Projekty Domów IndywidualnychWspółpraca Projektowa

Projekt domu w amerykańskim stylu – wyjątkowy Dom Marzeń A0208b

Cykl Dom Marzeń, a w szczególności domy amerykańskie cieszą się dużą popularnością na blogu Pani Dyrektor. Dlatego też, specjalnie dla Was odszukałam kolejny projekt właśnie w tej stylistyce i to w dwóch wersjach! Innymi słowy – przedstawiam Wam wyjątkowy projekt domu w amerykańskim stylu! Zapraszam do dalszej części posta! ;]


Indywidualny projekt domu w amerykańskim stylu – wyjątkowy Dom Marzeń A0208b


Zacznijmy od pierwszej wersji. Na elewacji wyróżnia się przede wszystkim naturalny kamień. Świetnie uzupełnia pozostałe materiały, a ponadto dodaje całości niepowtarzalnego uroku.  Projekt domu w amerykańskim stylu.
Zacznijmy od pierwszej wersji. Na elewacji wyróżnia się przede wszystkim naturalny kamień. Świetnie uzupełnia pozostałe materiały, a ponadto dodaje całości niepowtarzalnego uroku.
Przemyślany układ okien zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji odgrywa szczególną rolę. Ich rozmiar i kształty dostosowano pod kątem funkcji pełnionych w pomieszczeniach, w rezultacie otrzymując wyjątkowe i dobrze doświetlone wnętrza. Projekt domu w amerykańskim stylu.
Przemyślany układ okien zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji odgrywa szczególną rolę. Ich rozmiar i kształty dostosowano pod kątem funkcji pełnionych w pomieszczeniach, w rezultacie otrzymując wyjątkowe i dobrze doświetlone wnętrza.
Czas na wersję drugą! W skrócie od wersji pierwszej odróżnia się materiałami elewacyjnymi oraz układem niektórych okien. Jednak w obu przypadkach zachowano niepowtarzalny charakter amerykańskiej stylistyki. Projekt domu w amerykańskim stylu
Czas na wersję drugą! W skrócie od wersji pierwszej odróżnia się materiałami elewacyjnymi oraz układem niektórych okien. Jednak w obu przypadkach zachowano niepowtarzalny charakter amerykańskiej stylistyki.
Widok z drugiej strony domu. Tutaj prym wiedzie cegła, która stanowi również doskonałe tło dla delikatnych, białych detali. Projekt domu w amerykańskim stylu.
Widok z drugiej strony domu. Tutaj prym wiedzie cegła, która stanowi również doskonałe tło dla delikatnych, białych detali.
Zwróćcie uwagę na potrójny układ okien na dwóch kondygnacjach, zwieńczone środkowym oknem łukowym. Taki układ jest często spotykany w amerykańskiej stylistyce. Wartym uwagi jest również wykusz zaprojektowany specjalnie w celu stworzenia wewnętrznego siedziska - bay window. Projekt domu w amerykańskim stylu.
Zwróćcie uwagę na potrójny układ okien na dwóch kondygnacjach, zwieńczone środkowym oknem łukowym. Taki układ jest często spotykany w amerykańskiej stylistyce. Wartym uwagi jest również wykusz zaprojektowany specjalnie w celu stworzenia wewnętrznego siedziska – bay window.

Charakterystyczną cechą amerykańskich domów jest złożona geometria dachów i lukarn. Wraz ze stolarką okienną i drzwiową stanowią one największą ozdobę budynku. Natomiast przemyślane materiały elewacyjne, czyli kamień w pierwszej wersji i cegła w drugiej, dopełniają całość założenia.

Istotną rolę w projekcie odgrywają też wnętrza. Zacznijmy od strefy wejściowej, która podkreślona została przedłużeniem dachu. Po przekroczeniu progu budynku znajdujemy się w przedsionku prowadzącym nas ku korytarzowi. Idąc dalej naszym oczom ukaże się przestronna strefa dzienna z kominkiem w centrum. Salon połączony jest tu z jadalnią, natomiast kuchnię oddzielono przesuwnymi drzwiami. Ważnym elementem jest specjalnie zaprojektowane siedzisko przy oknie, czyli bay window. To perfekcyjne miejsce do wypicia Twojej ulubionej kawy grzejąc się w pierwszych promieniach porannego słońca. ;] Pamiętaj jednak, że aby uzyskać taki efekt we wnętrzu, trzeba to przemyśleć już na etapie projektowania. Prawdziwe, głębokie window seat, czyli takie przy którym spokojnie możesz nie tylko usiąść, ale też się położyć, nie może istnieć bez wykusza. (Więcej na ten temat możecie znaleźć między innymi tutaj).


Indywidualny projekt domu w amerykańskim stylu – zobacz jego wnętrze i układ pomieszczeń!


W pozostałej części domu znajdziemy również family room, czyli kolejne pomieszczenie charakterystyczne dla amerykańskich wnętrz. W przeciwieństwie do salonu jest to miejsce przeznaczone do swobodnego czasu z rodziną, gdzie idealny porządek nie jest priorytetem. ;] Natomiast garaż mieści się w wyodrębnionej części budynku i łączy się z domem poprzez mudroom. To niewielki korytarz, najczęściej z wbudowaną szafką, który oddzielna „brudne” pomieszczenia jak garaż i kotłownia od „czystej” części domu.

Z kolei wychodząc schodami na poddasze, znajdziemy się w prywatnej strefie domowników. To przede wszystkim pokoje sypialne oraz łazienki i garderoby. Co najważniejsze, każde z pomieszczeń zostało dostosowane do geometrii dachów i wzbogacone lukarnami. Dzięki temu są to przestrzenie nie tylko dobrze doświetlone, ale również wygodne w użytkowaniu. Wyjątkowe kształty okien również wynikają z wysokości i nachyleń dachów, a przez to tworzą niepowtarzalny charakter wnętrz. Ważną częścią poddasza jest zespół trzech pomieszczeń: głównej sypialni – master bedroom oraz przylegającej do niej łazienki i garderoby. To przestronne pokoje pozwalające na niczym nie zakłócony wypoczynek i wypełnianie codziennych rytuałów.

Garaż wyróżnia się w bryle budynku i łączy się z domem poprzez mudroom - specjalny niewielki korytarz połączony również z wiatrołapem.
Garaż wyróżnia się w bryle budynku i łączy się z domem poprzez mudroom – specjalny niewielki korytarz połączony również z wiatrołapem.
Poddasze zostało wkomponowane w geometrię dachu, dzięki czemu zapewnia dobre wykorzystanie przestrzeni i dużą ilość światła słonecznego. Szczególnie warta uwagi jest jedna z sypialni z przepięknym oknem łukowym.
Poddasze zostało wkomponowane w geometrię dachu, dzięki czemu zapewnia dobre wykorzystanie przestrzeni i dużą ilość światła słonecznego. Szczególnie warta uwagi jest jedna z sypialni z przepięknym oknem łukowym.

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Parter:

  • wiatrołap 6,8 m2
  • komunikacja 20,9 m2
  • salon + jadalnia 30,8 m2
  • kuchnia 15,1 m2
  • spiżarka 1,6 m2
  • mud room 3,6 m2
  • family room 15 m2
  • pralnia 5,7 m2
  • wc 2,5 m2
  • kotłownia 7,3 m2
  • Suma: 109,3 m2 + garaż 35 m2

Poddasze:

  • komunikacja 5,6 m2
  • I sypialnia 17,6 m2
  • I garderoba 2,5 m2
  • II sypialnia 14,4 m2
  • II garderoba 3,8 m2
  • łazienka 6,6 m2
  • master bedroom 16,7 m2
  • łazienka 7,5 m2
  • garderoba 8,3 m2
  • Suma: 83 m2

Razem: 192,3 m2 + garaż 35 m2


Zobacz również inne podobne projekty:


Mam nadzieję, że zaspokoiłam Wasz głód amerykańskiej stylistyki. A pragnących więcej zapraszam do bieżącego śledzenia bloga Pani Dyrektor, zarówno tutaj jak i na facebooku i instagramie! Do zobaczenia wkrótce! ;]

Brakuje ci inspiracji? Wejdź na nasz kanał na YouTube, a na pewno znajdziesz coś dla siebie!!

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button