GstarCad Opinie o programie - moje, inżynierów, architektów. Ep.2z3

  • 18

Tak jak obiecałam Wam niedawno, czyli w poście w którym pisałam o moim odkryciu programu GstarCad - taniej alternatywy dla AutoCada  przyszła pora na moją opinie po dłuższej chwili użytkowania. Dzisiaj w poście GStarCAD opinie o programie - zapraszam!

Przyznaję również, że:
- zasięgnęłam zdania kilku kolegów architektów którzy GstarCada używają na co dzień w biurze
- poprosiłam o wsparcie w testach kolegów z którymi współpracuję
- o zdanie zapytałam branżystów inżynierów którzy projektują instalacje

[dropcap]SPRZĘT[/dropcap]Na początku krótkie dane techniczne mojego testu GstarCada, czyli to jaką wersję miałam, na jakim sprzęcie testowałam i na co zwracałam największa uwagę:

  1. Wersja programu: GstarCAD G8 Professional z 31.12.2013 (data poprawek) oraz najnowsza - aktualizacja z dnia 1.04.2014
    Krótkie wyjaśnienie odnośnie poprawek. Ja również zdziwiłam się, ale dystrybutor na swojej stronie informuje, że zbiera feedback od klientów i każdorazowo (raz na 3 miesiące) wprowadza aktualizację oprogramowania pod kątem uwag użytkowników. Myślę, że to niezła opcja -  kontakt ze sprzedawcą jest ważny - nie czujesz się jakby ktoś wcisnął Ci coś i zniknął - czujesz, że jesteś nadal ważny pomimo, że już dokonałeś zakupu.
  2. Czas testowania: 30 dni
  3. Pola pracy: 2D - gruntownie, 3D - pobieżnie
    Dlaczego 2D? Dlatego, że procent architektów czy designerów którzy chcieliby budować bryłę 3D w GstarCadzie (czy innym programie CADowskim) jest tak niewielki, że nikogo nie interesowałyby moje wnioski. 2D jest najpopularniejszym wymiarem pracy dla inżynierów budowlanych i architektów.
  4. Sprzęt do testowania:
    - Microsoft Windows 7, 64 bit
    - Procesor Intel Core i7-4770 4 x 3.4-3.9 GHz
    - 16 GB DDR3 1600 MHz RAM
    - Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 770 2 GB
    - Monitor 27'' Asus, Full HD

[dropcap]PLUSY[/dropcap]GstarCad i jego PLUSY:
Ogólnie program jest kopią AutoCada toteż każdy kto go zna wie co i ja można w nim zrobić.

  1. Funkcjonalność - dla tych, którzy nauczyli się pracować na AutoCadzie - przesiadka na GstarCada nie będzie sprawiać żadnych problemów. 95% komend które uzywam na co dzień w pracy projektowej działa w ten sam sposób co AutoCad
  2. Wygląd - dla przyzwyczajonych do AutoCada i wygląd nie będzie szokiem. Ustawiając go do wersji srebrnej uzyskujemy bardzo podobny wygląd. Nie ma się właściwie do czego się przyczepić. Jest to, co kto lubi i do czego się przyzwyczaił.
  3. LUPKA - nowa funkcja której nie ma w AutoCadzie - tzw. MAGNIFIER. Jak zobrazowałam to na załączonych obrazkach:
    gstarcad-lupka-nowa-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-1

    Nie musisz już krecić rolką w tę i spowrotem ;] Najeżdżasz kursorem na miejsce które chcesz powiększyć i ...

    gstarcad-lupka-nowa-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-2

    Klikasz rolkę ;] W menu na dole (tam gdzie znajdują się snapy klikasz edycję lupki i ustawiasz wielkość opszaru, krotność powiększenia, czy ma zaciemnić obszar czy wyeksponować etc...

  4. CENA - tak jak pisałam wcześniej, jeśli chcesz mieć legalne stanowisko pracy dla pracownika - nie ma co wydawać na drogą licencję pierwowzoru Cad.

[dropcap]NEUTRALIA[/dropcap]GstarCad i jego cechy, które jednym przeszkadzają ale dla innych są miłym zaskoczeniem:

  1. Skróty klawiaturowe po angielsku w wersji polskiej. Defaultowo instalują się jako angielskie i choć ja chętnie dałabym to jako plus, dokładnie połowa pytanych przeze mnie użytkowników na tą przypadłość pochwaliła a połowa ją zganiła. Nie podobało się to głównie branżystom, architekci pracują raczej w angielskim oprogramowaniu - dla nich nie stanowiło to problemu.
  2. Nie występuje w odmianie na iOS Maca, ale .. powiedzmy sobie szczerze - kto lubi Cada na Macu??!! ... np brak podglądu wydruku;/ (I nie mówię o drugim systemie postawionym na iOSie).

[dropcap]MINUSY[/dropcap]GstarCad i jego MINUSY:

Głównym minusem w poprzedniej wersji który odkryłam był brak funkcji kontynuowania wymiarów która działałaby poprawnie. W najnowszej wersji problem zniknął. Minusem zaobserwowanym przez znajomych był również brak funkcji MLEADER ale to również już nie problem - mleader działa z najnowszym uaktualnieniem.

Wprwadzone w nowej funkcjonalności wymiarowanie na arkuszach przejmuje styl wymiarowania z modelu i to nie podoba mi się. Nigdy w AutoCadzie nie miałam tego problemu. To fajnie, że można wymiarować oddzielnie na arkuszu ale dla kogoś kto zna Cada to naturalne więc dobieranie atrybutu wymiaru z modelu NIE jest korzystne i konieczność specjalnej jego zmiany również.

gstarcad-arkusz-wymiarowanie-funkcjonalnosc-opinie-test-programu-pani-dyrektor-2

Konkretnie chodzi mi właśnie o coś co można zobrazować właśnie tak jak powyżej.

[box type="info" align="alignright" width="600" ]Co nowego w GstarCadzie i jego najnowszej wersji z Kwietnia 2014:

  1. LUPKA - wspomniana wcześniej i opinana, bardzo fajna funkcja
  2. CUI (Drag & Drop Customization) - czyli przystosowanie do potrzeb indywidualnych wyglądu i funkcji GstarCada - było w wersji organiczonej, ja tego nie używam zbyt obszernie, ale mniema, że kreślarze w wielkich firmach architektonicznych ucieszą się z takiej opcji.
  3. Specify the file location when insert an image - czyli lokalizacja koordynatów z TFWów.
  4. Flatten - spłaszcza rysunek 3D w dowolnej pozycji. Może designerzy którzy projektują cześć do samochodu mogliby z tego skorzystać? Przy budynkach - nie widzę opcji wykorzystania.
  5. Start command - czyli jesli ktoś korzysta z zapisów notatnika albo excela w Cadzie

Oprócz tego naprawiono bugi dot. niewielkiej liczby koment menu prawego lawisza w oknie save-as, poprawa palety narzędzi (możesz mieć w niej więcej .dwg pod ręką), poprawa funkcji MSLIDE i VSLIDE, poprawiono okno druku i OLE. [/box]

Mam wrażenie, że po 2 miesiącach z GstarCadem nie mam już w zasadzie żadnych zastrzeżeń. Mówią, że to siła przyzwyczajenia ale to co jest i zwykle w Cadzie potrzebne - biorąc pod uwagę, że to 1/3 z mojego zasobu programowego - jest tu i nie potrzebuję szukać tego gdzieś indziej.

GstarCad OCENA Ogólna

[review]

Na sam koniec powiem Wam również, że istnieje przeglądarka do otwierania plików .dwg na iPhone i iPad. Początkowo kosztowała prawie 10$ i to było o wiele za dużo szczególnie kiedy za oryginalnego AutoCada 360 w AppStore zapłaciłam jakieś 4 lata temu około 7$? Teraz można oczywiście dostać go za darmo na stronie autodesku.

gstarcad-opinie-testowanie-aplikacja-mobilna-pani-dyrektor-3

GstarCAD MC - czyli mobilna apka do ... moim zdaniem podglądania, bo niewiele narysować można na małym wyświetlaczu.

[box type="info" align="alignright" width="600" ]GstarCad daje nam aplikację GstarCAD MC i jest ona darmowa - do pobrania w AppStore. Jak działa? Tak jak każda przegladarka Cad ;] Jeśli ktoś ma jakieś osiągnięcia w projektowaniu na smartfonie - musi koniecznie się pochwalić. [/box]

Opisałam się obszernie i chyba nawet polubiłam Gstara z tego całego oceniania. Wiece jak to jest kiedy ma się coś długo ;]

PD Architekt pozdrawia i poleca!

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!
GstarCAD 2016 - jak wygląda najnowsza wersja GstarCAD 2016?
Prev Post GstarCAD 2016 - jak wygląda najnowsza wersja GstarCAD 2016?
Przebudowa Ep.12 Domy w budynkach poprzemysłowych 1z10
Next Post Przebudowa Ep.12 Domy w budynkach poprzemysłowych 1z10
Comments 18
  • jmk

    Jeśli ktoś jest gotowy na bycie wiecznym beta testerem to nie ma problemu. Ciągle mam coś nie tak z tym programem.
    Bardzo dziwnie się zachowuje w obszarze układów.

    Odpowiedz
    2 października 2018
    • Paweł

      Coś w tym jest. Testuję wersję 2021 i faktycznie, niby jest masa funkcji, ale albo coś nie działa jak trzeba albo trzeba coś jakoś obejść.

      Odpowiedz
      9 czerwca 2021
  • Kuba

    Od 2013 wiele się zmieniło w kwestii GstarCada, oczywiście na plus szczególnie w najnowszej wersji 2018. Dobre porównanie programów CAD jest też dostępne tutaj: http://blog.artcrafter.org/2018/06/21/program-zamiast-autocad/

    Odpowiedz
    19 lipca 2018
  • jmk

    Część lispów do AC nie działa w GStarCad. I nie piszę tu o lispach nie wiadomo jakich ale od LeeMac 'a . Czy to problem przetestować je na działanie w GS ? Pomoc techniczna niby jest ale dalej milczy .

    Odpowiedz
    14 lipca 2018
    • Kuba

      U mnie póki co działają wszystkie Lispy LeeMaca'a w GS. Jakie u Ciebie nie działają?

      Odpowiedz
      19 lipca 2018
      • jmk

        Np. TabSort

        Odpowiedz
        2 października 2018
  • Ala

    No cóż.. Mam wersję 2017 i nie mogę nic wydrukować na drukarce sieciowej. Ponadto nie można drukować (w moim przypadku tworzyć plików plt) nietypowych formatek (np. 800x297mm). A pomoc techniczna producenta po ponad miesiącu oczekiwania, nadal nic. Bardzo to przykre, niestety

    Odpowiedz
    7 lipca 2017
    • Pani Dyrektor

      Hmm - mam 10 licencji na biurze, 3 plotery A0 w tym 1 laserowy i nie napotkałam na ten kłopot jeszcze. Trzeba ustawić na custom paper w ustawieniach drukarki i drukować z modelu, ale arkusz też ustawia się do sterowników drukarki, więc nie wiem dlaczego tak się u Ciebie robi.

      Odpowiedz
      12 lipca 2017
      • Wezuwiusz

        A co myślicie o ZWCadzie w porównaniu do Gstara? Niektórzy mówią, że to prawie autocad i nie ma problemu z tym kiedy ktoś się przesiada

        Odpowiedz
        9 sierpnia 2017
        • Pani Dyrektor

          Z tego co wiem ZW miał poważne tarapaty licencyjne niedawno - bardzo współczuję im jako firmie.. GStar ma dokładnie taki sam "odbiór" - nie czujesz żadnej różnicy

          Odpowiedz
          10 sierpnia 2017
  • Mjn

    Z tego co zauwazyłem to gstar spowalnia, zacina sie w 3d przy srednio skomplikowanym rysunku. Przy kilkunastu bryłach zaczyna już dłużej myśleć.

    Odpowiedz
    24 stycznia 2017
    • Pani Dyrektor

      Szczerze mówiąc to nie znam Architekta który pracuje w jakimkolwiek 3D programów CAD ;]

      Odpowiedz
      26 stycznia 2017
  • Tomek

    ZwCAD to porgram dla ludzi którzy cenią sobie podobieństwo programu do AutoCAD, oczywiście to wszystko za ułamek ceny AutoCAD.
    Na ZwCAD pracuje już jakiś czas i bardzo dobrze się sprawuje.

    Odpowiedz
    3 stycznia 2017
  • Proj

    dla mnie niezaprzeczalnym plusem GSatara jest możliwość BLOKOWANIA RYSUNKÓW, co ACAD nie miał, nie ma i pewnie nigdy miał nie będzie, bo godziło by to we wszystkie komercyjne programy typu CADVault, w dobie "kopiowaczy" jest to podstawowa kwestia przy udostępnianiu DWGów

    Odpowiedz
    6 sierpnia 2015
  • Damian Karkus

    Co do plików do podłączenia to od wersji z 2012 roku do chwili obecnej nie poprawiono błędu z podpinaniem plików rastrowych z georeferencją. Od roku walczę o poprawę u dystrybutora ale bez rezultatów. Dla mnie to duży problem bo wykonuję mapy i muszę podpiąć rastry ale dla architektów może nie ma to znaczenia. Tak informacyjnie piszę jeżeli chodzi o szybkośc eliminacji błędów przez producenta. Jeżeli zgłasza problem dużo użytkowników to pewnie szybko jest poprawiane ale indywidualnie to tzw. "TOTALNA OLEWKA".
    Pozdrawiam
    Damian Karkus

    Odpowiedz
    5 stycznia 2015
  • Elfir

    ja pracuję na podstawowym ZWCAD. Nie wykorzystuję pełni jego mocy, bo nie robię aż tak skomplikowanych, kilkudziesięciowarstwowych rysunków. Ważna była cena. Też jest kopią AC jesli chodzi o wygląd i ikony, jedynie polecenia ma nieco inne (np. zamiast edplin - pedit).

    Odpowiedz
    29 kwietnia 2014
  • Maxik

    Wow! Dobre. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest jakaś sensowna alternatywa. Fajnie , że zdecydowałaś się o tym napisać. Mam nadzieje, że jeszcze będzie więcej szczegółów w przyszłości.
    Mnie interesują lispy i xrefy.... i nakładki... bo sam autoCAD TO MAŁO w dzisiejszych czasach?
    jest jakiaś alternatywa do BIMU?

    Odpowiedz
    24 kwietnia 2014

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *