienia od klientów pojawiały się i temat został potraktowany poważnie i rozwiązany.
AplikacjaO aplikacji GstarCAD MC służącej do przeglądania plików dwg pisałam w ostatnim poście. Zażartowałam, że jeśli ktoś ma osiągnięcia w zakresie wykorzystywania jej, chętnie go posłucham.
Całkiem serio jednak, appka mobilna to dobra sprawa. Tak jak oczywiste jest to, że nie da się pracować na telefonie bo nie jest to wydajna praca tak już podglądanie efektów pracy pracowników ze smarfona jest bardzo przydatne. Zawsze można odebrać coś będąc „w terenie”. Oczywiście można wszędzie zabierać ze sobą laptopa, ale to jest niewygodne.
Załóżmy np, że pracownik lub branżysta przesłał rysunek a nam ciężko wytłumaczyć w którą miejscu jest zmiana.
GStarCAD 64 bit a aplikacja mobilna
Komendy w aplikacji mobilnej działają sprawnie a jedynym zauważalnym minusem jak dla mnie jest to, że po wyjściu do aplikacji w tle ta włącza się od nowa – to problem wielu appek – choćby takiej w której na szybko dla Was obrabiam zdjęcia na Instagram albo na Fanpejdża PD. A może to problem mojego iPhona?
Atutem appki jest to, że pliki w Aplikacji Gstar MC otwierają się o wiele szybciej niż w AutoCADzie!
Na świecie komputerowe wspomaganie projektowania jest bardzo rozwinięte. Każdy etap projektowania od koncepcji przez charakterystyki wydajności energetycznej budynku, analizy usytuowania, ekonomii procesu inwestycyjnego, porównania użytych w projektowaniu technologii po projekt wielobranżowy budowlany czy wykonawczy wymaga w dzisiejszych czasach użycia komputerowego wspomagania projektowania.
Programu do analizy zacieniania czy nasłonecznienia używa jakaś cześć pracowni w Polsce. Programów do projektowania przepływu energii w budynku prawie nikt nie posiada za to wspomaganie kreślenia jest znane od najmniejszych i najbardziej niszowych branż inżynieryjnych, po instalatorów – elektryków i sanitarnych po konstruktorów czy w końcu architektów. Mam nawet wrażenie, że branżyści częściej wybierają programy zamienne – nie przywiązują się do nich tak jak architekci i postępują bardzo słusznie.
WnioskiGstarCADa mam od marca tego roku czyli już prawie 5 miesięcy. Moim zdaniem program jest przyzwoitej jakości i ma przyzwoitą cenę. Wielkim plusem jest obsługa klienta. Nie ukrywam, że zamęczałam Panów z dystrybucji pytaniami i zawsze uzyskiwałam miłą i rzeczową odpowiedź. Atutem programu jest to, że rozwija się zgodnie z życzeniami użytkowników. Taki rodzaj osobistego wysyłania feedbacku który jest gromadzony analizowany i sukcesywnie poprawiany.
Dla studentówMiła informacja dla studentów i szkół pracujących na programach CADowskich ;] Dystrybutor oprogramowania powiedział mi kiedyś w jednej z naszych rozmów, że producent bardzo chętnie wyposaży w licencje GstarCada każdą placówkę edukacyjną która tylko wyrazi chęć współpracy w zakresie edukowania uczniów czy studentów na bazie ich programu. Bardzo mi się to podoba bo nie lubię monopolu.
PD Architekt pozdrawia Was z Krakowa!
P.S. – Jeśli tylko macie ochotę potestować sobie tańszą alternatywę AutoCADa – ja ściągnęłam go ze strony polskiego dystrybutora.
I Love To Read Your Articles Are So Useful For Me Thank You For Sharing With Us Your Tips