Domy z kontenerów transportowych – Kontrowersja i Czar 1z5

Czy domy z kontenerów są designem budżetowym? Czy to prawdziwy pomysł na mały i względnie tani dom? Niekoniecznie!

Dom/mieszkanie wykonane z kontenera transportu morskiego to coś dla miłośników kontrowersji. Mam dla Was kilka wspaniałych przykładów i mimo, że zaczynam od  kontenerowego domu usytuowanego w kraju cieplejszym o niebo niż nasz, zapewniam że dla takich projektów jest szansa i u nas, w naszym klimacie.

Ile kosztuje kontener morski w którym można mieszkać? Jak i skąd zdobyć taki kontener? Jaka jest powierzchnia kontenera i jak zbudować w nim dom zgodnie z przepisami? A może kontener mieszkalny??

I nie, mieszkanie w kontenerze to nie synonim biedy – to synonim bycia wyjątkowym – jeśli oczywiście przebudujesz go go na tyle, by zachwycił nawet bardzo wymagających odbiorców współczesnej architektury.

Najpierw przyjemności, czyli oglądanie obrazków – potem konkrety ;]

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-1

Oto mieszkalny kontener zaprojektowany jako dom gościnny przez: Poteet Architects, lp z San Antonio w Texasie.

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-2

Pomimo, iż prawie w całości kontener.. wygląda jak kontener jednak zachwyca. Podoba mi się jego gorąca meksykańska kolorystyka. Niebieski i pomarańczowy w tym przypadku spisują się świetnie.
Tak jak nienawidzę wręcz niebieskiego na elewacji a na dachu uważam za bluźnierstwo (nie mówimy o Grecji) tak w przypadku kontenera, pomarańczowych dodatków i tropikalnej zieleni – przyznaję – to jest dobre!

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-3

Kontener transportowy nie ma okien. Oczywiście zostały wstawione. W tym przypadku duża przesuwna witryna od dłuższego boku kontenera i pełne przeszklenie na krótszym boku.

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-5

Przy kontenerze nawet mini patio i zadaszenie ;]

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-6

Zielony dach na kontenerze ;] Nawet nie zielony a kolorowy! (Przed takimi zabiegam porozmawiaj z architektem, albo chociaż a „szeefem” na składzie budo i .. pomyśl o odwodnieniu!

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-7

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-9

Bardo bardzo fajne wnętrze ;] Jak się dobrze domyślacie – w kontenerze są ograniczone warunki przestrzenne do projektowania.

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-10

Bardzo widne wnętrze, mocno przeszklone i mocno nowoczesne.

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-8

Byłoby fajnie gdyby Takie samochody przychodziły w komplecie z kontenerami ;] Zawsze możecie taki sprowadzić ze stanów ;]

Na koniec konkrety.

Są różne kontenery.

 1. Kontenery mieszkalne – takie, w których mieszkają ludzie którym domy przepadły w kataklizmach.
 2. Kontenery pracownicze – takie z których korzystają kierownicy budowy i ekipa inżynierów na budowach.
 3. Kontenery transportowe – takie, w których przesyłacie między-kontynentalnie swoje dobytki np. z USA.

Moje projekty – te które dla Was zebrałam i przygotowałam koncentrują się na kontenerach transportowych. Te mieszkalne są bardzo duże nawet do 60m2. Koszt takiego kontenera to na Allegro np. 18 450,oo zł ;] I jest bardzo komfortowy! Oczywiście – taki kontener za 18tys. trzeba mocno unowocześnić, ale – podstawa już jest.

Jakie są kontenery transportowe? Znalazłam na Allegro taką oto aukcję:

domy-z-kontenerów-architektura-kontenerowa-designerskie-domy-kontrowersyjne-11Jeśli jesteś zainteresowany – tutaj link.

Możesz obliczyć sobie jakie mają wymiary i ile kosztują ;] Kiedy wpiszesz w Allegro „kontener mieszkalny” wyskoczy coś innego – jak dla mnie – nie tak konstruktywnego ale prostszego do aranżacji.

Teraz przepisy – czy kontener jest na pozwolenie czy na zgłoszenie?

