„Zatrzymaj się w modernistycznym domu” – o restauracji domów epoki Bauhausu
BauhausDziś, trochę „na deser” trzynasty i wcale nie pechowy odcinek o przebudowach. Nawinął mi się dzisiaj przez przypadek piękny dom o którym ww pierwszej chwili pomyślałam „napiszę znów posta o nowoczesnych domach” ale kiedy zatrzymałam się przy nim dłużej tchnęło mnie, że ten dom nie jest już przecież wcale taki „modern” w sensie dzisiejszych realizacji. Postanowiłam więc poszperać nieco w internecie ;]
Ten wspaniały dom w lesie ma… 44 lata ;] Wybudowany został w 1970 roku przez architekta Charles’a Zehnder’a i znany jest pod nazwą Kugel Gips House. Kiedy podjęto decyzję o jego rozbiórce, znalazła się fundacja, która zajmuje się zachowaniem domów epoki Bauhausu i ta oto fundacja wykonała restaurację budynku. Była to pierwsza taka inwestycja z serii restauracji przeprowadzonych przez Cape Cod Modern House Trust. Fundacja w późniejszym okresie wydała swoje publika cje na temat prac przeprowadzanych w domach które ratują. Cape Cod to półwysep w stanie Massachusetts w Nowej Anglii – pewnie znacie jego nazwę choćby ze słyszenia – często pojawia się w amerykańskich filmach ;]
Nie sądzicie, że i w Polsce przydałaby się fundacja np. chroniąca stare drewniane chaty albo piękne drewniane budynki uzdrowiskowe w Polsce?? Z pewnością znaleźliby się jeszcze entuzjaści którzy wsparliby inicjatywy odrestaurowania takich domów, dania im drugiego życia i drugiej szansy.. Oczywiście domy nie całkiem zostają w rękach fundacji. Od kwietnia do września są wynajmowane i jak widać z kalendarza „obłożenia” mają ogromne wzięcie.
Dom w LesieJak w Polsce wybudować dom w lesie ?? Podjęłam również dlatego temat tego domu bo wiem, jak trudno Wam zbudować dom w lesie. Piszecie do mnie z pytaniami „mam taki piękny las – jak zrobić by wybudować w środku tego lasu dom, bo w urzędzie mówią, że się nie da” …
Dlaczego na pierwszy rzut oka się nie da? Po pierwsze dlatego, że nie buduje się w Polsce na użytku Ls, po drugie dlatego, że obowiązują nas wytyczne Warunków Technicznych, po trzecie dlatego, że Warunki Zabudowy dostaniecie od linii lasu (użytku Ls) przepisowe 12m i… dalej nici w domu.
Pomijając odstępstwa od przepisów, to, że może wykupiliście park podworski ze starodrzewem i na mapie nie ma użytku Ls, albo to, że macie pieniądze na poważne ekspertyzy i opinie branży p.poż , domu w lesie wybudować się nie da za wyjątkiem ….. np. przypadku w którym dom w lesie już był i ostał się tylko na mapie albo jest w stanie dramatycznym a Wy możecie jeszcze podjąć się tematu przebudowy (choćby miała wiązać się ze zrównaniem go z ziemia i zakładając że jest mało wart).
Cape CodWracając do tematu willi w lesie w Nowej Anglii. Przygotowałam dla Was kilka zdjęć z przebudowy (remontu) oraz kilka zdjęć po realizacji. Trzeba przyznać, że domu powstałe w latach rozkwitu Bauhausu są piękne po dziś i mimo, że leciwe – na obecne standardy prawdziwie nowoczesne! Oglądnijcie.
Dom epoki Bauhausu.
Jak widzicie, dom niszczał. Na stronie fundacji znajdziecie więcej zdjęć – przeciekający dach, zbutwiałe drewno etc. Fundacja szybko zabrała się do pracy i efekty przebudowy są bardzo widoczne. Dom pozostał niezamieszkały przez 12 lat a fundacja nabyła go w 2009 roku. Jeśli lubicie domy Franka Lloyda Wrighta zapewne odnajdziecie w domu z Cape Cod wyraźną inspirację jego twórczością. Charles Zehnder – projektant architekt tego domu – spędził z F.L. Wrightem trochę czasu na University of Virginia.
W domu znajduje się trzy sypialnie, dwie łazienki i salon z kuchnią oraz ogromny taras z pięknym widokiem na jezioro.
Po przebudowie dom zyskał dawną świetność i można cieszyć się nim nie tylko podziwiając go z zewnątrz – można obcować z nim bardzo bardzo blisko, gdyż jak pisałam wcześniej, można go wynająć a pieniążki z wynajmu otrzyma fundacja, która odrestaurowała już nie tylko ten dom ;] Prowadzone są tam ponadto warsztaty dla studentów i artystów ;] Inspiracjowicze :D
Jedną z wspanialszych cech tego domu jest to, że przebywając w nim otwarci jesteśmy na wręcz namacalne obcowanie z naturą. Uzyskujemy to oczywiście ze względu na przeszklenia. (Jeden z czytelników napisał mi ostatnio „co z praktycznością – czytaj – mycie okien? Ja obiecałam mu osobnego posta, ale teraz wtrącę – albo rybka albo pipka. Jeśli chce się mieć cudny widok i odczucie niemalże braku bariery z naturą – nie mogą być to pełne ściany a z częstym myciem okien trzeba się pogodzić i tyle). Mam dla Was również trochę zdjęć z wnętrza domu: Bardzo umiarkowanie, bardzo skromnie, bardzo powściągliwie – dokładnie tak, jak miało być nowoczesnym w domu z lat 70tych Ameryki:
Na dzisiaj tyle moi drodzy Inspiracjowicze! Może seria o domach modernistycznych powinna na stałe zagościć u Pani Dyrektor?? Zastanowię się.
Teraz wracam składać kolejny projekt a w głowie planuję mój i M. wyjazd studialny do … Włoch ;]
Oczywiście z całego wyjazdu – jak już kiedyś obiecywałam – będziecie mieli architektoniczne sprawozdanie pełne pięknych zdjęć ;] Na mojej trasie od 16-28 są: Słowenia i przeurocze miasto Maribor a potem …. Florencja, Siena, Arezzo i plażing a w drodze powrotnej Forli, Bolonia i coś jeszcze jeśli czasu nam wystarczy ;] Miało być aż na Sycylię ale pomyliłam się i .. nie będzie :P
PD Architekt pozdrawia i nie może doczekać się… złożenia wszystkich projektów ;]
Od jutra jestem na urlopie i pali mi się w biurze – chciałabym wszystko pozamykać przed wyjazdem – już odpisuje ;]
Przepiękny. No ja to się chyba w tych latach siedemdziesiątych powinnam była urodzić tylko gdzie indziej bo umiarkowanie, powściągliwie i skromnie to może i u nas było ale jakby mniej inspirująco.
P.s. Czy Pani Dyrektor nie otrzymała mojego e-maila, o którym rozmawiałyśmy pod wpisem o wieżowcach czy tylko nie odpisała?