Zgadnij jak zaaranżować miejsce przy oknie-’window seat’-Amerykański dom i wnętrze Ep.6

U Pani Dyrektor dzisiaj kolejny epizod z serii o amerykańskich wnętrzach. Jest to, obok serii o nowoczesnych domach, Wasza ulubiona, dlatego z przyjemnością publikuję nowego posta. MIEJSCE PRZY OKNIE czyli ’window seat’ to temat dzisiejszego posta.

miejsce_przy_oknie_window_seat_parapet_do_siedzenia_american_house_american_interior_design_23

Wykusz?Temat bardzo podobny do wcześniej opisywanego bay window czyli wykusza. Dlaczego? Ponieważ wykusz również możesz urządzić jako miejsce do siedzenia. Różnica polega na tym, że bay window czyli nasz polski wykusz to element w bryle budynku, widoczny również w jego zewnętrznej formie. Window seat natomiast to miejsce przy oknie do dowolnego zaaranżowania. Jakiego? Zobaczcie sami i inspirujcie się!

miejsce_przy_oknie_window_seat_parapet_do_siedzenia_american_house_american_interior_design_06miejsce_przy_oknie_window_seat_parapet_do_siedzenia_american_house_american_interior_design_19

PytaniaNa te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w treści niniejszego posta. Zapraszam do lektury, a przede wszystkim do oglądania zdjęć i kreatywnego inspirowania się!

 • Gdzie zlokalizować window seat?
 • Jak zaaranżować takie miejsce przy oknie?
 • Na co powinniśmy zwrócić uwagę projektując miejsce przy oknie?
 • Na jakim etapie takie miejsce powinniśmy uwzględnić?
 • Jak wyglądają te amerykańskie window seat?

Miejsce Na początek wybierz w swoim domu/mieszkaniu odpowiednie miejsce, najlepiej na etapie koncepcyjnym. W wyniku późniejszych, ewentualnych zmian będzie można to miejsce przy oknie przenieść lub dostosować. W zależności od funkcji takiego miejsca, wybierz odpowiednie usytuowanie względem stron świata.

miejsce_przy_oknie_window_seat_parapet_do_siedzenia_american_house_american_interior_design_15

Jeżeli projektowane miejsce przy oknie miałoby służyć jako miejsce do czytania, proponuję dobrze doświetloną stronę południową, ewentualnie wschodnią lub zachodnią.

Schody ciekawym rozwiązaniem jest zlokalizowanie takiego miejsca przy schodach. Spocznik, zazwyczaj niewykorzystany i pełniący tylko rolę komunikacyjną, ma tutaj swoje drugą, bardzo pozytywną odsłonę. Chcesz się dowiedzieć jak jeszcze wykorzystać schody lub przestrzeń pod nimi? Zapraszam do posta Zagospodaruj przestrzeń pod schodami.

Miejsce do siedzenia – parapet przy oknie na końcu korytarza – zrób to tak;]

Sypialnia  wydaje się być najodpowiedniejszym miejscem do zorganizowania window seat. Więcej prywatności, więcej projektowej swobody – bo przecież ta przestrzeń należy tylko do nas! Urządź ją tak, abyś miał/miała ochotę spędzać w niej czas! Miejsce przy oknie to idealny dodatek i urozmaicenie każdej sypialni;]

Tak, takie połączenie szyb DA SIĘ WYKONAĆ. Należy zamówić je w takiej samej technologii jak buduje się wysokościowce i biurowce w konstrukcji słupowo-ryglowej. Pamiętajmy, w epoce w której robi się zdjęcia na Plutonie nie ma problemów z żadnym detalem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ;]

Kuchnia Pomyślałeś o tym, że miejsce przy oknie możesz zaaranżować w kuchni? Jeżeli nie, zobacz jak robi się to w amerykańskich wnętrzach! Zainspiruj się i pomyśl, czy w Twojej kuchni znajdzie się miejsce na window seat w amerykańskim stylu ;]

miejsce_przy_oknie_window_seat_parapet_do_siedzenia_american_house_american_interior_design_29

Salon to miejsce bardziej reprezentacyjne. Dobrze urządzone staje się wizytówką naszego domu/ mieszkania. Jeżeli Twoja sypialnia/kuchnia/spocznik schodów/ korytarz nie nadają się na zorganizowanie miejsca przy oknie, może znajdziesz trochę przestrzeni w salonie? Takie miejsce przy oknie w salonie stanowić będzie ciekawe uzupełnienie dla gości oraz prywatny kącik w tym miejscu dla Ciebie.

Modern Na koniec kilka nowoczesnych inspiracji. Zobacz jak wygląda miejsce przy oknie w wersji american modern i zainspiruj się! Takie miejsce może pojawić się również u Ciebie;]


PD Architekt pozdrawia Was z zimowego Rzeszowa ;]

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.1/10 (7 votes cast)
Zgadnij jak zaaranżować miejsce przy oknie-'window seat'-Amerykański dom i wnętrze Ep.6, 9.1 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy

 1. Jako podstawę do window seat czego powinno się użyć? Chodzi mi przykładowo o: regał ustawiony poziomo, ławeczkę lub komodę. Nie mam pojęcia czego użyć :(

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam

  A jak poradzic sobie z kaloryferem pod oknem? Bardzo chce miec window seat ale nie chce przenosic kaloryfera, na inna sciane, gdyz nie mam za wiele miejsca w sypialni. prosze o rade:)
  N

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Idea parapetu do siedzenia –> okno na ok 45 cm. Przy h=90 zależy gdzie i jak – najlepiej w kamienicy, bo dużo miejsca i parapety szerokie ze wzgl. na grubość ścian. Grzejnik można obudować (oczyścicie z kratką kierującą ciepło), przy parapecie sprawdza się podłogowe.
   Trzeba iść albo na kompromis albo zastosować półśrodki, jeśli nie rozważało się takiego rozwiązania na etapie projektu budowlanego.
   Przy remontach zostaje tylko obudowa stolarska (często ze schodkiem, jeśli okno wysoko).
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Pani Architekt, a jaka powinna byc przestrzeń pod oknem (wysokość) aby zmieścić taką „ławeczkę”?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Mniej więcej taka, jak wygodnego dla danego domownika krzesła (średniej u domowników). (Krzesła, na którym siedzi się wygodnie, opierając całe stopy na ziemi) Inna dla rodziny h średnie 180cm inna dla h średnie 150cm. Od 30-35 – 60cm.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl