Czy w Polsce Powstanie Biblioteka Przyjazna – Na Zachodnią Modłę?

Biblioteka to miejsce wyjątkowe. Niestety większości z nas biblioteka kojarzy się z niemiłą „obsługą”, karami za zapominalstwo i zapadającym głęboko w pamięć „zapachem książek”. Oczywiście, może być inaczej. Dzisiaj przykład spoza granicy naszego kraju, niebawem prosto z serca Polski.

Do takiej biblioteki, mili Państwo, chcielibyście zaglądać ;]

Biblioteka-w-amsterdamie-przyjazna-czlowiekowi-aranzacja-projekt-66

Cała biblioteka była miejscem OTWARTYM. To wyjątkowość tego obiektu właśnie! Źródło: materiały własne

 

OBAPrzykładem tym jest Openbare Bibliotheek Amsterdam. Otwarta Biblioteka Amsterdamu (o ile dobrze kojarzę holenderski English-Deutsch-Mix). W Holandii byłam w 2009 roku i przyjechawszy na tydzień w bibliotece tej spędziłam całe 4 dni. Miejsce – absolutnie wspaniałe. Jest w nim wszystko „na wyciągnięcie ręki” a tego, moim znaniem najbardziej brakowało wszystkim bibliotekom z mojego życia.

BibliotekaTa, która przyciągałaby nie odstraszała, posiada wszystko to, czego współczesnemu człowiekowi do szczęścia potrzeba poczynając od Wi-Fi. Na ogromnych otwartych przestrzeniach sześciu kondygnacji widzimy niestandardowe kształty półek, każda w towarzystwie zestawu do siedzenia, z komputerem w pobliżu, katalogiem multimedialnym rzecz jasna, kserem i innym dorobkiem współczesnego świata techniki. Jest Videoteka, Fonoteka, Biblioteka Muzyczna (z nutami), mnóstwo komputerów wszędzie, słuchawki, fotele, leżanki, pufy, kanapy, a na ostatnim piętrze dwie restauracje z niezłym jedzeniem w przystępnej cenie. Są nawet zabawki w części dla dzieci.

  1. Czynna jest od 10 do 22
  2. Nie czujesz się w niej jak intruz, złodziej czy profan
  3. Aranżacja przyjazna dla każdego

Nowoczesna biblioteka to biblioteka przyjazna!

biblioteka-amsterdam-przyjazna-czlowiekowi-aranzacja-projekt-

Tu jakoś nikt nie boi się, że ukradniesz coś. To miłe! Źródło: materiały własne

biblioteka-amsterdam-przyjazna-czlowiekowi-aranzacja-projekt-1

Gry, gazety, czasopisma… Źródło: materiały własne

DesignOprócz zalet edukacyjnych mamy również nowoczesny design, przyjazną dla starszych i niepełnosprawnych strukturę budynku, ciekawe dodatki (pianino, na którym można grać ;] )

Biblioteka ta jest przykładem architektury przystosowanej do potrzeb człowieka, nie eksponatu. Budynek traktuje nas łaskawie, przyjaźnie, zapraszająco nie odstrasza procedurami, niemiłą obsługą czy pozorną dystynkcją instytucji.

PD Architekt pozdrawia Was i zaprasza do oglądania jednej z fajniejszych bibliotek w Polsce – tej na rynku w JAWORZNIE ;]

A może … zainteresuje Was biblioteka w parku we włoskim Milano?
chyba, że jedyne co chcecie widzieć to „50 pomysłów na to … jak zrobić własną niepowtarzalną biblioteczkę w domu??”

Dla dociekliwych:
Facebook fanpage biblioteki
Google + biblioteki

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl