Przebudowa ep. 15 Wieża ciśnień w Steenokkerzeel budynkiem mieszkalnym – wysoki DOM.

U Pani Dyrektor na blogu dawno nie było wpisów z tej serii, a jest to jedna z ulubionych i wzbudzających najwięcej kontrowersji serii. Dlaczego? A bo przebudowa droższa, a bo lepiej nowy budynek, a bo mi się nie podoba stary… I takich „a bo” mnoży się w nieskończoność;] Całkiem niepotrzebnie! Dzisiaj chciałam pokazać Wam bardzo udany projekt dwóch belgijskich pracowni – architektonicznej muna oraz wnętrzarskiej bham. Efektem współpracy tych dwóch jest fascynująca przestrzeń mieszkalna!

PRZEBUDOWA WIEŻY CIŚNIEŃ na budynek mieszkalny jednorodzinny bardzo indywidualny – Steenokkerzeel.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_25

Któż z nas nie chciałby mieć takiego domu?;]

Wieża znajduje się w miejscowości Steenokkerzeel, położonej nieopodal Brukseli i jest świetnym przykładem na adaptację obiektu przemysłowego w hmm.. niespotykany dom mieszkalny. Zapraszam Was, moi drodzy czytelnicy, do oglądnięcia kolejnych zdjęć z efektem finalnym przebudowy wieży ciśnień;]

Na początek trochę historii samej wieży;]

  • wybudowana w latach 1938-41, wysoka na 30 m góruje nad niską zabudową belgijskiego miasteczka
  • wieża była używana do początku lat 90. XX wieku.
  • W roku 2004 została objęta ochroną konserwatorską.
  • Jednak w Belgii taka ochrona wygląda trochę inaczej niż u nas (gdzie potyczki z gorliwym konserwatorem, który najchętniej nie wprowadzałby żadnych zmian, mają miejsce na każdym polu i na każdym etapie przebudowy…).
  • Zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją i wytycznymi konserwatorskimi w wieży możliwa była nie tylko zmiana funkcji obiektu, ale również ingerencja w oryginalną strukturę.

Dzięki takiemu a nie innemu podejściu podziwiać możemy świetny przykład adaptacji, a przebudowa wieży ciśnień stanowić może inspirację dla kolejnych projektantów i inwestorów mierzących się z podobnym zadaniem;] Oglądajmy zatem ;]

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_24

Coś, co pierwsze przychodzi mi do głowy kiedy pomyślę „wieża ciśnień” – schody ;]

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_16

Taras i widok jakiego nie znajdziemy w żadnym mieszkaniu. Można sobie założyć obserwatorium, a 'podglądanie sąsiadów’ nabiera całkiem nowego znaczenia;]

Wnętrze jest baaardzo nowoczesne. Duże przestrzenie, nowoczesne materiały, zestawienie ze sobą bieli i czarnego, wprowadzenie szarości. Jednak wszystko oczywiście z zachowaniem oryginalnych elementów tj. schodów, niektórych ścian, całości rozwiązania. Chwała projektantom za to, że poszanowali to, co zastali przed przyjazdem na pierwszą inwentaryzację;]

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_14przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_26

Kuchnia, jadalnia i salon znajdują się ze sobą w bezpośrednim sąsiedztwie, oddzielone oryginalną, okrągłą klatką schodową – w końcu to dawna wieża ciśnień ;] Dzięki temu całe rozwiązanie zapewnia dużo przestrzeni i światła. Zaczynamy od kuchni ;]

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_19

Okrągła klatka schodowa otwierająca się na ten poziom.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_28

Ciekawe rysunki na specjalnie do tego zaprojektowanych ścianach mogą zostawiać nie tylko dzieci, ale również odwiedzający goście.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_39

Sama kuchnia jest bardzo surowa poprzez proste geometryczne kształty i surowość betonu.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_11

Najmniejszy domownik;] Rasowy równie jak wieża i projekt jej przebudowy

Na całym poziomie zastosowano podłogę z ciemnych desek. Do tego szare, geometryczne wręcz w swoim wyrazie meble w kuchni, prosta jadalnia – również zachowana w podobnym stylu. Dodatkowym aspektem, uzupełniającym całość projektu są poszczególne elementy wyposażenia, w jadalni choćby donice z roślinami – dobrane z wyczuciem i powściągliwością.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_07

Przed adaptacją wnętrza przebudowano również zewnętrzną część budynku.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_35

Między innymi powiększono okna – wydaje się być to dosyć zasadne działanie.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_27

Betonowe, oryginalne fragmenty zostały przemalowane na ciemnoszary – pozwala to odróżnić to co współczesne od tego co oryginalne.

Salon to kolejne miejsce w naszej wieży ciśnień, które prowadzone w jednym nurcie z całym mieszkaniem, stanowi jego dopełnienie. Jako integralna część domu to właśnie on stanowi główną strefę, na którą otwierają się schody z okrągłej klatki schodowej – czyli trzony całej wieży ciśnień.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_10

Proste meble nadają nowoczesności.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_20

ŁAZIENKA – Została nam jeszcze łazienka;] myślę, że nikt, kto lubi nowoczesne rozwiązania nie pogardziłby taką łazienką – dużo przestrzeni, nowoczesna armatura, drewno na części podłogi – a całość rozmieszczona na rzucie w formie okręgu, jakżeby inaczej w wieży ciśnień ;]

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_02

Prysznic otoczony został czarnymi, szklanymi ścianami. Usytuowany w centralnej części łazienki ma zapewniony odpowiedni dopływ wody.

z

Ciemna komunikacja, czarne wąskie płytki oraz drewno nadaje całemu rozwiązaniu styl wenge.

Autosave-File vom d-lab2/3 der AgfaPhoto GmbH

Wanna również nie potrzebuje ozdobników.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_05

Wprowadzenie zasłon troszkę zmiękczyło surowość wnętrza oraz poprawiło akustykę.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_06

Wysoki na 4,5 m prysznic i prowadzące do niego schody – to jest to!

Na sam koniec jeszcze coś dla fanów kotów;] Nawet dla tego najmniejszego domownika znalazło się odpowiednie i tylko jego miejsce (choć wszyscy, którzy z kotami mają styczność wiedzą, że miejsce odpowiednie dla kota to takie, które on za takowe uzna ;]).

Polubiliście przebudowy wieży ciśnień? A może wydaje się Wam, że w Polsce „nie da rady”? Zobaczcie mieszkalną wieżę ciśnień w polskim pięknym mieście Chełmno.

przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_23 przebudowa_wieza_cisnien_Steenokkerzeel_22

To by było na tyle jeżeli chodzi o wieżę w Steenokkerzeel. Jak Wam się podobała przebudowa wieży ciśnień? Chcielibyście mieć taką? Chcielibyście taką zasiedlić?? Jak widać na obrazkach powyżej wszystko jest możliwe, trzeba tylko uporać się z dłuuuga procedurą i gorliwym konserwatorem ;] jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat przebudów zapraszam do lektury wcześniejszych postów, a tam m.in.:

  1. Przebudowa zamku w Astley
  2. Przebudowa starej wozowni
  3. Cała seria przebudów stodół w domy mieszkalne zaczynając od tej
  4. Przebudowa wąskiego domu z Kanady
  5. I mój ostatni post z tej serii – niespodzianka

PD Architekt pozdrawia Was, jak zwykle i niezmiennie ze swego projektowego biura z Rzeszowa ;] Miłego piąteczku, Miłego weekendu!

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Przebudowa ep. 15 Wieża ciśnień w Steenokkerzeel budynkiem mieszkalnym - wysoki DOM., 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. No spoko to wygląda, tylko że taki obiekt się na fajną knajpę, restauracje nadaje a nie do mieszkania… kto by tyle po schodach chodził ciągle…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)
  2. Ciekawa przebudowa. Piękne, minimalistyczne wnętrza. Tyle tylko, że kompletnie nie do użytku w takim stanie. Przynajmniej nie dla mnie. Szuranie butami nad blatem roboczym, wszystko gdzieś pochowane – nawet nie ma jak rąk umyć bo brak mydła i ręcznika przy umywalce(nawet nie ma go gdzie powiesić). Przy wannie nie ma gdzie położyć czegokolwiek – chyba że na podłodze itp… Wygląda na niezamieszkane chłodne wnętrze z katalogu. Choć z pewnością nie jestem minimalistką, to doceniam niebanalny pomysł i wykonanie.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl