Wille marzeń, luksusowe rezydencje, nowoczesne domy-PODSUMOWANIE-2/2

Część 2 naszego zestawienia serii 'Wille marzeń’. Zapraszam Was na kolejne piękne, luksusowe rezydencje i nowoczesne domy z całego świata! Teraz masz szanse jeszcze raz zobaczyć 10 kolejnych postów o nowoczesnych willach w jednym zestawieniu, aby korzystanie z bloga Pani Dyrektor było jeszcze przyjemniejsze!

Jednak na początku 2 części naszego zestawienia małe PODSUMOWANIE czyli ….

Co wyróżnia nowoczesne domy i co sprawia, że te luksusowe rezydencje to właśnie WILLE MARZEŃ?

 

Nowoczesna willa marzeń – BRYŁA

1. LOKALIZACJA – każdy wie, jak istotnym elementem determinującym to, czy budynek jest nowoczesny czy nie, jest lokalizacja. Z pięknym widokiem na morze, ocean, dom położony na wydmie, na klifie. Jednak kiedy ktoś decyduje się na projekt i budowę luksusowej rezydencji to raczej stać go na odpowiednią działkę w odpowiedniej lokalizacji. Mimo wszystko chciałam przypomnieć Wam, że luksusowe rezydencje powstają również w lokalizacjach niezbyt nadzwyczajnych. Przykład? Villa C w Izraelu.

2. KONTEKST – posiadanie odpowiedniej działki w odpowiedniej lokalizacji to nie wszystko ;] należy również umieć wykorzystać potencjał takiego miejsca i zaprojektować dom nawiązujący do tej lokalizacji, wykorzystać topografię terenu, otwieranie się na pewne widoki, po prostu wpasować się w zastany kontekst. A to już wcale nie jest takie proste ;]

3. MATERIAŁY – czyli tak, to z jakich materiałów wykonasz swój dom, ma znaczenie i będzie decydowało o tym, czy domem nowoczesnym będzie czy też nie. Tutaj również wskazany jest umiar. Zastosuj dwa, trzy materiały, a nie dziesięć – to pozwoli łatwiej odczytać formę, bryłę budynku i zamysł architekta.

4. JEDNOLITOŚĆ – to jest bardzo ważny punkt w naszym podsumowaniu. Dlaczego? Gdy postanowimy sobie, że chcemy mieć dom otwarty na zewnętrze, gdzie będzie dominował beton architektoniczny i szkło, to nie szukajmy na siłę 'udziwnień’ tego projektu i nie dodawajmy elementów, które materiałowo, stylistycznie czy koncepcyjnie totalnie do niego nie pasują! Gdy podejmujemy jakąś decyzję dotyczącą naszego domu – trzymajmy się tego do końca! Chodzi mi o styl, zamysł, wizję. A nie, że z domu nowoczesnego robi nam się dom angielski, a w końcowym efekcie dworek polski stylizowany na włoską willę. To nigdy nie działa. I to widać.

5. OSZCZĘDNOŚĆ – czyli minimalizm. Prostota rozwiązań. Nie mówię o tym, że dom musi mieć płaski dach (chociaż fajnie jak ma;]), ale szukanie takich rozwiązań: technologicznych, konstrukcyjnych, materiałowych, kompozycyjnych, które sprawią, że Twój dom będzie jedyny i niepowtarzalny. Stworzony dla Ciebie.

6. FORMA – warto, aby tak jak wspomniałam wyżej, była spójna. Lekka konstrukcja, nowoczesne technologie, prosta, a przez to wyrazista i konkretna. Każda z prezentowanych willi marzeń to spójna koncepcja i zdecydowany projekt. Architekt Ci w tym pomoże, abyś zachował spokój i umiar, jeżeli tylko wyrazisz taką chęć ;]

7. ELEWACJA – tak, nowoczesna elewacja to również nowoczesny budynek. Jeżeli chcesz mieć nowoczesną elewację, wybierz nowoczesne materiały. Jakie? Beton architektoniczny, stal, szkło, ale również panel, drewno czy kompozyt. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z jakich tradycyjnych materiałów powstają często nowoczesne elewacje. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam tutaj.

Teraz kiedy już wiemy co charakteryzuje nowoczesną willę, zarówno jej formę bryłę, zewnętrze jak i jej wnętrze, przechodzimy do drugiej części naszego zestawienia najpiękniejszych domów i luksusowych rezydencji z całego świata!

Zapraszam!

P.S. Zasada podobna jak w każdym podsumowaniu, ale dla przypomnienia – jeżeli chcesz dotrzeć do posta, w którym jest mowa w zestawieniu – nic prostszego;] kliknij na nazwę domu lub dołączony obrazek i ciesz się jeszcze większą dawką inspiracji willi marzeń u Pani Dyrektor ;]

11. Lake House, Genewa.

Nietypowy, nowoczesny dom jeden z niewielu na blogu położonych w Europie. W dalszej części naszej serii postaram się pokazać Wam nowoczesne domy, luksusowe rezydencje, które będą bardziej zbliżone do naszych warunków klimatycznych, uwarunkowań, a może nawet zasobności portfela ;] tymczasem przenosimy się do Genewy i domu położonego nad jeziorem!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 07

12. Pearl Bay Residence, RPA.

Piękna, lekka bryła Pearl Bay Residence czyli jak właściwie wpasować się w kontekst zastanego miejsca i wykorzystać potencjał działki. Stylowa, nowoczesna rezydencja z widokiem na ocean. Ciekawostką w tym projekcie jest to, że jednym z założeń w projekcie był… OGRANICZONY BUDŻET. Jak projektuje się wille marzeń z okrojonym budżetem? Sprawdź sam!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 08

13. Jardin del Sol, Teneryfa.

Ten luksusowy dom to jeden z moich ulubionych w naszym zestawieniu. Dlaczego? Bo mimo dominującego w projekcie betonu architektonicznego, zestawienie go z drewnem powoduje, że dom jest ciepły, przytulny a przy tym na wskroś nowoczesny. Dodatkowo prostota, oryginalne rozwiązania, i zachowawcze projektowanie z umiarem powoduje, że dom jest czytelny, wyrazisty a przy tym bardzo przyjemny. Zainspiruj się!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 05

14. Narigua House, Meksyk.

Po raz kolejny gorący Meksyk i widok, który powala na kolana! Narigua House mimo swojej nowoczesności jest jednocześnie na wskroś tradycyjne. Tutaj znajdziesz zestawienie nowoczesnego domu z tradycją Meksyku – od kolorystyki zastosowanych materiałów, aż do sposobu urządzenia i wyposażenia wnętrza. 

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 02

15. Tresarca, Las Vegas.

Kolejny, bardzo nowoczesny dom bo luksusowe rezydencje to coś, co Pani Dyrektor lubi najbardziej. Ciekawym zabiegiem zastosowanym w tym domu jest wprowadzenie do budynku… wody, i powolne jej przez bryłę przenikanie. Sprawdźcie! Bo nowoczesne projektowanie to nietypowe, unikatowe rozwiązania!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 09

Nowoczesna willa marzeń –  WNĘTRZE 

1. PRZESTRZEŃ – im więcej przestrzeni – tym oczywiście lepiej i bardziej nowocześnie. Dlaczego? Bo przestrzeń daje poczucie oddechu, swobody, wolności. Dzisiejszy, nowoczesny salon to jedna przestrzeń połączona z kuchnią, jadalnią, łącząca się ze schodami czy komunikacją. Unikajmy zatem dzielenia domu niepotrzebnymi ściankami i ograniczania się. Również wysokość kondygnacji ma tutaj znaczenie – 2,2 – 2,5m wysokości to za mało. Wracamy do starych rozwiązań i wysokości kondygnacji znanych nam już dzisiaj tylko z kamienic ;]

2. ŚWIATŁOjasne, czyste przestrzenie, doświetlone odpowiednio światłem naturalnym. I nie chodzi tu o to, żeby mieć wysokie okna i zasłonić je firanką… Tak, mało w tym prywatności, i sąsiedzi pewnie widzą co robimy. Dobrze zaprojektowany, nowoczesny budynek to taki, w którym mimo otwarć mamy poczucie prywatności. 

3. MINIMALIZM – czyli oszczędność rozwiązań i materiałów. Co za tym idzie liczy się materiał: dwa, trzy rodzaje materiału zastosowane w jednej przestrzeni (pamiętajmy przestrzeni – nie pomieszczeniu!). Nie wprowadzajmy do projektu zbyt wielu rozwiązań – jedno, dwa efektowne rozwiązania odpowiednio powielone i powtórzone w budynku dadzą poczucie nowoczesności. Uważasz, że takie wnętrze będzie mało przytulne, surowe, odstręczające? Może masz rację. Dla mnie będzie to czyste, przejrzyste wnętrze, pełne spokoju i niewymuszonego porządku.

4. WNĘTRZE/ZEWNĘTRZE – czyli jak połączyć wnętrze budynku z jego zewnętrzem. To jeden z bardzo ważnych wyznaczników nowoczesności naszej luksusowej rezydencji – dzięki niemu zaciera się granica między budynkiem a otoczeniem, w którym się znajduje, co pozwala nam jeszcze pełniej cieszyć się przestrzenią, otwartością naszego nowoczesnego domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnego wnętrza? Zapraszam do posta.

16. Nettelton 198, RPA.

Kolejny projekt biura SAOTA  i kolejna nowoczesna willa. Moim zdaniem bardzo lekka, rzeźbiarsko zaprojektowana, sama w sobie staje się małym dziełem sztuki. Zwróćcie uwagę jak ważna jest w tym wszystkim dbałość o szczegóły, bo jak głosi przysłowie: Luksus tkwi w szczegółach! A luksusowe rezydencje to wyjątkowa dbałość o szczegóły właśnie!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 03

17. Clifton 2A, RPA.

Ostatni już, czwarty projekt biura SAOTA znajdujący się a naszym zestawieniu drugiej dziesiątki najpiękniejszych domów i willi marzeń z całego świata! Również z RPA. Fantastycznie zaprojektowana przestrzeń, w której granice między wnętrzem domu, a jego zewnętrzem powoli się zacierają. Zobacz i zainspiruj się!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 04

18. Rockledge Residence, California, USA.

Wydaje mi się, że jeżeli ktoś mówi ’nowoczesny dom’ lub ’willa marzeń’ to dom właśnie pokroju Rockledge Residence ma przed oczami. Świetnie rozwiązana przestrzeń, zastosowanie nowoczesnych materiałów, prostota i elegancja, swego rodzaju ponadczasowość w jednym. Takie domy się nie starzeją i nigdy się nie znudzą! Jeżeli jeszcze nie widziałeś, mój Drogi Czytelniku,  zapraszam do obejrzenia i mocnej dawki inspiracji!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 00

19. Vallarta House, Meksyk.

Wracamy do jednego z głównych wyznaczników nowoczesności domu – w tym odcinku dowiesz się jak ważny jest etap koncepcyjny i dokładne omówienie potrzeb Inwestora oraz ta nić porozumienia między Inwestorem właśnie a Architektem, która dobrze prowadzona daje takie oto wyniki. Oprócz tego dowiesz się, że nowoczesny dom elewacji może mieć nawet 5 ;] w tym epizodzie również zobaczysz jak wygląda budowa takiej willi marzeń oraz zestawienie zdjęć nowoczesnego domu W TRAKCIE i PO budowie. Zapraszam! Naprawdę zaskakujący efekt!

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 06

20. Hezelia Home, Izrael.

Na sam koniec bardzo przyjemny epizod a w nim willa marzeń prosto z Izraela. Tak właśnie ja sobie wyobrażam willę marzeń, nowoczesny dom i luksusową rezydencję w jednym. Piękna, spokojna, wyważona architektura, przemyślana w każdym calu, dzięki czemu jest ponadczasowa, a obcowanie z nią staje się czystą przyjemnością.

wille marzeń nowoczesne luksusowe rezydencje nowoczesne projektowanie podumowanie cz 2 01

Jak podobało Wam się nasze zestawienie? Mam nadzieję, że zainspirowaliście się jeszcze bardziej i jeszcze intensywniej!

To nie koniec naszej serii o 'Willach marzeń’ – już niedługo postaram się przygotować dla Was posta, który jeszcze bardziej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i wyobrażeniom nowoczesnego domu!

PD Architekt pozdrawia Was ciepło z deszczowego Rzeszowa ;]

Chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie projektowania i procedur urzędowych. Wejdź na naszego YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Wille marzeń, luksusowe rezydencje, nowoczesne domy-PODSUMOWANIE-2/2, 9.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. Ech… czemu w Polsce tak się nie buduje…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl