Poradnik Inwestora

Wszystko o elewacjach Ep.7 – Elewacja z kamienia naturalnego

Kamień zawsze był bliski mojemu sercu. Uważam, że nie ma piękniejszego i szlachetniejszego materiału. Wiem, że wielu z Was podziela moje zdanie i chce, aby elewacja z kamienia naturalnego zdobiła także ich dom. Dlatego w dzisiejszym poście postaram się przybliżyć wszystkie aspekty związane z wyborem kamienia na elewację, jego montażem i pielęgnacją. Zapraszam!

Pierwsze dylematy spotkają nas już na etapie wyboru konkretnego rodzaju materiału, gdyż jest z czego wybierać. Do dyspozycji mamy między innymi piaskowce, wapienie, granity, sjenity i marmur. Każdy z tych kamieni może występować w wielu różnych barwach i posiada różne właściwości. Nie ma lepszej metody, niż wybrać materiał „na żywo”, dotknąć go, poczuć fakturę, zobaczyć jak odbija światło i jak wygląda gdy jest mokry.

P.S. Wszystkie poniższe wizualizacje powstały w moim biurze architektonicznym Urban Project z siedzibą w Rzeszowie. :)

Elewacja z kamienia naturalnego, kamienna, mika, łupek, piaskowiec,
Nowoczesny budynek i kamień? Jak najbardziej!

Dodatkowo kamień na elewację możemy dostać pod wieloma postaciami. Dostępne są docinane płyty kamienne o różnych wymiarach, od wielkich paneli po małe płytki. Odpowiednio dobrane potrafią pięknie uwydatnić walory budynku, podkreślić proporcje i podziały. Jeśli jednak marzysz o bardziej rustykalnym charakterze elewacji, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Do wyboru masz kamień łupany, łamany lub cięty, a każdy z nich może być dodatkowo obijany, obtaczany lub szlifowany. Wszystko zależy od danego dystrybutora i rodzajów kamienia jakimi dysponuje.


Elewacja z kamienia naturalnego
– wszystko co musisz wiedzieć


Wybór rodzaju kamienia elewacyjnego ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi aspekty wizualne, często dyktuje nam on również konkretny sposób montażu. Na przykład małe i lekkie płytki lub inne elementy kamienne możemy montować na zaprawie bezpośrednio do muru lub na odpowiednio wzmocnione ocieplenie (ale tylko do 3 m wysokości). W przypadku masywniejszych elementów jesteśmy zmuszeni wytoczyć cięższe działa, czyli zastosować specjalną podkonstrukcję, składającą się z rusztu (aluminiowego bądź stalowego) oraz z kotew lub specjalnych zawiesi. W takim wypadku elewacja kamienna jest odsunięta od warstwy ocieplenia, tworząc dylatację, a większość obciążeń przenosi podkonstrukcja. Należy pamiętać także o zastosowaniu wiatroizolacji oraz o pozostawieniu spoin umożliwiających pracę elementów kamiennych. Zarówno montaż na zaprawie, jak i na ruszcie wymagają sporej wiedzy i doświadczenia w pracy z kamieniem. Jeżeli zdecydujemy się na taką elewację, wybierzmy sprawdzoną ekipę, która wydobędzie z tego surowca to co najlepsze.


Kamień kojarzy nam się ze stałością i solidnością, jednak nawet on wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre odmiany kamienia takie jak np. granity, wapienie i piaskowce należy przed montażem poddać zabiegowi polerowania, aby zamknąć występujące w nich pory. Często trzeba również zadbać o kamień w trakcie montażu i co kilka lat po nim, używając specjalnych preparatów impregnujących.


Naszej kamiennej elewacji mogą przede wszystkim zaszkodzić czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne oraz woda każdego rodzaju, czyli np. opady, a w szczególności kwaśne deszcze. W kamień, w którym nie zamknięto odpowiednio porów może wnikać brud i wilgoć, co z kolei może prowadzić do rozwoju grzybów i mchów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia impregnacja i fachowa ekipa montażowa. A jeśli kamienna elewacja zaczyna tracić swój urok, możemy sięgnąć również po doraźne sposoby pielęgnacyjne, jak np. piaskowanie.

Elewacja z kamienia naturalnego
– jakie przewidzieć koszty?

Elewacja z kamienia naturalnego, kamienna, mika, łupek, piaskowiec,
Forma budynku nawiązuje do tradycyjnej – tu również świetnie sprawdzi się elewacja z kamienia naturalnego!

Tutaj dochodzimy do ceny. Będzie ona zależeć głównie od wybranej odmiany kamienia (od około 150 zł/m2 do nawet 1000 zł/m2, a zdarzają się również droższe kamienie), jego obróbki, a także od transportu, który bywa nie raz równie kosztowny co sam materiał. Do tego dochodzi cena podkonstrukcji, impregnacji oraz robocizny. I to tą ostatnią z tych trzech odczujemy najmocniej. Montaż elewacji z kamienia nie należy do najprostszych, wymaga wiedzy, a w przypadku większych elementów kamiennych – również dużej siły fizycznej. Doświadczona ekipa pozwoli uniknąć błędów i sprawi, że kamień na elewacji będzie nas cieszył przez wiele lat.

Duża rozpiętość cen kamienia sprawia, że każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. A prawda jest taka, że nawet bardziej pospolite odmiany, potrafią dać piękny i elegancki efekt.

Elewacja z kamienia naturalnego, kamienna, mika, łupek, piaskowiec,
Łupkiem możemy wykończyć zarówno dach, jaki i elewację. <3

Kamień naturalny jest wyjątkowym materiałem, bowiem każda płyta i każda płytka i każdy kamienny element jest unikatowy i nie ma drugiego identycznego. Bogactwo kolorów, faktur i odmian pozwala dopasować elewację idealnie do naszego budynku. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, będzie naszą dumą przez bardzo długi czas. Dlatego zachęcam Was, aby zainwestować w ten szlachetny materiał. Może elewacja z kamienia naturalnego nie należy ani do najtańszych, ani do najłatwiejszych w montażu, ale mimo to zapewniam, że niepowtarzalny charakter kamienia zrekompensuje wszystkie te wysiłki.

A dla osób, których moje słowa nie przekonały – już niedługo kolejny post. Omówimy w nim materiały imitujące naturalny kamień na elewacji. Zapraszam więc do śledzenia bloga Pani Dyrektor na bieżąco! ;)

Elewacja z kamienia naturalnego, kamienna, mika, łupek, piaskowiec,
Naturalne piękno. ;) Mika w kamieniach to mój ulubiony efekt.

A miłośnikom kamienia polecam moje inne artykuły:

Dotychczas w serii „Wszystko o elewacjach” mogliście przeczytać:

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Was ciepło ze Rzeszowa, w którym 12.04 .. padał rano śnieg :D

A może zainteresują cię nasze filmiki na YouTube?

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

2 Comments

  1. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł o kamieniu naturalnym. Będzie przydatny on każdemu kto to wykonuje takie usługi czyli ekipą montażowym oraz zwykłemu “Kowalskiemu” by wiedział na co zwrócić uwagę monterom jak będzie u siebie wykonywał takie ściany z kamienia naturalnego. Kamień elewacyjny ma sam w sobie urok i jest sprawdzonym materiałem budowlanym od wieków co jest opisane w tym artykule. Kopalnia piaskowca dostarcza nam piaskowiec polski którego z powodzeniem możemy stosować na elewacjach bez obaw o jej zepsucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button