Przebudowa stodoły Ep.9 Wspaniałe stodoły zamienione w domy 3z9

Przebudowa stodoły

Po stanowczo za dużej ilości Janukowiczowych willi (Ep1, Ep2, Ep3) wracamy do naszego ulubionego tematu czyli przebudowy wspaniałych starych obiektów gospodarczych – stodół – na najprawdziwsze budynki jednorodzinne w których nie tylko da się mieszkać, ale również wspaniale da się mieszkać ;]

Dziś przedstawiam trzeci odcinek i tym razem jest to stodoła w technologii tradycyjnej murowanej – z pięknej czerwonej cegły. Mniemam, że cała zachodnia Polska ma mnóstwo takich obiektów czekających tylko na mądrego Inwestora który je odrestauruje, przywróci im dawną świetność i zaadaptuje na współczesne potrzeby.

Projekt który dziś pokażę Wam został wykonany przez Maxwan Architects. 

Powierzchnia tego domu to spektakularne 1300m kwadratowych. Poprzedni właściciele wydłużyli bryłę o dodatkowe 10 metrów.
Powierzchnia działki to 2ha, jedna z granic działki przylega do rzeki Linge.

Architekci – autorzy projektu relacjonują, że zastali obiekt w kiepskim stanie, otwory istniejące były albo niepotrzebne albo nie tam gdzie trzeba i cały budynek był bardzo kiepsko doświetlony.
Poradzono sobie z tym aplikując długie przecięcie bryły – na styku dach i ściana zamieniając je na długie pasmowe doświetlenie.
Część mieszkalna domu usytuowana zastała w starej części stodoły, a miejsce do pracy – biuro oraz pomieszczenia gospodarcze w nowszej.

przebudowa-stodoly-na-dom-jak-odbudowac-stodole-konserwacja-unikatowy-dom-4

Oczywiście, jak każdy projekt przebudowy stodoły którym zachwycamy się i ten cześć więźby dachowej ma odkrytej. Są konstrukcje dachu w których wiązar jest jakby „powtórzony” – stąd możemy jego dolny fragment pokazać a górny zabudować.
W tym przypadku widać, że konstrukcja szkieletowa stalowa została nadbudowana nad drewnianą zostawiając jej jedynie funkcję estetyczną.
Boicie się takiego rozwiązania – bardzo

przebudowa-stodoly-na-dom-jak-odbudowac-stodole-konserwacja-unikatowy-dom-5

Oczywiście tramy również pozostają odsłonięte – raz ze względów konstrukcyjnych muszą pozostać nietknięte, dwa – ich eksponowanie to jedna z lepszych rzeczy które można pokazać w przebudowywanej stodole.

przebudowa-stodoly-na-dom-jak-odbudowac-stodole-konserwacja-unikatowy-dom-3

Kiedy ma się do dyspozycji dom o metrażu 1300m – nie trzeba oszczędzać na rozwiązaniach wykorzystujących efektywnie przestrzeń – a jednak – i w takim projekcie znajdujemy rozwiązania ekonomiczne dla domu.

przebudowa-stodoly-na-dom-jak-odbudowac-stodole-konserwacja-unikatowy-dom-2

Na koniec piękna elewacja. Zwróć uwagę na obróbkę murarską ściany szczytowej. To właśnie to, co w zabytkowych obiektach murowanych najbardziej godne jest pokazania.

przebudowa-stodoly-na-dom-jak-odbudowac-stodole-konserwacja-unikatowy-dom-54

Dla ciekawskich – rzut parteru i piętra przebudowanej stodoły.

Na koniec małą ciekawostka. Ostatnio na szkoleniu w Izbie zrobiłam sobie zdjęcie modelu ukazującego metodę układania warstwy ocieplenia. System ten stosuje się od wewnątrz budynku. Warto zwrócić na niego uwagę kiedy ma się do ocieplenia obiekt zabytkowy w szczególności ten znajdujący się na liście konserwatora którego elewacji nie można zastyropianować. Oprócz sytemów ociepleń warstwowych do wnętrza są jeszcze specjalne maty izolacyjne które mają kilka milimetrów grubości – oczywiście są drogie, ale jeśli nie masz możliwości czy ochoty tracić przestrzeni w środku obiektu – może takie rozwiązanie byłoby dla Ciebie?

warstwy-ocieplenia-do-wewnatrz-po-wewnetrznej-stronie-budynku-1

Warstwy ocieplenia do zastosowania wewnątrz budynku.

   PD Architekt pozdrawia i ma nadzieję, że wszyscy macie tak samo piękną wiosnę w miastach w których mieszkacie ;] Pozostałe odcinki o Przebudowach znajdziecie w kategorii „Domy Historyczne”

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.3/10 (4 votes cast)
Przebudowa stodoły Ep.9 Wspaniałe stodoły zamienione w domy 3z9, 8.3 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl