Rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.
Jeżeli decydujesz się na budowę domu, z pewnością staniesz przed wyborem rodzaju schodów. No chyba, że wybierzesz dom parterowy. ;] Jednak poza tym jednym wyjątkiem, schody będą nieodzowną częścią Twojego przyszłego miejsca zamieszkania. A często nie zastanawiamy się dłużej nad ich wyglądem, nie mówiąc już o konstrukcji, czy pełnionych przez nie dodatkowych funkcjach. Bo tak, schody mogą być czymś więcej niż drogą komunikacji z jednego piętra na drugie. Dlatego dzisiaj mam dla Was skoncentrowany poradnik, w którym opisze Wam typy i rodzaje schodów, pokażę Wam inspirujące przykłady i opowiem o zasadach, którymi warto się kierować przy ich wyborze. Po jego lekturze chciałabym, żebyście potrafili sobie odpowiedzieć na pytanie, czego właściwie oczekuję od swoich schodów? ;] Zapraszam!
Typy i rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie idealne dla Twojego wnętrza.
Schody jednobiegowe
Najprostszym z nich są schody jednobiegowe. Zajmują najmniej miejsca i łatwo dopasowują się do układu funkcjonalnego. Mają jednak jedną znaczącą wadę, którą często zauważamy dopiero z biegiem lat, kiedy nie mamy już tyle wigoru co niegdyś. Schody jednobiegowe są bowiem ciągiem stopni (maksymalnie 17 w jedynym biegu według polskich warunków technicznych). Dlatego też pozbawione spocznika schody stanowią niemałą przeszkodę do pokonania, a częste ich użytkowanie może stać się męczące.
Schody dwubiegowe
Z tego względu najpopularniejszym rozwiązaniem są schody dwubiegowe, rozdzielone spocznikiem. Najczęściej poszczególne biegi są usytuowane symetrycznie do siebie tworząc kształt litery „U”. Dzięki temu zabierają stosunkowo mało miejsca i są bardzo funkcjonalne.
Autor projektu:
Simons Design Studio
Autor projektu: Mia Design Inspiration
Autor projektu: Joan Heaton Architects
Jeżeli schody prowadzą tylko z jednej kondygnacji na drugą pojawia się pytanie jak zaaranżować powstałą w ten sposób przestrzeń. A może tak? ;] Bardzo ciekawe i przy tym niezwykle proste rozwiązanie.
Schody łamane
Schody łamane również można by zakwalifikować do schodów dwubiegowych, różnią się jednak planem. Na rzucie będą bowiem przypominać literę „L”. Często mają nieproporcjonalną liczbę stopni w każdym biegu, a ich zastosowanie jest uwarunkowane specyficznym układem pomieszczeń.
Autor projektu: Elite Metalcraft Co. Ltd
Autor zdjęcia: Andrew Snow Photography
Źródło: post architecture inc
Chociaż te schody nie są klasycznymi łamanymi schodami, to pokazują jak wiele dodatkowych funkcji mogą pełnić stopnie. :]
Schody trójbiegowe
Natomiast schody trójbiegowe zajmują zdecydowanie więcej miejsca, jednak przez dwa spoczniki są też dużo bardziej wygodne. Nierzadko znajdują przeznaczenie w amerykańskich domostwach oraz bardziej reprezentacyjnych wnętrzach.
Źródło: LDa Architecture & Interiors Autor projektu: Silberstein Architecture Autor projektu: Purple Cherry Architects
Kolejne świetne przykłady schodów, tym razem trójbiegowych. Dodatkowo, jeżeli mamy więcej niż dwie kondygnacje takie schody tworzą wspaniałą przestrzeń, którą można ponadto podkreślić długim żyrandolem. ;]
Schody wachlarzowe
A jeżeli mowa o reprezentacyjności, nie może zabraknąć schodów wachlarzowych. Plan półkola i duży promień krzywizny wymagają sporej powierzchni, jednak efekt jest tego warty. Takie schody są prawdziwą ozdobą wnętrza, ale jak to często bywa, to co piękne, nie zawsze jest też wygodne.
Autor projektu: The Stone Masonry Company Limited Żródło: Old Hampshire Designs Inc Autor projektu: Elite Design Group
Czujecie to wnętrze? Fenomenalna przestrzeń, na którą potrzeba jednak sporej ilości miejsca. Moim zdaniem, jest to niewielka cena za taki efekt. ;]
Schody zabiegowe
Po połączeniu schodów wachlarzowych i schodów dwubiegowych otrzymamy schody zabiegowe. Od tych drugich różnią się zamienieniem spocznika w promieniście rozchodzące się stopnie. Dzięki temu schody zajmują mniej miejsca, z drugiej strony stają się jednak mniej wygodne.
Autor projektu: Lipton Plant Architects
Źródło: Rintal Polska
Autor projektu: HerbanX – meble & schody
Balustrady to kolejny element schodów, do którego niestety nie zawsze przywiązujemy dużo uwagi. A spójrzcie jak wiele wnosi do wnętrza dobrze zaprojektowana balustrada! ;]
Schody kręcone
Na koniec spójrzmy na schody kręcone. Od wachlarzowych odróżnia je plan, który w tym wypadku ma kształt pełnego koła. Takie schody zajmują niewielką powierzchnię, często przybierają też piękne, ozdobne formy. Są jednak mało praktyczne, dlatego często wykorzystywane są tylko jako dojście do konkretnego pomieszczenia lub strefy np. na antresolę.
Autor projektu: STAC Architecture
Źródło: Jay Hargrave Architecture
Autor projektu: Webber + Studio, Architects
Podkreślone czerwienią schody są wyrazistą ozdobą nowoczesnego wnętrza. Wystarczy się trochę odważyć!
Zobacz również:
- Reprezentacyjne schody w domu jednorodzinnym. Co to jest? Jak projektować?
- Nowoczesne, eleganckie i ekstrawaganckie – SCHODY – 50 inspiracji
- Jak przygotować się do zaprojektowania indywidualnego domu?
- Najpiękniejsze ogrodzenia pod słońcem i inne sposoby na zieleń blisko domu
Niczym po stopniach, przebrnęliśmy przez typy i rodzaje schodów. Mam nadzieję, że pokazane dzisiaj inspiracje nieco rozjaśnią tak istotną sprawę jak wybór schodów dla przyszłego domu marzeń. A tych spragnionych więcej nowości zapraszam również na mojego facebooka oraz instagrama. Do zobaczenia! ;]