Domy Nowoczesne

Pomysł na Nowoczesny Dom EP.2 – Domy Jednoprzestrzenne

W pierwszym poście z cyklu Pomysł na Nowoczesny Dom pisałam o domu prefabrykowanym, który posiada charakterystyczny styl dzięki redukcji klasycznego dachu w kształcie wierzchołka.

Dziś w drugim poście Pani Dyrektor przedstawia Wam domy jednoprzestrzenne, które wyróżnia właśnie spiczasty (relatywnie:P) wierzchołek.

Młody architekt William O’Brien Junior zaprojektował Allandale House, czyli projekt małej chatki w formie litery „A”, z ciekawą konstrukcją ścian.

Inwestycja w ten projekt ma na celu podważyć tezę o ograniczeniach wynikających z trójkątnego kształtu domu- pooglądaj projekt i zastanów się czy zostały one pokonane ;]

Dom, domy jednoprzestrzenne – nowoczesne projektowanie!

Projekt Williama O'Briena przypomina strzelistą katedrę.
Projekt Williama O’Briena przypomina strzelistą katedrę.
jj
Piękny, sięgający nieba dom na łonie natury.
Wnętrze jasnego salonu.
Wnętrze jasnego salonu. Dom obie ściany szczytowe ma przeszklone. Jak może być to energetycznie przyjazne?? Szczerze mówiąc – nie wiem, ale taka architektura to już troszkę sztuka wic należy jej wybaczyć i podziwiać koncepcję ;]
Rzut
Rzut.

Te ograniczenia są podważone dzięki „rozciągnięciu” domu wzdłuż na ile tylko się da.

Projekt domu łączy ze sobą 3 poziome wypukłości w asymetrycznej konstrukcji litery „A”: zachodnia strona to biblioteka, piwniczka na wino oraz garaż.

Na środku mieszczą się dwa piętra z łazienkami i sypialniami. Po wschodniej stronie mamy kuchnie, jadalnie oraz salon.

yy
Nie trzeba wychodzić na taras, wystarczy siąść przy ogromnym oknie.
Projekt "Allandale Hpuse".
Projekt „Allandale House” – Modele koncepcyjne, szkice.
Jadalnia.
Jadalnia z całkowitym przeszkleniem w ścianie szczytowej.
Przetestowano wiele możliwości konfiguracji tych elementów, biorąc pod uwagę ukierunkowanie przylegających brył domu, rotacje między nimi itp.
Projekt
Projekt Andrei Mikhalenko z Białorusi, na swoim prfoilu architekt odsyła bezpośrednio do swojej inspiracji – domu O’Brienna.

Drugi projekt jest dziełem architekta Andrei Mikhalenko z Witebska na Białorusi, który zaprojektował go na wzór spiczastego projektu Williama O’Briena.

Takie obłe kształty też są bardzo ciekawe, prawda?
Takie obłe kształty też są bardzo ciekawe, prawda? Właściwie ściany są płaskie a zaokrąglenie pod sugitem nie wpływa negatywnie na możliwości aranzacji wntrza (jeśi oczywiście wolisz pochyłę ściany ;] )

Przedstawione zdjęcia są tylko wizualizacją projektów – znalazłam je na Behance w portfolio architekta/designera.

 

Ciekawa jestem co myślisz o tych dwóch postach: które domy podobają Ci się bardziej, te o zaokrąglonych czy spiczastych kształtach? Formy ostre czy rozmyte kontury? Kanty czy zaokrąglenia?

Wybór należy do Ciebie, zainspiruj się!

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia z wykładu o instalacjach sanitarnych na PW :P

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

  1. Rozpłynęłam się jak zobaczyłam pierwszy projekt. Robi ogromne wrażenie, nie tyle dom co jego dopasowanie do warunków naturalnych. Wygląda jakby las, paprocie, mgła, były jego przedłużeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button