Nie, nie możesz postawić tego jako obiekt tymczasowy. Nie zamierzasz chyba co pół roku przestawiać go z jednej strony ogrodu na drugą??
Oczywiście mówimy o kontenerze mieszkalnym przerobionym z tego transportowego!

Jeśli weźmiesz to na pozwolenie na budowę… czeka Cię trochę przeprawy z instalacjami, zagospodarowaniem etc.. Poza tym – chyba nie chcesz zmarznąć na kostkę albo zagotować się w tym kontenerze na frytkę ;]

PD Architekt pozdrawia Was z ciepłego i słonecznego Sanoka i .. zastanawia się czy .. startować we Wrześniowych wyborach na Burmistrza Miasta Sanoka ;]

Tutaj kolejne epizody z serii o ‚Domach z kontenerów’:

Zapraszam do obszernej lektury i miłego inspirowania się!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.7/10 (23 votes cast)
Domy z kontenerów transportowych - Kontrowersja i Czar 1z5, 7.7 out of 10 based on 23 ratings

Dowiedz się o: Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

18 komentarzy

 1. Chciałbym postawić dom z kontenerów 3 kontenery 40 i 1 kontener 20 na fundamencie . 2 /40 na dole i 1/40 i 1/20 na górze .Czy wogóle jest to wykonalne według prawa budowlanego w Polsce i możliwe do wykonania?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam , bardzo ciekawi mnie ten temat , gdyż mam działkę rolną na której przebywamy z żoną w wolnym czasie latem. Mam taki kontener 5×3 m który stoi parę lat ale jak patrze na te kontenery morskie to mam ochotę już coś działać z dwóch takich to by było coś…Działka na peryferiach pod lasem bez prądu i wody. Mam jednak obawy co do postawienia takich byków na działce czy mi się z Urzędu nie przyczepią ? . Miało by to służyć jako letniskowy bądź gospodarczy ale czy może takie coś stać?
  Na pewno mądre głowy z Urzędu po swojemu to zinterpretują tak jak u nas podatek od stodoły jest 500 % droższy niż od domu , czemu w tym kraju jest wszystko takie chore?. Altana drzewiana odpada widzieliśmy z żoną ładniutką jak była nowa po 4 latach tragedia jak to wygląda. Co robić ? od czego zacząć ? …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Proszę napisać mail z zapytaniem do biura lub podać autentyczny w komentarzu, prześle kontakt do firmy budującej domy z kontenerów.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Szanowna Pani Dyrektor:

  „Jeśli weźmiesz to na pozwolenie na budowę… czeka Cię trochę przeprawy z instalacjami, zagospodarowaniem etc.. Poza tym – chyba nie chcesz zmarznąć na kostkę albo zagotować się w tym kontenerze na frytkę ;]”

  Więc pozwolenie jest potrzebne czy nie?

  Formalny projekt architektoniczny jest potrzebny?

  Gdy stawiam 4 kontenery obok siebie, robię instalacje, łącze je i wycinam wewnętrzne ściany, buduję dach to nie jest to aż takie skomplikowane

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Niestety nie jest to takie łatwe. Budynek przeznaczony na funkcję mieszkalną powinien spełniać normy stosowne do przeznaczenia. A propos cytatu – ściany mają spełniać współczynnik przenikalności cieplnej danej przegrody dla danego roku – http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1585,wymagania-w-zakresie-ep-a-izolacyjnosc-termiczna-przegrod To uchroni Cię przed opisanym efektem zamarzania / zagotowania się w kontenerze. Odrębną sprawą jest łączenie ich, normatywne posadowienie etc.
   W skrócie – wszystko się da, ale ten kontener nie będzie wielką oszczędnością. Nie u nas. W USA można mieszkać w kontenerze, u nas tego typu „dziadostwo” (nienormatywne – nie mówię o designie czy właściwym zaprojektowaniu) nie przechodzi i nawet nie chciałabym go wspierać. Dom z kontenerów tak, ale wszystko zgodnie z normami ze względu na koszty utrzymania później i warunki życia ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Wiem że temat dawno był poruszany, ale może ktoś się po nim kręci, potrzebne namiary na architekta który wykona projekt domu z kontenerów.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Pani Paulino – temat wygląda tak: każdy architekt może podjąć się takiego wyzwania – temat bardzo ciekawy, sami mieliśmy rok temu na warsztacie dom z płyty warstwowej, lecz administracja poległa na procesie przedprojektowym i działka raczej nie będzie budowlana. Jeśli ma Pani ochotę pogadać na ten temat, proszę zadzwonić do biura – sprawa jest mocno skomplikowana i bardzo ciężko pisać o tym w komentarzach ;] Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. arcydzieło w tej kategorii:
  http://www.archdaily.com/593806/grillagh-water-house-patrick-bradley-architects

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Ja ze swojej strony mogę polecić firmę […] Dostępne są wszystkie rodzaje kontenerów mieszkalnych i użytkowych.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Patryku. Proszę wybaczyć cenzurę, ale Blog nie jest tablicą reklam i nie mogę faworyzować nikogo.
   Jeśli chciałby Pan, abym napisała o produkcie, zapraszam do współpracy.
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 2 votes)
 7. Pomysł nie jest zły . I można go bez problemu, zaadoptować do Polskiej strefy klimatycznej.
  Można połączyć kilka kontenerów i zastosować dodatkową izolacje termiczną.
  Taka stalowa konstrukcja szkieletowa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Są inwestorzy, którzy ze stalowej szkieletowej budują całe domy – tak samo dobra technologia jak każda inna – ważne dobre zaprojektowanie i wykonanie ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Hipotytyzowanie. Proszę wskazać choć jeden taki dom MIESZKALNY około 60m^2 zbudowany na stałe w Polsce (czyli właśnie spełniający wszystkie przepisy i spisujący się w zimie i deszczu przez długi czas). I ładnie wyglądający.

  Sam myślę o takim domku, ale realia są trochę trudniejsze, i z perspektywy ekonomicznej zysk użycia konteneru, zamiast betonu lub drewna wydaje się być mały. Zważywszy że większość kosztów to izolacja, instalacje, wykończenie, media, działka, itp.

  No i domu połączonego z kilku kontenerów raczej nie przewieziemy łatwo bez drastycznych zmian.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Prawda jest taka, że na TAKI dom stać tylko tych, których stać co najmniej na ten standardowy. Mając do wyboru technologie tradycyjna murowana a coś takiego wybierają to pierwsze. Mamy w biurze 1 inwestycję która z płyt warstwowych będzie ale tylko dlatego, ze Inwestor ma taki plan a dom będzie rozmiarów nawet większych niż przeciętny (czytaj – wysokobudżetowa inwestycja).
   Temat „przewożenia” jest już inny. Nie chodzi o to by dom z kontenerów transportowych przewozić tylko by był jego materiałem. Takich Inwestorów od cyt: „wozu drzymały” miałam już kilkunastu (pierwsza i ostatnia rozmowa) i nie chcę nawet słyszeć o czymś takim bo ludzie wymyślają to wtedy, kiedy nie mają ochoty legalnie wybudować domu na danym obszarze. (Np. dlatego, że nie chce im się przejść procedury środowiskowej albo mają ciśnienie na budowanie w terenach na których budowania nie ma) .. ;];]
   pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 9. A czemu tego kontenera nie mozna zrobic ruchomego? Taki woz drzymały by nie płacic wysokich podatkow

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Tak właśnie widzę swoją emeryturę ;] Pani Dyrektor zawsze zarzuci temat z mojej zajawki;) uwielbiam tego bloga;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • :** ;] Ja na starość jadę na Hawaje gotować kiełbasy ;] Kontener też mi się przyda. Ciepło a jak przyjdzie tsunami to nie będę żałować ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie będzie nigdy publikowany!

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebudowa stodoły Ep.11 Wspaniałe stodoły zamienione w domy 4z9

Przebudowa stodoły Dzisiaj wracam do tematu przebudowy stodół. Zajmę się tematem aranżacji wnętrz przy użyciu płyt OSB a tutaj -...

Zamknij