Dworzec PKP Gdynia Główna – architektura i wnętrza. Piękny nowy McDonnald’s

Dworzec Gdynia Główna po remoncie prezentuje się bardzo dobrze. Ostatnio widziałam go przejazdem ponad 10 lat temu, a patrzyłam wtedy głównie na morze ;] W Gdyni znalazłam się dzięki SeeBloggers – fantastycznemu branżowemu wydarzeniu, w którym z wielką przyjemnością brałam udział. [DZIĘKUJĘ!!!].

Martwiłam się, że przez mocno okrojony czas jaki dałam sobie na odwiedzenie Gdyni, nie uda mi się zrobić dla Was żadnego Arche-Reportażu. Jak zwykle jednak, znalazłam dla Was coś smacznego – ba to coś znalazło mnie! 

Kiedy moje pendo-lindo [ :):) ] zatrzymało się na stacji Gdynia Główna znużona podróżą [z Rzeszowa] myślałam jedynie o błogim odpoczynku w hotelu. Wchodząc do hallu głównego Dworca zapomniałam jednak o podróżnych niewygodach i z wielkim zaciekawieniem oglądałam odnowione wnętrze i sam budynek. 

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_5

W Hallu głównym Dworca Kolejowego Gdynia Główna. Mozaika nad wejściem do Maca przedstawia Pegaza na kole PKP. Jej autorem – Juliusz Studnicki z gdańskiej PWSSP

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_14

Ach ten DETAL! – Nie lubię tych śmietników w katalogu ;/ Poprzednio postarano się o to, by wszytko było w jednym stylu – spójne. Teraz niestety nikt nie zajmuje się takimi „szczegółami”.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_1

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_10

ArchitekturaJak zapewne domyślacie się, pierwotny Dworzec ucierpiał w czasie II Wojny Światowej. Odbudowano go w duchu architektury z pogranicza socrealizmu i modernizmu (z czego socreal widać bardziej we wnętrzu a modernizm na zewnątrz). Jeśli znacie Teatr Wielki Operę Narodową czy wnętrza Pałacu Kultury i Nauki w Wawie z pewnością widzicie analogie ;] Autorem projektu był prof. Wacław Tomaszewski. Architektura socrealizmu charakteryzuje się lubowaniem się w wielkości, akcentowaniem atrybutów władzy, swoistą megalomanią. Przekaz architektury socrealistycznej był prosty – WŁADZA-IDEA-PROPAGANDA. Czujecie klimacik?

W odsłonie Dworca Gdynia odczuwam również wpływy detalu Art-Deco (lampy) i to podoba mi się wyjątkowo. Mogę sklasyfikować to w kategorii „smacznych” akcentów, które dodają chłodnemu socrealizmowi uroku i wyrafinowanego wdzięku.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_15

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_11

RysunekNa ścianach hallu głównego znajdziemy mozaiki rodem z lat 50tych, freski i polichromie w stylistyce i charakterze tamtych czasów. Przeglądając internet w poszukiwaniu historii Dworca natknęłam się na liczne uwagi dotyczące jego zaniedbania sprzed 2008 roku.

Wnętrze budynku straszy od dziesięcioleci pożółkłą łuszczącą się farba olejną na ścianach i suficie oraz socrealistyczną imitacją boazerii. Jedynie przedwojenne oszklone wiaty nad zejściami do tunelu doczekały się wymiany w latach 90-ych XX wieku, dopiero wtedy zresztą, kiedy ich przerdzewiały stan zagrażał już bezpieczeństwu pasażerów. Obecny stan całej stacji pasażerskiej w Gdyni jest typowy dla PKP, ale to nie jest komplement…

Całę szczęście przyszło mi oglądać odnowione freski, polichromie i mozaiki Dworca.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_12

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_8

A na mozaice – portowe klimaty.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_9

Artystyczne ujęcie portowych widoków.

Mc Donald’sWidząc Dworzec zachwyciłam się. Największym moim zachwytem jednak był … Mc Donald’s a raczej pomieszczenie, w którym udało się mu się otworzyć podwoje swego pop-konsumpcyjnego lokalu. Tak też uważam, że jest to najpiękniejszy Mc Donalds w Polsce. Większość  polichromii i fresków zobaczysz właśnie tam. [Miodzio].

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_3

Architekci uwielbiają czerń i biel. Dlaczego? Bo połączanie tych dwóch kolorów daje wrażenie wyższej jakości. Jakikolwiek nie byłby to przedmiot czy obiekt.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_3

Wnętrze Mc Donalda „na bogato”. Jak dla mnie nawet akcenty Maca mogłyby zniknąć. Sam o wnętrze Dworca wystarczy ;]

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_1

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_18

Jakbym miała trochę pogrymasić – wyrzuciłabym te grafiki. Same ramy wystarczyłyby aby posłużyć za kadr dla tego niesamowitego wnętrza.

FreskiGdyński Mc Donald’s był niegdyś Dworcową poczekalnią. To tam odnowiono freski z 1957. Uprzednio zatynkowane dziś odsłonięte w trakcie remontu w 2008 cieszą oko i serce odwiedzających Gdynię i jej mieszkańców. Patrząc w sufit odkryjemy polichromie z rysunkami ciał niebieskich i znaków zodiaku naszego firmamentu. Na ścianach doszukamy się morskich krajobrazów i map. Autorem niebiańsko-wodnych przedstawień był prof Juliusz Studnicki z gdańskiej PWSSP.

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_5

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_19

Pod sklepieniem ;] Romantyczne, co?

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_2

Detal tej kolumny jest piękny. Cieszę się, że nikt nie wybrał koloru … beżowego – nie byoby klimatu ;P

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_4

Dworzec_Gdynia_główna_architektura_Wnętrza_renowacja_blog_architektoniczny_piekny_mc_donalds_6

To co? Warte grzechu, prawda? Pani Dyrektor zawitała do Gdyni na tak krótki czas, że nie miała możliwości zrobić zdjęć Dworcowi Gdynia Główna za dnia ani z zewnątrz. Z Gdynią zobaczę się na kolejnej SeeBloggers, a jeśli zdarzy mi się tam jakaś inwestycja, może szybciej?? ;]

Jeśli tak jak ja lubicie klimaty PKP zaglądnijcie do Lokomotywowni w Rzeszowie (też romantycznie – obiecuję).

PD Architekt pozdrawia Was z ośnieżonego Rzeszowa.

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (11 votes cast)
Dworzec PKP Gdynia Główna - architektura i wnętrza. Piękny nowy McDonnald's, 9.0 out of 10 based on 11 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. Muszę się koniecznie wybrać. Pamiętam z czasów studenckich, chociaż nie bardzo jest co pamiętać. McDonald genialny, oby takich więcej.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl