Amerykański projekt domu z garażem w piwnicy – DOM MARZEŃ A0261
Dzień dobry! Kontynuujemy dobrą passę wyjątkowych domów w stylistyce amerykańskiej. Dzisiejszy projekt, poza przepiękną formą, ma również wiele niespodzianek do zaoferowania, niekoniecznie dostrzegalnych na pierwszy rzut oka. ;] Dlatego też, bez zbędnego przedłużania, przedstawiam Wam niezwykły projekt domu z garażem w piwnicy. Zapraszam!
Indywidualny projekt domu z garażem w piwnicy / garażem podziemnym w stylu amerykańskim – DOM MARZEŃ A0261
Na początek przyjrzyjmy się formie obiektu i jego estetyce. Zastosowane materiały elewacyjne to udane połączenie tynku, sidingu i kamienia. Całość utrzymano w subtelnej, pastelowej kolorystyce świetnie oddającej charakter projektu. Sam budynek natomiast ma horyzontalny (podłużny) układ, co w rezultacie podkreśla jego rezydencjonalość. Główne wejście do domu – pomimo, że ukryte w przestrzeni werandy – zostało wyraźnie podkreślone nie tylko prowadzącą doń ścieżką, ale także samą bryłą budynku. Składa się on bowiem z kilku segmentów przekrytych dachami dwuspadowymi, odpowiadających rozmieszczeniu pomieszczeń wewnątrz. Główny z nich, a zarazem największy i najwyższy, usytuowany jest centralnie nad strefą wejściową, w rezultacie wyróżniając ją w założeniu. Natomiast układ drwi i okien dodatkowo podkreśla jego symetrię.
Dużą rolę w projekcie odgrywają również detale. Począwszy od delikatnych podziałów stolarki okiennej i drzwiowej, na ozdobnych elementach konstrukcji dachu skończywszy. Warto też zwrócić uwagę na przemyślany kształt słupów oraz kolumn wspierających dach. Nic nie jest tutaj przypadkowe i świetnie uzupełnia amerykańską rezydencjonalną stylistykę.
Projekt domu z garażem w piwnicy / garażem podziemnym – kiedy warto? co jest ważne?
Wróćmy jednak na chwilę do garażu podziemnego. Takie rozwiązanie najczęściej wynika z pewnych uwarunkowań lokalizacyjnych, chociaż zdarza się, że jest Waszym świadomym wyborem. W tym przypadku, działka budowlana nie była mała, jednakże miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wyznaczona w nim nieprzekraczalna linia zabudowy nie zostawiły dużego pola manewru. Ponadto, określony wskaźnik powierzchni zabudowy również miał duży wpływ na przyjęte w projekcie założenia. Nie chcąc tracić przestrzeni na parterze, co miałoby miejsce gdyby zastosować standardowy garaż połączony z domem, zdecydowano się przenieść garaż do piwnicy.
Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje konkretne następstwa. Przede wszystkim wjazd do garażu podziemnego ma określony spadek, a przez to też określoną długość. Dlatego należy pamiętać, aby sprawdzić, czy na Twojej działce znajduje się odpowiednia ilość miejsca. Drugą sprawą jest konieczność stworzenia murów oporowych równolegle do wjazdu. Wraz z wykopami pod samą piwnicę jest to stosunkowo kosztowne przedsięwzięcie, jednocześnie pozwala zaoszczędzić na powierzchni zabudowy, co w niektórych lokalizacjach jest szczególnie istotne.
Wyjątkowy projekt domu z garażem w piwnicy w amerykańskiej stylistyce – zobacz jego wizualizacje i wnętrza!
Przyjrzyjmy się teraz wnętrzom. Jak już wspomniałam wcześniej wejście do budynku poprzedza stylowa weranda – typowy element amerykańskiego stylu. Po jej przekroczeniu wchodzimy do wiatrołapu, który połączony jest z tak zwanym mudroom. Tutaj nie tylko możesz zostawić wierzchnie okrycie, ale także przejść schodami do piwnicy. Ta kondygnacja, poza garażem podziemnym, kryje również pomieszczenia pomocnicze, warsztat i pralnię. Wróćmy jednak na górę. Naprzeciwko przedsionka znajduje się przestronna strefa dzienna, połączona bezpośrednio z komunikacją. Otwarta kuchnia wychodzi na jasny salon z kominkiem, natomiast jadalnia wyodrębniona jest w bryle budynku tworząc przytulne wnętrze. Z kolei wschodnia część parteru to pomieszczenia sypialniane, z których najbardziej wysunięty jest kompleks master bedroom. To nie tylko duża sypialnia, ale również osobna garderoba – master closet, oraz łazienka – master bathroom. Dwie pozostałe sypialnie także mają swoje oddzielne garderoby, jednakże wspólna jest łazienka i toaleta. Na tej kondygnacji znajdziemy jeszcze gabinet, który z kolei przylega do salonu.
Natomiast na poddaszu zlokalizowano drugi gabinet oraz pokoje dla gości. Przestrzeń z niskimi, pochyłymi sufitami wykorzystano na pomieszczenia do przechowywania, innymi słowy stworzono tam strych. ;]
Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni
Piwnica:
- Warsztat 22,5 m2
- Pralnia 8,7 m2
- Komunikacja 11,5 m2
- Kotłownia 8,5 m2
- Pom. pomocnicze 15,1 m2
- Garaż 59,7 m2
- Suma: 126 m2
Parter:
- Wiatrołap 4,3 m2
- Mudroom/Garderoba 10,5 m2
- Komunikacja 22,2 m2
- Kuchnia 15,4 m2
- Jadalnia 19 m2
- Salon 26,4 m2
- Gabinet 8,7 m2
- Sypialnia 10,5 m2
- Garderoba 2,4 m2
- Łazienka 4,7 m2
- Sypialnia 10,6 m2
- Garderoba 2,2 m2
- Garderoba 7,2 m2
- Sypialnia 13 m2
- Schowek 1,8 m2
- Łazienka 8,6 m2
- WC 2,7 m2
- Suma: 170,2 m2
Poddasze:
- Komunikacja 18,9 m2
- Gabinet 21,3 m2
- Sypialnia dla gości 21,1 m2
- Łazienka 7,4 m2
- Suma: 68,7 m2
Razem: 364,9 m2
Zobacz podobne projekty:
- Amerykańska prosta i nowoczesna rezydencja
- Indywidualny projekt domu w stylu amerykańskim
- Piękny projekt domu o małej powierzchni zabudowy
- Wyjątkowy dom indywidualny w stylu preriowym
Śledźcie nas na bieżąco nie tylko tutaj, ale również na facebooku i instagramie. Do zobaczenia! ;]