Ziemianka mieszkalna czyli jak wygląda dom pod ziemią? Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post i kolejny ziemiankowy przykład na to, że DOM POD ZIEMIĄ można mieć, można nawet w nim mieszkać, a najlepsze jest to, że może on stanowić kawał dobrej architektury. Dzisiaj przenosimy się do słonecznej Grecji a w niej…
Projekt i realizacja biura decaARCHITECTURE czyli Aloni House. Pokazywałam Wam ją wstępnie w naszym zestawieniu nowoczesnych ziemianek, pamiętacie? Dzisiaj chciałam przybliżyć Wam ten wspaniały projekt jeszcze bardziej! I mimo, jak już wspominałam, ziemianka mieszkalna Aloni NIE JEST TYPOWĄ ZIEMIANKĄ, to jednak jako dom pod ziemią i przykład świetnej architektury jak najbardziej nadaje się na inspirację u Pani Dyrektor ;] W takim razie zapraszam Wszystkich do lektury i oglądania zdjęć pięknej architektury – inspirujcie się jeszcze więcej!
Ziemianka mieszkalna Aloni House, Grecja.
Dom usytuowany jest między dwoma wzgórzami a jego struktura i forma tworzą coś w rodzaju mostu pomiędzy nimi. Budynek spokojnie i lekko zagłębia się częściowo w ziemię, co w końcowym efekcie sprawia, że środkowa jego część znajduje się na powierzchni. Główne wzmocnienie budynku i jednocześnie osłonę przed silnym wiatrem stanowią dwie grube, długie ściany zewnętrzne wykończone kamieniem. Tym samym kolorystycznie i materiałowo nawiązują one do lokalizacji i krajobrazu, w którym się znajdują.
Dzięki temu, że Aloni House czyli nasza dzisiejsza ziemianka mieszkalna jest zagłębiona w ziemi, świetnie dostosowuje się do topografii i krajobrazu, w którym się znajduje. Umiejętność wykorzystania potencjału działku to jeden z wyznaczników nowoczesnego projektowania. Zgadzacie się ze mną?;]
Modern Ale nasza ziemianka mieszkalna to również ziemianka nowoczesna ;] zobaczcie jak wygląda nowoczesna ziemianka mieszkalna, nowoczesny dom pod ziemią!
Co nam jeszcze zostało? A co powiecie na to, aby zwiedzić wnętrze Aloni House? ;]
Wnętrze – zapraszam Was do wnętrza nowoczesnej ziemianki a w nim? Znajdziemy tutaj bardzo oszczędne, stonowane, proste ale jednocześnie eleganckie i przytulne wnętrze. Oczywiście całe w bieli ;] w końcu to greckie wnętrze, wnętrze domu w iście greckim stylu! Podoba mi się to łączenie nowoczesności z tradycją – nadaje domu charakteru i indywidualizmu, a przy tym nie odziera go z jego tożsamości.
Ziemianka mieszkalna Aloni House to 390 m2 przestrzeni, z czego 237 m2 to przestrzeń użytkowa. Czy wygląda na taką?;] Aloni House mieści w sobie 6 łazienek i 5 sypialni – zobaczcie jak wyglądają!
Rysunki techniczne Zapraszam do zerknięcia do galerii rysunków technicznych – znajdziecie w niej m.in. model (!), rzuty poszczególnych kondygnacji, przekroje budynku, jego elewacje, master plan…. A zresztą zobaczcie sami!! Galeria rysunków technicznych czyli jak wygląda projekt od kuchni – zainspirujcie się jeszcze więcej!
Jak Wam się podobała ziemianka mieszkalna Aloni House? Mam nadzieję, że czujecie się zainspirowani i macie otwartą głowę na nowe, czasami nietypowe pomysły. Nie bójcie się marzyć, próbować i planować domu swoich marzeń! Może będzie to ziemianka? Może ziemianka mieszkalna?;]
Nie wiecie jak, od czego zacząć? Przejrzyjcie posty :
może właśnie tam znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytania ;]
Ze względu na to, że dzisiaj był już 10 epizod z naszej serii o ziemiankach, przyszła pora na małe podsumowanie, które już niedługo pojawi się u Pani Dyrektor! Zapraszam Was już teraz! Śledźcie uważnie Panią Dyrektor ;] oczywiście wirtualnie, może nie w dosłowny sposób ;]
P.S. CiekawostkaMoje biuro wraz z Krzysztofem Lisem również wykonało projekt przykładowej ziemianki, służącej nie tylko jako miejsce do przechowywania przetworów czy płodów rolnych, ale również jako schron. Chcesz wiedzieć coś więcej na ten temat? Zapraszam do posta Ziemianka czy schron? Zbuduj z nami własną ziemiankę, w której możesz przetrwać wszystko;] Już niedługo premierowa odsłona Ziemianki – schronu „na gorsze czasy” lub „do przechowywania” – jak kto woli
Architekt o Architekturze
"Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście.
Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
niejaki Rothschild (nomen omen bardzo negatywna rodzina) i dość podobny dom w UK:
https://www.google.pl/search?q=rothschild+flint+house&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihvY_yraXKAhUiv3IKHaPfB64Q_AUIBygB&biw=1201&bih=806