SPA&Wellness Design Ep.1 sucha sauna fińska nowoczesna i tradycyjna

Jeśli śledzisz mój profil na Fb zauważyłeś, że wprowadziłam instytucję „Impresji”. Dlaczego? Gdybym chciała powiedzieć wszystko co mam do powiedzenia … musiałabym pisać dla Was na pełnym etacie ;] Nie mam tego komfortu więc chcąc jak najwięcej zobaczyć – oglądajcie impresje ;] A dzisiaj gorący temat ;) – SAUNA

Dzisiaj zakładam nową serie – SPA & Wellness. Dawno temu pisałam już o domowym SPA – Saunie w domu – pokazywałam zdjęcia i pomysły na wykonanie, dziś troszkę szerzej o ich zastosowaniu z większym rozmachem albo dla większych obiektów.

Na początek troszkę tradycji. Uważam, że sauna zaprojektowana jako nowoczesna jest bardzo fajna ale te rustykalne mają w sobie to coś! Siedząc w nowoczesnej saunie czuję się „po prostu” nie czuję designu, bo kiedy temperatura powietrza sięga 90° .. człowiek zapomina o designie. Jednak… kiedy te 90° przeżywam w saunie z siankiem na posadzce… całe gorące doświadczenie nabiera zupełnie innego znaczenia ;]

Sauna – inspiracje ;]

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-19

Sucha sauna kojarzy się nam zawsze z designem „rustykalnym”. Właściwie dobrze, bo w saunie rustykalnej „czuć klimat” ;] Rozgrzane drewno wydziela piękny zapach, przyjemnie strzela (naprężenia), nie parzy… (AQUA DOME – Tyrol terma Längenfeld – byłam osobiście i POLECAM!)

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-20

To również jedna z gorących saun Aqua Dome – w rzeczywistości więcej sianka lezy na posadzkach :P Sauna zaprojektowana jako stajnia – zapach rozgrzanego siana przywodzi na myśl lato – zabieg prosty i efektowny.

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-16

Odrobina kompromisu pomiędzy aranżacją sauny nowoczesnej a rustykalnej. Ławki są jak najbardziej współczesne, przeszklenie również, ściany i więźba pozostają utrzymane w stylu epoki minionej. Zdjęcie: Hotel Alpenhof

Kilka przykładów sauny umiarkowanej czyli takiej która z jednej strony jest minimalistyczna z drugiej zahacza już o najnowsze trendy projektowania aranżacji wnętrza w drewnie.

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-1

Ta sauna byłaby całkiem zwykła gdyby nie… widok przez okno. Pamiętaj, że sauna tak samo jak współczesna łazienka, nie musi być ciemna jak nora. Zdjęcie: Bota Bota Spa-sur-l’eau

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-14

Lekko minimalistyczna sauna z jasnego drewna, ze ścianą malowaną z cegieł, białymi kafelkami i stosem drewna w rogu. Zdjęcie: Avanto Architects

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-9

Jednym z moich ulubionych połączeń to drewno i kamień – w saunie sprawdza się równie świetnie jak w każdym innym wnętrzu. Pamiętaj – jeśli stać Cię już na osobne pomieszczenie dla sauny i nie kupujesz najtańszego rozwiązania segmentowego – nie zapominaj o oknie! Zdjęcie: INVIION

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-10

Nowoczesna sauna z oknem pasmowym, jasnym drewnem i dwoma rodzajami kamienia. Zdjęcie: Obereggen Latemar AG

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-3

Wnętrze sauny bardzo nowoczesnej a jednak drewnianej. Drugie ujęcie tego samego projektu – poniżej: Zdjęcia: Kai Kuusisto. Projekt: Avanto Architects / Ville Hara and Anu Puustinen.

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-2

Na koniec ciekawostka. Na świecie buduje się również sauny zewnętrzne. Uważam, że nie są one najszczęśliwszym pomysłem w naszych warunkach z wielu względów, z pewnością również są droższe niż wygospodarowanie pomieszczenia saunowego w bryle domu. Kto jednak prowadzi agroturystyki, pensjonaty, domy turystyczne czy inne formy małych założeń noclegowych jak bungalowy – domki sezonowe – z pewnością na takie rozwiązanie skusi się albo przynajmniej będzie chciał je przemyśleć.

Sauna – projekt.

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-plan-rzut-1

Prosty rzut sauny wolnostojące z pomieszczeniem sauny, łazienką i weranda.

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-plan-rzut-2

Model 3D prostej sauny wolnostojącej. (Baltichouse Production)

 

design-sauny-wystroj-sauna-finska-parowa-drewniana-klimat-projekty-pomysly-15

Na koniec – domowa sauna „Sasha SPA”. Można kupić ją w wielu różnych modułach, można zainstalować w domu, podobno firma ma również serwis po montażu. Na tym zdjeciu 3 moduły – po lewej sauna sucha, prysznic pośrodku i łaźnia po prawej.
Projektantem tej sauny jest Alberto Apostoli.

Niełatwo znaleźć dobre zdjęcia do tematów, bo albo drogie hotele chowają swoje realizacje przed konkurencją, albo tak na prawdę zdjęcia SPA są niefotogeiczne albo … sama nie wiem dlaczego tak mało tego w internecie.

Spodziewajcie się w ramach serii następujących artykułów:

SPA&Wellness Design Ep.2 Łaźnia parowa
SPA&Wellness Design Ep.3 Basen w domu jednorodzinnym albo przy willi
SPA&Wellness Design Ep.4 Salon masażu Wellness w przybytku SPA
SPA&Wellness Design Ep.5 Design przestrzeni SPA

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Was z deszczowej Słowacji ;]

Jestem na Słowacji, przyjechałam na narty ale póki co zwiedzam Tatralandię i słowackie jaskinie bo pada deszcz :P (nie żałujcie mnie przypadkiem – jestem bardzo zadowolona – wypoczynek to wypoczynek, będę miała dla Was jakiś fajny materiał z podróży, odpocznę od ostatnich wariackich tygodni etc. ).
W moim hotelu w piwnicy jest mały basen, jaccuzi i 4 sauny – (parowa,2x fińska i ziołowa – też sucha) i to właśnie dzięki temu przypomniałam sobie o tych ważnych tematach.

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.0/10 (6 votes cast)
SPA&Wellness Design Ep.1 sucha sauna fińska nowoczesna i tradycyjna, 7.0 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl