GstarCad Opinie o programie – moje, inżynierów, architektów. Ep.2z3

Tak jak obiecałam Wam niedawno, czyli w poście w którym pisałam o moim odkryciu programu GstarCad – taniej alternatywy dla AutoCada  przyszła pora na moją opinie po dłuższej chwili użytkowania. Dzisiaj w poście GStarCAD opinie o programie – zapraszam!

Przyznaję również, że:
– zasięgnęłam zdania kilku kolegów architektów którzy GstarCada używają na co dzień w biurze
– poprosiłam o wsparcie w testach kolegów z którymi współpracuję
– o zdanie zapytałam branżystów inżynierów którzy projektują instalacje

SPRZĘTNa początku krótkie dane techniczne mojego testu GstarCada, czyli to jaką wersję miałam, na jakim sprzęcie testowałam i na co zwracałam największa uwagę:

 1. Wersja programu: GstarCAD G8 Professional z 31.12.2013 (data poprawek) oraz najnowsza – aktualizacja z dnia 1.04.2014
  Krótkie wyjaśnienie odnośnie poprawek. Ja również zdziwiłam się, ale dystrybutor na swojej stronie informuje, że zbiera feedback od klientów i każdorazowo (raz na 3 miesiące) wprowadza aktualizację oprogramowania pod kątem uwag użytkowników. Myślę, że to niezła opcja –  kontakt ze sprzedawcą jest ważny – nie czujesz się jakby ktoś wcisnął Ci coś i zniknął – czujesz, że jesteś nadal ważny pomimo, że już dokonałeś zakupu.
 2. Czas testowania: 30 dni
 3. Pola pracy: 2D – gruntownie, 3D – pobieżnie
  Dlaczego 2D? Dlatego, że procent architektów czy designerów którzy chcieliby budować bryłę 3D w GstarCadzie (czy innym programie CADowskim) jest tak niewielki, że nikogo nie interesowałyby moje wnioski. 2D jest najpopularniejszym wymiarem pracy dla inżynierów budowlanych i architektów.
 4. Sprzęt do testowania:
  – Microsoft Windows 7, 64 bit
  – Procesor Intel Core i7-4770 4 x 3.4-3.9 GHz
  – 16 GB DDR3 1600 MHz RAM
  – Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 770 2 GB
  – Monitor 27” Asus, Full HD

PLUSYGstarCad i jego PLUSY:
Ogólnie program jest kopią AutoCada toteż każdy kto go zna wie co i ja można w nim zrobić.

 1. Funkcjonalność – dla tych, którzy nauczyli się pracować na AutoCadzie – przesiadka na GstarCada nie będzie sprawiać żadnych problemów. 95% komend które uzywam na co dzień w pracy projektowej działa w ten sam sposób co AutoCad
 2. Wygląd – dla przyzwyczajonych do AutoCada i wygląd nie będzie szokiem. Ustawiając go do wersji srebrnej uzyskujemy bardzo podobny wygląd. Nie ma się właściwie do czego się przyczepić. Jest to, co kto lubi i do czego się przyzwyczaił.
 3. LUPKA – nowa funkcja której nie ma w AutoCadzie – tzw. MAGNIFIER. Jak zobrazowałam to na załączonych obrazkach:
  gstarcad-lupka-nowa-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-1

  Nie musisz już krecić rolką w tę i spowrotem ;] Najeżdżasz kursorem na miejsce które chcesz powiększyć i …

  gstarcad-lupka-nowa-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-2

  Klikasz rolkę ;] W menu na dole (tam gdzie znajdują się snapy klikasz edycję lupki i ustawiasz wielkość opszaru, krotność powiększenia, czy ma zaciemnić obszar czy wyeksponować etc…

 4. CENA – tak jak pisałam wcześniej, jeśli chcesz mieć legalne stanowisko pracy dla pracownika – nie ma co wydawać na drogą licencję pierwowzoru Cad.

NEUTRALIAGstarCad i jego cechy, które jednym przeszkadzają ale dla innych są miłym zaskoczeniem:

 1. Skróty klawiaturowe po angielsku w wersji polskiej. Defaultowo instalują się jako angielskie i choć ja chętnie dałabym to jako plus, dokładnie połowa pytanych przeze mnie użytkowników na tą przypadłość pochwaliła a połowa ją zganiła. Nie podobało się to głównie branżystom, architekci pracują raczej w angielskim oprogramowaniu – dla nich nie stanowiło to problemu.
 2. Nie występuje w odmianie na iOS Maca, ale .. powiedzmy sobie szczerze – kto lubi Cada na Macu??!! … np brak podglądu wydruku;/ (I nie mówię o drugim systemie postawionym na iOSie).

MINUSYGstarCad i jego MINUSY:

Głównym minusem w poprzedniej wersji który odkryłam był brak funkcji kontynuowania wymiarów która działałaby poprawnie. W najnowszej wersji problem zniknął. Minusem zaobserwowanym przez znajomych był również brak funkcji MLEADER ale to również już nie problem – mleader działa z najnowszym uaktualnieniem.

Wprwadzone w nowej funkcjonalności wymiarowanie na arkuszach przejmuje styl wymiarowania z modelu i to nie podoba mi się. Nigdy w AutoCadzie nie miałam tego problemu. To fajnie, że można wymiarować oddzielnie na arkuszu ale dla kogoś kto zna Cada to naturalne więc dobieranie atrybutu wymiaru z modelu NIE jest korzystne i konieczność specjalnej jego zmiany również.

gstarcad-arkusz-wymiarowanie-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-2

Konkretnie chodzi mi właśnie o coś co można zobrazować właśnie tak jak powyżej.

Co nowego w GstarCadzie i jego najnowszej wersji z Kwietnia 2014:

 1. LUPKA – wspomniana wcześniej i opinana, bardzo fajna funkcja
 2. CUI (Drag & Drop Customization) – czyli przystosowanie do potrzeb indywidualnych wyglądu i funkcji GstarCada – było w wersji organiczonej, ja tego nie używam zbyt obszernie, ale mniema, że kreślarze w wielkich firmach architektonicznych ucieszą się z takiej opcji.
 3. Specify the file location when insert an image – czyli lokalizacja koordynatów z TFWów.
 4. Flatten – spłaszcza rysunek 3D w dowolnej pozycji. Może designerzy którzy projektują cześć do samochodu mogliby z tego skorzystać? Przy budynkach – nie widzę opcji wykorzystania.
 5. Start command – czyli jesli ktoś korzysta z zapisów notatnika albo excela w Cadzie

Oprócz tego naprawiono bugi dot. niewielkiej liczby koment menu prawego lawisza w oknie save-as, poprawa palety narzędzi (możesz mieć w niej więcej .dwg pod ręką), poprawa funkcji MSLIDE i VSLIDE, poprawiono okno druku i OLE. 

Mam wrażenie, że po 2 miesiącach z GstarCadem nie mam już w zasadzie żadnych zastrzeżeń. Mówią, że to siła przyzwyczajenia ale to co jest i zwykle w Cadzie potrzebne – biorąc pod uwagę, że to 1/3 z mojego zasobu programowego – jest tu i nie potrzebuję szukać tego gdzieś indziej.

GstarCad OCENA Ogólna

Tak jak obiecałam Wam niedawno, czyli w poście w którym pisałam o moim odkryciu programu GstarCad - taniej alternatywy dla AutoCada  przyszła pora na moją opinie po dłuższej chwili użytkowania. Dzisiaj w poście GStarCAD opinie o programie - zapraszam! Przyznaję również, że: - zasięgnęłam zdania kilku kolegów architektów którzy GstarCada używają na co dzień w biurze - poprosiłam o wsparcie w testach kolegów z którymi współpracuję - o zdanie zapytałam branżystów inżynierów którzy projektują instalacje Na początku krótkie dane techniczne mojego testu GstarCada, czyli to jaką wersję miałam, na jakim sprzęcie testowałam i na co zwracałam największa uwagę: Wersja programu: GstarCAD G8 Professional z…

Review Overview

CENA
FUNKCJONALNOŚĆ
STABILNOŚĆ DZIAŁANIA
SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA
2D
3D

Ocena Sumaryczna

Summary : Jak widzisz, sumaryczna ocena programu jest bardzo wysoka. Relacja jego funkcjonalności do ceny jest dobra więc jeśli chciałbyś mieć komfort posiadania legalnego oprogramowania w firmie - GstarCAD jest programem dla Ciebie.

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

Na sam koniec powiem Wam również, że istnieje przeglądarka do otwierania plików .dwg na iPhone i iPad. Początkowo kosztowała prawie 10$ i to było o wiele za dużo szczególnie kiedy za oryginalnego AutoCada 360 w AppStore zapłaciłam jakieś 4 lata temu około 7$? Teraz można oczywiście dostać go za darmo na stronie autodesku.

gstarcad-opinie-testowanie-aplikacja-mobilna-pani-dyrektor-3

GstarCAD MC – czyli mobilna apka do … moim zdaniem podglądania, bo niewiele narysować można na małym wyświetlaczu.

GstarCad daje nam aplikację GstarCAD MC i jest ona darmowa – do pobrania w AppStore. Jak działa? Tak jak każda przegladarka Cad ;] Jeśli ktoś ma jakieś osiągnięcia w projektowaniu na smartfonie – musi koniecznie się pochwalić. 

Opisałam się obszernie i chyba nawet polubiłam Gstara z tego całego oceniania. Wiece jak to jest kiedy ma się coś długo ;]

PD Architekt pozdrawia i poleca!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.5/10 (11 votes cast)
GstarCad Opinie o programie - moje, inżynierów, architektów. Ep.2z3, 8.5 out of 10 based on 11 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

15 komentarzy

 1. Od 2013 wiele się zmieniło w kwestii GstarCada, oczywiście na plus szczególnie w najnowszej wersji 2018. Dobre porównanie programów CAD jest też dostępne tutaj: http://blog.artcrafter.org/2018/06/21/program-zamiast-autocad/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Część lispów do AC nie działa w GStarCad. I nie piszę tu o lispach nie wiadomo jakich ale od LeeMac ‚a . Czy to problem przetestować je na działanie w GS ? Pomoc techniczna niby jest ale dalej milczy .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • U mnie póki co działają wszystkie Lispy LeeMaca’a w GS. Jakie u Ciebie nie działają?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. No cóż.. Mam wersję 2017 i nie mogę nic wydrukować na drukarce sieciowej. Ponadto nie można drukować (w moim przypadku tworzyć plików plt) nietypowych formatek (np. 800x297mm). A pomoc techniczna producenta po ponad miesiącu oczekiwania, nadal nic. Bardzo to przykre, niestety

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Hmm – mam 10 licencji na biurze, 3 plotery A0 w tym 1 laserowy i nie napotkałam na ten kłopot jeszcze. Trzeba ustawić na custom paper w ustawieniach drukarki i drukować z modelu, ale arkusz też ustawia się do sterowników drukarki, więc nie wiem dlaczego tak się u Ciebie robi.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • A co myślicie o ZWCadzie w porównaniu do Gstara? Niektórzy mówią, że to prawie autocad i nie ma problemu z tym kiedy ktoś się przesiada

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Z tego co wiem ZW miał poważne tarapaty licencyjne niedawno – bardzo współczuję im jako firmie.. GStar ma dokładnie taki sam „odbiór” – nie czujesz żadnej różnicy

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Z tego co zauwazyłem to gstar spowalnia, zacina sie w 3d przy srednio skomplikowanym rysunku. Przy kilkunastu bryłach zaczyna już dłużej myśleć.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. ZwCAD to porgram dla ludzi którzy cenią sobie podobieństwo programu do AutoCAD, oczywiście to wszystko za ułamek ceny AutoCAD.
  Na ZwCAD pracuje już jakiś czas i bardzo dobrze się sprawuje.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. dla mnie niezaprzeczalnym plusem GSatara jest możliwość BLOKOWANIA RYSUNKÓW, co ACAD nie miał, nie ma i pewnie nigdy miał nie będzie, bo godziło by to we wszystkie komercyjne programy typu CADVault, w dobie „kopiowaczy” jest to podstawowa kwestia przy udostępnianiu DWGów

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Co do plików do podłączenia to od wersji z 2012 roku do chwili obecnej nie poprawiono błędu z podpinaniem plików rastrowych z georeferencją. Od roku walczę o poprawę u dystrybutora ale bez rezultatów. Dla mnie to duży problem bo wykonuję mapy i muszę podpiąć rastry ale dla architektów może nie ma to znaczenia. Tak informacyjnie piszę jeżeli chodzi o szybkośc eliminacji błędów przez producenta. Jeżeli zgłasza problem dużo użytkowników to pewnie szybko jest poprawiane ale indywidualnie to tzw. „TOTALNA OLEWKA”.
  Pozdrawiam
  Damian Karkus

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. ja pracuję na podstawowym ZWCAD. Nie wykorzystuję pełni jego mocy, bo nie robię aż tak skomplikowanych, kilkudziesięciowarstwowych rysunków. Ważna była cena. Też jest kopią AC jesli chodzi o wygląd i ikony, jedynie polecenia ma nieco inne (np. zamiast edplin – pedit).

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Wow! Dobre. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest jakaś sensowna alternatywa. Fajnie , że zdecydowałaś się o tym napisać. Mam nadzieje, że jeszcze będzie więcej szczegółów w przyszłości.
  Mnie interesują lispy i xrefy…. i nakładki… bo sam autoCAD TO MAŁO w dzisiejszych czasach?
  jest jakiaś alternatywa do BIMU?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebudowa Ep.12 Domy w budynkach poprzemysłowych 1z10

Co może dać Ci przebudowa historycznego obiektu oprócz satysfakcji i sławy? (Sławy, bo Twój dom pokazywany będzie w każdej gazecie...

Zamknij