Nowoczesny luksusowy dom Ep.23 – Igualada N1, Hiszpania

Pora na kolejny nowoczesny luksusowy dom – wracamy do naszych ulubionych nowoczesnych realizacji – i o dziwo, podobnie jak ostatnim razem gdy opisywałam dla Was dom w Almuñecar, dzisiaj znowu przenosimy się do Hiszpanii, lecz tym razem do miasta nieopodal stolicy, Barcelony – Igualada.

Nowoczesny luksusowy dom czyli Igualada N1 powstał w biurze architektonicznym Jamie Prous Architects. Hiszpańskie biuro projektowe postawiło przede wszystkim na nowoczesność, minimalizm i wygodne rozwiązanie funkcji domu. Nie zrezygnowali przy tym z efektywnej bryły w, można powiedzieć, wręcz modernistycznym wymiarze.

Zrealizowany w 2013 roku dom ma powierzchnię 400 m2 i składa się z trzech oddzielnych brył, które zestawione ze sobą tworzą wewnątrz coś na kształt dziedzińca, na który otwierają się poszczególne przestrzenie i pomieszczenia w domu.

nowoczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 14

Widok domu od strony ulicy – i efektowne, pionowe wycięcie. Główne bryły ciekawie ze sobą zestawione – wertykalna część niejako dominuje nad horyzontalną.

nowoczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 03

Zwróć uwagę na to, jak dom otwiera się na ogród i miejsce zaprojektowane przy domu. Wysokie okna zlicowane ze ścianą zewnętrzną nadają budynkowi nowoczesności.

nowoczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 13

Jasne, pełne przestrzeni, wysublimowane pomieszczenia. I jedna z kilku przestrzeni zewnętrznych utworzonych przez odpowiednie zestawienie ze sobą poszczególnych brył budynku.

MiastoDom położony na granicy dwóch rejonów miasta Igualada, o różnych typach i gęstościach zabudowy. Wprowadzenie takiego modelu budynku pozwoliło na płynne przejście między tymi dwoma rejonami. Jednocześnie rozrzeźbiona, rozczłonkowana bryła budynku składająca się z trzech modułów pozwala na dowolne doświetlenie wnętrza domu światłem naturalnym. Duże otwarcia i przeszklenia łączy wnętrze domu z jego zewnętrzem.

Kamienna, masywna i spójna forma tworzy ciekawy obiekt w tkance miasta. W bryle budynku okna postrzegane są jako pewnego rodzaju perforacje- osadzone są bezpośrednio w kamiennym murze i zlicowane z zewnętrzną formą ściany. Lekka konstrukcja i desing stolarki w kontrastującym, czarnym kolorze stanowi ciekawy element całości bryły i formy budynku.

Jednym z elementów ujednolicających cały projekt są wewnętrzne dziedzińce i przestrzenie wydzielone pomiędzy bryłami budynku. Poszczególne dziedzińce mają odrębny charakter i wykończenie, w zależności od usytuowania i funkcji.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 04

Spójna bryła budynku i jasny, naturalny kamień elewacji również stanowią o nowoczesności tego domu.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 03

Zwróć uwagę jak zestawione są ze sobą poszczególne elementy tego budynku i jak ze sobą współpracują.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 05

Zadaszenie tarasu, ażurowa przesuwna ściana stanowiąca element urozmaicający całość i nowoczesny basen – bo nowoczesne projektowanie to również projektowanie otoczenia budynku i jego kontekstu.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 09

Tak wygląda ten nowoczesny luksusowy dom od strony ulicy – nowocześnie, ale nie dominuje w przestrzeni. Raczej trudno byłoby u nas osiągnąć w Warunkach Zabudowy lub MPZP zapisy sankcjonujące użycie elementu wieży w domu. Ta zarezerwowana jest, jako dominanta stylistyczna, dla architektury Sakralnej. Może dobrze, bo na słowo „dom z wieżyczką” drżę i obstawiałabym, iż w 95% chodzi o gargamela ;] Być może znowuż zapisy dałoby się obejść wysokością budynku – to jednak większa rozkmina niż na jeden wpis i bardzo mocno osadzona w uwarunkowaniach indywidualnych.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 18

Jeszcze jedne widok na taras i znajdujący się przy nim basen.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 10

