<script type="text/javascript"> var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-35702010-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })(); </script>

Amerykański Dom i Wnętrze. Amerykański DOM – co już o nim wiemy?-Zbiór Ep.1-10

Podsumowanie Przyszła pora na podsumowanie amerykańskich domów. W dzisiejszym poście przypomnę Wam 10 pierwszych postów serii ‚Amerykański Dom i Wnętrze’. Mamy trochę blogowe zaległości jeżeli chodzi o podsumowania postów na PD, ale teraz wszystko zgrabnie nadrabiamy ;]

Wydaje mi się, że pomocne w naszym podsumowaniu będzie zebranie podstawowych info i tego co już wiemy na temat amerykańskich domów. W dzisiejszym poście skompletujemy sobie informacje w temacie AMERYKAŃSKI DOM, a w kolejnym podsumowaniu AMERYKAŃSKIE WNĘTRZE. Co Wy na to?;] W takim razie zaczynamy!

AMERYKAŃSKI DOM  

 • ZAŁOŻENIE – czyli założenie krajobrazowe obejmujące nie tylko dom, ale również podjazd, dojście czy zagospodarowanie ogrodu, z organizacją miejsca na barbecue włącznie.
 • TECHNOLOGIAkanadyjska czyli drewniana szkieletowa. Całkiem inna od tej, którą znamy z rodzimego podwórka. Stosowanie tej technologii budowania domów bezpośrednio wpływa zarówno na samo rozplanowanie rzutu, układ funkcjonalny i rozrzeźbienie bryły. Mamy, że tak powiem, większe pole manewru, jeżeli chodzi o kształtowanie formy budynku.
 • RZUT – Rzut domu amerykańskiego jest inny od naszego polskiego. Dlaczego? Inny układ funkcjonalny domu wynika bezpośrednio z mentalności Amerykanów oraz ich podejścia, poglądu na niektóre sprawy, w tym na sprawy związane z budową i funkcjonowaniem domu. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wyglądają rzuty domów amerykańskich zapraszam tutaj.
 • BRYŁA – bardzo rozczłonkowana, niejednolita, na pewno nie zwarta. Wyraźnie odznaczają się w niej takie rozwiązania jak weranda, wykusz czy ogród zimowy, które dodatkowo ją urozmaicają.
 • DACH – amerykańskie dachy u nas postrzegane są jako tzw. ‚połamane dachy’. Typowy amerykański dom to taki, który posiada niespotykaną u nas feerię dachów, daszków i tego typu rozwiązań, dodatkowo ozdobionych detalem w formie gzymsu.
 • ELEWACJA – Rzadko zdarza się, aby typowy dom amerykański posiadał dwie takie same, symetryczne elewacje. Tak znienawidzony u nas siding, to jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w wykończeniu elewacji amerykańskich domów.
 • OKNA – jeżeli już mowa o elewacji to bardzo ważnym elementem każdej elewacji amerykańskiego domu są okna właśnie: różnorodność ich kształtów, rozwiązań, form, okna z okiennicami, stolarka okien oraz oczywiście… szprosy ;]
 • DETAL – typowy amerykański dom to taki, który jest bardzo zdobiony: gzymsy, opaski okienne czy zwieńczenia kolumn (nie zawsze efektownie rozwiązane) to tylko niektóre z rozwiązań widocznych w amerykańskim domu.

Wystarczy już tych informacji, reszta przyjdzie w praktyce czyli oglądaniu przykładów domów amerykańskich i intensywnym inspirowaniu się!

Amerykański Dom i Wnętrze – podsumowanie Ep. 1-10

1. Amerykańskie wnętrza , styl amerykański – czyli przytulne i rodzinne wnętrze.  – wprowadzenie do tematu domów amerykańskich czyli czym tak naprawdę w naszej serii będziemy się zajmować i co u Pani Dyrektor zobaczycie. Wstęp, w którym znajdziecie kilka przydatnych informacji na temat domów amerykańskich –  w sam raz na początek!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 00

2. Living room – czyli salon w amerykańskim wydaniu.  – salon w domu amerykańskim to bardzo ważne miejsce – reprezentacyjne, przestrzenne, przemyślane. Zobacz, gdzie w amerykańskim domu usytuowany jest salon, jak funkcjonalnie połączyć go z pozostałymi pomieszczeniami oraz co wyróżnia salon w amerykańskim domu. Więcej info w poście!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 07

3. Sypialnia amerykańska – jak wygląda ‚master bedroom’?  – master bedroom to sypialnia rodziców, największa sypialnia w domu, a może powinnam raczej napisać kompleks pomieszczeń? Zobaczcie co oprócz sypialni składa się na master bedroom oraz jak ją zaprojektować, aby była w amerykańskim stylu!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 01

4. Wykusz, okno wykuszowe – BAY WINDOW. – co to jest bay window? Po co się je projektuje? Dlaczego bay window jest tak charakterystyczne dla amerykańskich domów? Co można w bay window zorganizować? Zobacz jak wygląda amerykański dom z bay window i zainspiruj się!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 10

5. Kącik jadalny – strefa śniadaniowa. – marzenie moich Inwestorów czyli organizacja kącika śniadaniowego w domu, najlepiej takiego w amerykańskim stylu. Inspiracje na temat organizacji strefy śniadaniowej- gdzie powinna się znaleźć strefa śniadaniowa, co powinno zawierać, jak ją urządzić? To wszystko oraz mnóstwo pięknych zdjęć i niesamowitych inspiracji w poście o organizacji strefy śniadaniowej!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 04

6. Zgadnij jak zaaranżować miejsce przy oknie-‚window seat’. – kolejne bardzo przyjemne i chętnie widziane w projektach rozwiązanie.  Przekonaj się, że window seat możesz zorganizować dosłownie w każdym miejscu swojego domu – zobacz przykładowe rozwiązania prosto z amerykańskich domów i zainspiruj się!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 06

7. Garderoba czyli ‚master closet’ w Twoim domu/mieszkaniu. – w tym poście dowiecie się m.in. gdzie w rzucie, planie domu usytuować garderobę oraz różne sposoby jej aranżacji. Jeżeli natomiast garderobę macie lub planujecie mieć, ale ciężko u Was z utrzymaniem porządku w samej garderobie lub jest ona stosunkowo mało funkcjonalna i mało wygodna, zobaczcie koniecznie posta o organizacji miejsca w garderobie.

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 05

8.  Kominek – jak zaaranżować u siebie przytulne wnętrze w amerykańskim stylu? – jak ważnym elementem w projekcie jak i późniejszej realizacji amerykańskiego domu jest kominek przekonacie się zaglądając do tego posta. W nim znajdziecie zarówno kominki w tradycyjnej odsłonie jak i te bardziej nowoczesne – do koloru do wyboru. Nic tylko się inspirować ;]

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 03

9. Czym się charakteryzują amerykańskie okna i dlaczego są wyjątkowe? – amerykański dom i okna – bardzo charakterystyczne, które sprawiają, że TEN DOM to TYPOWY AMERYKAŃSKI DOM. Czym charakteryzują się amerykańskie okna, jak możemy je wyróżnić, jak wyglądają amerykańskie okna w amerykańskim domu? Sprawdźcie sami! Powiem Wam tylko, że okna to bardzo ważny element w amerykańskim domu ;]

10. Strefa wejściowa – jak zorganizować taką strefę? – strefa wejściowa dzieli się na tę zewnętrzną, którą organizujemy przed domem oraz wewnętrzną, z którą mamy styczność już w jego wnętrzu. Jak wygląda strefa wejściowa w domu amerykańskim? Na pewno można o niej powiedzieć, że jest BARDZO REPREZENTACYJNA. Zobaczcie niesamowite inspiracje i przykłady na zorganizowanie strefy wejściowej w domu w amerykańskim stylu!

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 08

Strefa wejściowa przed domem….

amerykański dom podsumowanie dom amerykański dom w stylu amerykańskim 09

… i w jego wnętrzu.

Zbliżamy się do końca drugiej dziesiątki w naszej serii ‚Amerykański Dom i Wnętrze’, a to oznacza, że już niedługo przygotuję dla Was kolejne zestawienie i podsumowanie, tym razem epizodów 11-20. Co Wy na to? W tym poście znajdziecie m.in. podstawowe informacje na temat tego, jak wygląda, jak zaprojektować i zaaranżować oraz co wyróżnia WNĘTRZE W AMERYKAŃSKIM STYLU.

Już niebawem u Pani Dyrektor!

Jeżeli natomiast zaciekawił Was temat domów amerykańskich, tutaj znajdziecie pozostałe posty traktujące o tej tematyce, m.in.:

Zapraszam! Inspirujcie się jeszcze więcej!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Amerykański Dom i Wnętrze. Amerykański DOM - co już o nim wiemy?-Zbiór Ep.1-10, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. A mnie zawsze interesuje jak one utrzymują porządek w takich domach…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

<script type="text/javascript"> /*<![CDATA[*/ jQuery(document).ready(function() {jQuery(".abtlikebox").hover(function() {jQuery(this).stop().animate({right: "0"}, "medium");}, function() {jQuery(this).stop().animate({right: "-250"}, "medium");}, 500);}); /*]]>*/ </script> <style type="text/css"> .abtlikebox{background: url("http://4.bp.blogspot.com/-mMtB2ANqowQ/T6es-PuSR2I/AAAAAAAAAjM/LDamrUnMJJc/s320/fb1-right.png") no-repeat scroll left center transparent !important; float: right;height: 330px;padding: 0 5px 0 46px;width: 245px;z-index: 99999;position:fixed;right:-250px;top:25%;} .abtlikebox div{ padding: 0; margin-right:-8px; border:4px solid #3b5998; background:#fafafa;} .abtlikebox span{bottom: 4px;font: 8px "lucida grande",tahoma,verdana,arial,sans-serif;position: absolute;right: 6px;text-align: right;z-index: 99999;} .abtlikebox span a{color: gray;text-decoration:none;} .abtlikebox span a:hover{text-decoration:underline;} } </style> <div class="abtlikebox" style=""> <div> <iframe src="http://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Ffacebook.com%2FPaniDyrektorArchitekt&width=245&colorscheme=light&show_faces=true&border_color=white&connections=16&stream=false&header=false&height=330" scrolling="no" frameborder="0" scrolling="no" style="border: white; overflow: hidden; height: 330px; width: 245px;background:#fafafa;"></iframe><span>.:<a href="http://www.panidyrektor.pl"> PaniDyrektor.pl</a></span> </div> </div>
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wille marzeń, luksusowe rezydencje, nowoczesne domy-PODSUMOWANIE-1/2

Miałam przygotować je dla Was już po pierwszej dziesiątce najpiękniejszych domów świata, ale wiadomo jak to z takimi sprawami bywa......

Zamknij