Poszczególne elementy budynku połączone są ze sobą przez strop o lekkiej konstrukcji i niewielkiej grubości. Zamyka on jednocześnie częściowo korytarz wewnętrzny utworzony pomiędzy poszczególnymi częściami budynku i stanowi zadaszenie tarasu przy domu. Wracając do dominanty – w tym otoczeniu, śmiało powiedzieć można, że choć wysunięta i wyraźna – wieża tego domu nie dominuje ;]

Wnętrze domu, w którym dominuje biel, stonowane i oszczędne rozwiązania oraz nowoczesne, naturalne materiały. Biel została tutaj zestawiona z drewnem i stolarką drzwi i okien w kontrastującym, czarnym kolorze. Dominuje tutaj klimat spokoju i prostoty. Wszystkie elementy domu wzajemnie się uzupełniają. Dzięki licznym przeszkleniom pomieszczenia wewnątrz domu i dziedzińce im towarzyszące tworzą jedną przestrzeń, płynne przejście z zewnątrz do wnętrza domu i odwrotnie.

Statyczny, majestatyczny budynek mieści w sobie podstawową funkcje domu – salon, kuchnię, łazienki oraz sypialnie.

Nowoczesny luksusowy dom w Igualada – zobacz jego wnętrze!

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 02

Wnętrze salonu- lekkie, jasne, o prostym, niewymuszonym designie.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 08

Nowoczesna kuchnia wykończona przy użyciu naturalnych materiałów. Biel zestawiona tutaj została z przyjemnym, ciepłym drewnem.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 06

Przejścia, niedopowiedzenia, niewielkie dziedzińce wewnętrzne – zwróć uwagę jak mimo zdawałoby się prostej formy, rozbudowany jest ten projekt. Plus oczywiście za nowoczesny design okien.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 19

to chyba najpopularniejsze zestawienie zastosowane w tym domu – biel i naturalne, jasne drewno. Również w formie ażurowych schodów.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 01

Pionowe żaluzje delikatnie rozpraszają światło zewnętrzne.

nowowczesny luksusowy dom igualada hiszpania projekt 16

Jadalnia. Z zewnątrz ten dom nie wygląda na tak otwarty jednak gdy wejdziemy do środka rozrzeźbiona bryła otwiera się na poszczególne dziedzińce wewnętrzne i lekko doświetla poszczególne pomieszczenia.

Ostatnim elementem spajającym całe założenie są liczne werandy, przekrycia i niewielkie ganki dostawione do bryły budynku. Główna, a zarazem największa, znajduje się bezpośrednio przy salonie i tworzy zadaszenie, w części ażurowe, nad tarasem zaprojektowanym przy domu i stanowiącym przedłużenie salonu o wielkości równej wielkości salonu. Posiada podobne zadanie, jak wspomniany wcześniej hall – betonowy strop o lekkiej konstrukcji i designie.

Oprócz głównej werandy dom posiada kilka dodatkowych niewielkich zadaszeń i ganeczków, adaptowanych do konkretnej funkcji, w zależności od miejsca, przy którym zostały zaprojektowane: dojście, pomieszczenie, itd.

Projekt rysunki techniczne u Pani Dyrektor – zobacz jak wyglądał ten projekt, zanim powstały pierwsze fundamenty – zainspiruj się! Zwróć uwagę na charakter i koncepcję ułożenia brył oraz co takie rozwiązanie wnosi do projektu – Ty również możesz mieć nowoczesny dom! Może właśnie taki – dom w stylu Igualada N1 ;] Zapraszam już dziś do wstępnego planowania swojego domu!

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, zajrzyj do postów poniżej:

Tak naprawdę tego budynku nie tworzą mury czy stropy jak to zazwyczaj bywa. Ten nowoczesny luksusowy dom stworzony został przez wewnętrzne dziedzińce, dostawione, niekiedy ażurowe werandy oraz grę światła i cienia, delikatne jego przejścia – to one tak naprawdę tworzą prawdziwy obraz tego budynku i stanowią jego budulec.

Zainspiruj się jeszcze bardziej PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie czwartkową poranną porą ;]

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Niesamowity. Zadziwia mnie w Hiszpanii ich łatwość komponowania w której znajduje się cudowna przestrzeń.
  Biel, słońce, przestrzeń, zbalansowane kolory.

  podoba mi się

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Rewelacja, świetnie to wygląda :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Również baaaardzo mi się podoba ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl